Klimatyzacja w mieszkaniu lub wiatrak? Podpowiadamy, jak oszczędzać na chłodzeniu mieszkania w upalne dni

Łukasz Grochulski
Klimatyzacja w mieszkaniu, klimatyzator czy wiatrak? Co lepiej chłodzi w upalne dni i jednocześnie pomaga zaoszczędzić?
Klimatyzacja w mieszkaniu, klimatyzator czy wiatrak? Co lepiej chłodzi w upalne dni i jednocześnie pomaga zaoszczędzić? GettyImages
Klimatyzacja to wygodny i skuteczny sposób na zmniejszenie temperatury mieszkania. Innym rozwiązaniem jest korzystanie z wiatraków i wentylatorów. Który sposób na chłodzenie wybrać? Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze danego urządzenia. Poznaj najpopularniejsze metody na bardziej oszczędne chłodzenie swoich czterech kątów.

Klimatyzacja do domu i wiatraki – jak działają?

Klimatyzatory zasysają ciepłe powietrze i wypuszczają w jego miejsce to chłodniejsze. Modele stacjonarne (split; składające się przede wszystkim z agregatu i emitera) wymagają cyklicznego serwisowania, a urządzenia pokojowe wymiany filtrów i napełniania zbiornika czynnikiem chłodniczym co pewien czas.

Z drugiej strony, wiatraki tworzą prądy powietrzne, które wywołują uczucie chłodu, lecz w rzeczywistości nie zmniejszają temperatury otoczenia. Jednakże mogą być wyposażone w funkcję nawilżania, która zapewnia duży komfort termiczny.

Które urządzenie jest głośniejsze?

Klimatyzator do mieszkania jest w większości przypadku bardziej hałaśliwy, ponieważ może emitować hałas na poziomie od 50 do 75 dB. Wiatraki ustawione na największa prędkość rzadko przekraczają 65 dB.

Jeśli przeszkadza Ci hałas, może to być jeden z ważniejszych czynników (obok aspektów finansowych), które będą kluczowe przy podjęciu decyzji. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre modele klimatyzatorów pokojowych posiadają tryb cichy.

Co się bardziej opłaca – wiatraki czy klimatyzatory pokojowe?

Ogólnie rzecz biorąc, klimatyzacja do mieszkania jest bardziej energochłonna, co przekłada się na wyższy rachunek za energię elektryczną. Wiatraki konsumują porównywalnie mniej prądu. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli planujesz chłodzić mieszkanie przez bardzo długi czas np. kilka dni w czasie upałów – wtedy to klimatyzacja wysuwa się na prowadzenie.

KLIMATYZATORY. SPRAWDŹ CENY

Materiały promocyjne partnera

Klimatyzatory do domu np. w bloku są tańsze niż w przypadku systemów instalowanych w budynkach wolnostojących. To dobre rozwiązanie na polskie warunki, ponieważ upały w naszym klimacie występują tylko przez określoną część roku. Jednak aby nie płacić wysokich rachunków za prąd, nie warto przesadzać z mocą klimatyzatora. Ustawienie go o kilka stopni niżej od temperatury otoczenia zapewni komfort termiczny przy stosunkowo niewielkim poborze energii. Można zaoszczędzić też nieco więcej, jeśli będziemy przyzwyczajać się stopniowo do wyższych temperatur. Wystarczy co tydzień zwiększać temperaturę klimatyzatora o jeden stopień, aż do momentu osiągnięcia granicy komfortu termicznego.

Warto jednocześnie wspomnieć, że wiatraki ze względu na zasadę ich działania w rzeczywistości nie obniżą temperatury pomieszczenia i w trakcie bardzo ciepłych, długich dni mogą być po pierwsze mało efektywne, a po drugie – w ostatecznym rozrachunku droższe od klimatyzatora.

Zaoszczędzić można także na chłodzeniu zarówno klimatyzacją, jak i wiatrakiem. Niektórzy uruchamiają klimatyzator na godzinę lub dwie, a potem włączają wentylatory na najwolniejszym ustawieniu, aby zapewnić cyrkulację chłodnego powietrza.

Jak wybrać klimatyzator do mieszkania?

Istnieje kilka rodzajów klimatyzacji pokojowej, takich jak:

 • klimatyzator monoblok z pojedynczym wężem – stosunkowo niedrogie rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w stosunkowo niedużych mieszkaniach;
 • klimatyzator monoblok z podwójnym wężem – droższy od poprzedniego typu, ale bardziej efektywny i oszczędny;
 • klimatyzator split – najdroższa opcja, jednak najlżejsza i najcichsza, ponieważ mały agregat może być umieszczony np. za oknem.
 • klimatyzacja przenośna bez rury wyrzutowej – przystępne cenowo, lekkie i poręczne urządzenie. Minusem są tutaj ograniczone możliwości chłodzenia – klimatyzator obniży temperaturę jedynie o kilka stopni i powinien być używany w pomieszczeniach o powierzchni do 15m².

Przed wyborem konkretnego modelu należy uwzględnić następujące czynniki:

 • powierzchnię oraz kubaturę pomieszczenia;
 • klasę energetyczną urządzenia;
 • współczynnik wydajności (COP);
 • głośność w trakcie pracy.

Klimatyzacja do mieszkania może być wyposażona także w takie usprawnienia, jak np. zdalne sterowanie, programowanie pracy, funkcję osuszania powietrza, tryb jonizacji czy wentylatora (wtedy zachowuje się jak tradycyjny wiatrak), a nawet funkcję ogrzewania w chłodne dni. Warto nadmienić, że montaż klimatyzacji w mieszkaniu jest prosty i przy odrobinie wprawy można zrobić to samodzielnie.

Aby móc ocenić wydajność klimatyzatora, trzeba wziąć pod uwagę natężenie przepływu powietrza urządzenia, wyrażone jako stosunek m³ do min. lub h. Im wyższa wartość, tym bardziej efektywna klimatyzacja.

Montaż klimatyzacji – jak zrobić to dobrze?

W przypadku klimatyzatorów do mieszkania można je zamontować samodzielnie (jeśli czujemy się na siłach). Oczywiście modele bez jednostki zewnętrznej nie wymagają specjalnej procedury. Jeśli chodzi o urządzenia typu split, ważne jest przede wszystkim ustalenie odpowiedniej lokalizacji.

Ścienne lub sufitowe klimatyzatory powinny być umieszczone w miejscu, w którym zapewnione będzie dobre odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Dlatego też jednostka wewnętrzna i rury wyrzutowe najlepiej ulokować blisko balkonu lub okna, gdzie najczęściej montuje się agregat czy skraplacz. Jednostki zewnętrzne można umieścić także na szerokim parapecie, gzymsie lub powiesić na zewnętrznej ścianie budowli (uwaga: jeśli mieszkasz w zabytkowym budynku, może być konieczna zgoda konserwatora).

Do montażu klimatyzatora split do mieszkania należy doprowadzić instalację elektryczną oraz tą z czynnikiem chłodniczym. Dodatkowo należy pamiętać o zamontowaniu przewodów do odprowadzania skroplin z jednostki wewnętrznej, np. do kanalizacji. Można też je usuwać bezpośrednio na zewnątrz budynku (na ziemię lub dach w miarę możliwości).

Czym się kierować przy wyborze wiatraka?

Analogicznie do klimatyzacji, przed wyborem danego modelu trzeba zwrócić uwagę na wcześniej wspomniane natężenie przepływu powietrza. Wentylatory także mogą mieć dodatkowe usprawnienia, takie jak konfigurowanie pracy, oczyszczanie nawilżanie powietrza. Wiatraki można podzielić na kilka typów, które różnią się wartością natężenia przepływu powietrza i rozmiarem pomieszczenia, w którym będą najbardziej efektywne:

TypNatężenie przepływu powietrza Natężenie przepływu powietrza
Wentylator biurkowy 15m³/min tylko najbliższa okolica
Wiatrak stojący średniej klasy 100m³/min 20m²
Wiatrak stojący wysokiej klasy 150m³/min 30 m²
Wentylator sufitowy/wieżowy 350m³/min 70 m²

Jeśli chcesz lekko ochłodzić się, kiedy pracujesz lub np. grasz na komputerze, wentylator biurkowy to dobre i kompaktowe rozwiązanie. Nie warto jednak oczekiwać, że dzięki niemu schłodzisz cały pokój. W takim wypadku potrzebne są modele stojące, z natężeniem przepływu powietrza między 100 a 150m³/min. Wiatraki sufitowe lub wieżowe zapewnią największą moc; będą jednak najdroższe. Oczywiście nie trzeba polegać na jednym urządzeniu – można połączyć np. kilka wiatraków stojących i tym samym schładzać większe pomieszczenia.

WENTYLATORY STOJĄCE. SPRAWDŹ CO MOŻNA KUPIĆ

Materiały promocyjne partnera

Jak efektywnie chłodzić mieszkanie?

Dokonanie wyboru między wiatrakiem a klimatyzacją to nie koniec. Aby chłodzenie było jak najbardziej oszczędne i skuteczne, warto pamiętać o kilku rzeczach:

 • zasłanianie okien – prawie całe ciepło, które dostaje się do mieszkania dociera poprzez okna, nawet jeśli są zamknięte. Z tego względu warto zasłonić je w dzień np. roletami, zasłonami czy żaluzjami. Pozwoli to na dodatkowe zmniejszenie rachunków za chłodzenie klimatyzacją czy wiatrakiem;
 • zamykanie drzwi wewnętrznych – mowa tu o wejściach do nieużywanych pokoi i pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia. W ten sposób zapewnisz sobie odpowiednią cyrkulację powietrza w tej części mieszkania, w której aktualnie przebywasz;
 • wymiana żarówek – blisko 90% energii przez nie zużywanej jest emitowane w formie ciepła. W tym celu warto kupić żarówki LED lub lampy CFL, aby zmniejszyć bazową temperaturę pomieszczeń i płacić mniej za prąd;
 • dodanie roślinności – umiejscowienie wysokich roślin jak np. bambus lub sansewieria (wężownica) blisko okien pozwala osłonić mieszkanie przed promieniami słońca. Roślinność poprawi też jakość powietrza;
 • otwieranie okien na noc – dzięki temu wpuścisz do mieszkania chłodniejsze powietrze;
 • wyłączenie elektroniki – mowa tu o wszystkich urządzeniach, które mogą emitować ciepło, a nie są aktualnie używane, np. komputerach, zasilaczach.

WENTYLATOR? A MOŻE KLIMATOR? SPRAWDŹ CENY

Materiały promocyjne partnera

Stosowanie się do powyższych zasad w połączeniu z działającym wiatrakiem i/lub klimatyzatorem z pewnością poskutkuje komfortem termicznym nawet podczas największych upałów.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu