Kiedy ruszy budowa elektrowni jądrowej w Koninie? Podano datę

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Planowane oddanie pierwszego reaktora do użytku przewidziane jest na lata 2035-36.
Planowane oddanie pierwszego reaktora do użytku przewidziane jest na lata 2035-36. mat. prasowe/zdjecie ilustracyjne
Prace budowlane i montażowe związane z budową elektrowni jądrowej w Koninie powinny rozpocząć się około 2030 roku. Planowane oddanie pierwszego reaktora do użytku przewidziane jest na lata 2035-36.

Przygotowania do budowy już trwają

Tomasz Nowacki, prezes PGE PAK Energia Jądrowa, poinformował, że przygotowania do budowy elektrowni jądrowej w Koninie już się rozpoczęły. Prezes podkreślił, że kluczowe prace budowlane i montażowe powinny wystartować około 2030 roku.

- Planowane oddanie pierwszego reaktora do użytku to 2035-36 r., więc po 2030 r., ok 2030 r. powinna wystartować fizycznie budowa, prace budowlane i montażowe - powiedział Nowacki podczas posiedzenia komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Spór między KHNP a Westinghouse nie wpłynie na projekt

Podczas spotkania posłowie pytali, czy spór między koreańską firmą KHNP a amerykańskim Westinghouse może wpłynąć na plany budowy elektrowni. Nowacki poinformował, że obecnie trwają negocjacje między stronami i wyraził nadzieję, że konflikt nie wpłynie na projekt w Koninie.

- Wiemy, że trwają pewne rozmowy czy też negocjacje między Koreańczykami a Amerykanami z uwagi (...) na stanowisko Westinghouse'a, firmy, która uważa, że pewne prawa do własności intelektualnej cały czas są ich własnością, a nie Koreańczyków - powiedział prezes PGE PAK Energia Jądrowa.

Dodał również, że podobne sytuacje miały miejsce przy realizacji inwestycji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie strony ostatecznie doszły do porozumienia.

Nowacki podkreślił, że spór między KHNP a Westinghouse nie wpłynie na działalność spółki. Zaznaczył, że amerykańskie sądy oddaliły powództwa Westinghouse, co świadczy o niejednoznaczności sprawy.

- My w naszych rozmowach z partnerem koreańskim, w każdych choćby najdrobniejszych kwestiach kontraktowych jesteśmy zabezpieczeni w taki sposób, że jakiekolwiek negatywne rozstrzygnięcie tego sporu nie wpłynie na naszą spółkę. Po ludzku liczę, że strony się dogadają, tak było w przeszłości. Liczymy na zdrowy rozsądek obu stron - dodał Nowacki.

Prezes przypomniał, że Koreańczycy złożyli najlepszą ofertę w Czechach i wygrali tam przetarg, co pokazuje, że mimo sporu, ich technologia jest wysoko oceniana.

Pod koniec czerwca Tomasz Nowacki poinformował na innej komisji w Sejmie, że spółka celowa PGE i ZE PAK do budowy elektrowni jądrowej w Koninie Pątnowie planuje studium wykonalności projektu, ale czeka na decyzję właścicieli. W mediach pojawiały się nieoficjalne doniesienia, że projekt został zamrożony.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2023 roku PGE PAK Energia Jądrowa uzyskała od ministra klimatu tzw. decyzję zasadniczą, która została wydana jeszcze przez poprzedni rząd. Decyzja ta jest kluczowym krokiem w realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej w Koninie.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu