Kiedy amerykańska broń dotrze do ukraińskich żołnierzy?

Kazimierz Sikorski
Być może Ukraińcy dostaną pociski dalekiego zasięgu Army Tactical Missile System (ATACMS).
Być może Ukraińcy dostaną pociski dalekiego zasięgu Army Tactical Missile System (ATACMS). HANDOUT/AFP/East News
Ukraińscy żołnierze nie mogą się doczekać dostaw amerykańskiej broni i amunicji. Sytuacja na froncie jest trudna dla Kijowa. Na szczęście pierwsze transporty sprzętu mogą się zacząć wkrótce.

Od chwili gdy prezydent Joe Biden podpisze nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy, co ma nastąpić w najbliższych dniach, minie trochę czasu, zanim broń i amunicja dotrą na pole bitwy.

Dostawy szykowano od dawna

Pentagon twierdzi, że przygotowywał już dostawy zaopatrzenia wojskowego, które można szybko dostarczyć, ale niektóre z wyrafinowanych rodzajów broni nie zostały nawet zamówione u dostawców. Zdaniem „Washington Post” dostawy kluczowej artylerii mogą rozpocząć się w ciągu kilku dni, ale dostarczenie większej liczby pocisków przeciwlotniczych może zająć miesiąc lub dłużej.

- Pentagon ma „gotową do użycia” pomoc dla Ukrainy – stwierdzili urzędnicy amerykańscy. Odnotowali też, że Departament Obrony zainicjował tworzenie pakietu pomocowego na długo przed głosowaniami, chcąc przyspieszyć ten proces. Pakiet będzie zawierał amunicję do systemów, na których najbardziej polega ukraiński personel, w tym pociski 155 mm używane w haubicach NATO oraz amunicję dla artylerii rakietowej średniego zasięgu.

Pomoże powstrzymać Rosjan

- Do czerwca 2024 r. Ukraina znajdzie się w lepszej pozycji operacyjnej, niezależnie od opóźnień w dotarciu amerykańskiej pomocy na linię frontu, co zmusi Rosjan do zmian szykowanej na czerwiec kontrofensywy – stwierdził Instytut Badań nad Wojną (ISW).

- Dowódcy Ukrainy spodziewają się rosyjskiego ataku - potwierdził generał Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy.

Po niemal wyczerpaniu amunicji do obrony powietrznej Rosja poczyniła postępy, a piechota uzyskała wsparcie powietrzne po raz pierwszy od upadku Awdijiwki 17 lutego, kiedy to wojska Putina zyskały przewagę.

Jednocześnie Rosja przeprowadziła atak na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, niszcząc największą w kraju elektrownię opalaną węglem Trypilska obsługującą Kijów, wyłączając też z ruchu elektrownię wodną Dnipro.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu