Kiedy można wyrzucić stare dokumenty? Niektóre z nich muszą zostać z tobą na zawsze. Jak zniszczyć domową dokumentację?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Nigdy nie powinniśmy wyrzucać m.in. aktów urodzenia, świadectw pracy, polis na życie, dyplomów naukowych, książeczek ubezpieczeniowych czy świadectw ukończenia szkół.
Nigdy nie powinniśmy wyrzucać m.in. aktów urodzenia, świadectw pracy, polis na życie, dyplomów naukowych, książeczek ubezpieczeniowych czy świadectw ukończenia szkół. Freepik
Przechowywanie deklaracji PIT, rachunków czy umów o pracę to rzecz pożądana, ale nie zawsze prosta do zrealizowania. Ze względu na to, że szuflady i segregatory mają ograniczoną pojemność, z czasem niektórych papierów trzeba się pozbyć. Co można wyrzucić i jak długo przechowywać dokumenty?

Spis treści

Regularne porządkowanie przechowywanych dokumentów to czynność kluczowa, która chroni przed zapełnieniem wszystkich szafek i segregatorów oraz umożliwia szybkie odnalezienie interesujących nas papierów. Decydując się, jednak na wyrzucenie starych rachunków, umów czy deklaracji, musimy zachować dużą ostrożność.

Jak długo przechowywać dokumenty?

Nie istnieje jeden uniwersalny termin, po upływie, którego możemy niszczyć wszystkie dokumenty. W zależności od posiadanej dokumentacji niektórych można pozbyć się szybciej, a inne powinny z nami zostać na całe życie. Na co zatem zwrócić uwagę podczas robienia porządków?

Zalecany okres przechowywania dokumentów w zależności od ich rodzaju wynosi:

  • rachunki (np. za gaz, media telefon, prąd) - 3 lata od momentu ich opłacenia,
  • PIT-y i dokumenty podatkowe - 6 lat (PIT za 2018 roku można zniszczyć dopiero w 2025 roku),
  • dowody płatności, wyciągi bankowe - do czasu sfinalizowania transakcji,
  • umowy (np. najmu, kredytowe, polisy) - 3 lata od zakończenia umowy,
  • dowód sprzedaży (np. auta) - 3 lata.

Niektóre dokumenty warto przechowywać nawet 10 lat. Zaliczamy do nich m.in. umowy dotyczące ubezpieczeń (np. OC) czy zaświadczenia spłaty kredytów.

Przeczytaj też:Logowanie do ZUS online. Czy do korzystania z konta PUE ZUS trzeba mieć epuap?

Jakich dokumentów nigdy nie wyrzucać?

Niektórych dokumentów lepiej nigdy nie wyrzucać, gdyż mogą się przydać w każdym momencie naszego życia. Zaliczamy do nich między innymi:

  • akty urodzenia,
  • świadectwa pracy,
  • dyplomy naukowe,
  • polisa na życie,
  • książeczka ubezpieczeniowa,
  • świadectwa ukończenia szkoły.

Nie zaleca się także niszczenia dokumentacji medycznej rodziny. Historia chorób będzie bowiem istotna w przypadku choroby czy hospitalizacji. Lekarze mogą także poprosić o spis alergii czy przyjmowanych w przeszłości leków.

Jak niszczyć dokumenty?

Większość dokumentów zawiera dane, które mogą być wykorzystane przez oszustów. Lepiej zatem nie wyrzucać ich w całości do śmieci, ponieważ mogą trafić w niepowołane ręce.

Najskuteczniejszą metodą zniszczenia papierów będzie użycie z niszczarki. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, możemy skorzystać z pomocy różnych firm. Niektórzy decydują się też na palenie, namaczanie w wodzie, a nawet rozdrabnianie nożyczkami. Metody te nie są jednak zalecane, gdyż nie gwarantują, że wszystkie dane zostaną całkowicie usunięte.

Gdzie wyrzucić zniszczone dokumenty? Jeśli papier nie jest mokry, brudny czy przetłuszczony, może być wrzucony do pojemnika z makulaturą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu