Kolejna rada nadzorcza dla prezydenta Opola. Tak Arkadiusz Wiśniewski dorabia korzystając ze swoich politycznych koneksji

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Prezydent miasta Opola jest jednym z najlepiej zarabiających samorządowców w Polsce. Jego roczne dochody tylko z tytułu pełnienia urzędu wynoszą ponad ćwierć miliona złotych rocznie.
Prezydent miasta Opola jest jednym z najlepiej zarabiających samorządowców w Polsce. Jego roczne dochody tylko z tytułu pełnienia urzędu wynoszą ponad ćwierć miliona złotych rocznie.
Prezydent Opola dał burmistrzowi Kępna stanowisko w radzie nadzorczej opolskiego Zakładu Komunalnego. Włodarz z Wielkopolski odwdzięczył się tym samym Arkadiuszowi Wiśniewskiemu.

Prezydent miasta Opola jest jednym z najlepiej zarabiających samorządowców w Polsce. Jego roczne dochody tylko z tytułu pełnienia urzędu wynoszą ponad ćwierć miliona złotych rocznie. Ale to nie wszystko, bo Arkadiusz Wiśniewski dorabia także w radach nadzorczych, gdzie dostaje się dzięki swoim politycznym koneksjom. Tak trafił do rady spółki Koleje Śląskie a także brzeskich wodociągów. Z oświadczenia majątkowego za rok 2022 roku wynika, że w tej pierwszej zarobił ponad 70 tysięcy złotych a w drugiej ponad 50 tysięcy zł.

I choć oświadczenie majątkowe za rok 2023 zostanie opublikowane dopiero za kilka miesięcy, to okazało się, że prezydent Opola ma kolejną radę nadzorczą. W tym roku został bowiem członkiem rady Energetyki Cieplnej w Kępnie (woj. wielkopolskie). Skąd się tam wziął? Złożyliśmy oficjalne zapytanie w tej sprawie do władz gminy Kępno, ale nie udzielono nam odpowiedzi. Podobnie jak na pytanie, ile tam zarabia. Światło na tę nominację rzuca jednak fakt, że burmistrz Kępna Piotr Psikus trafił w tym roku do rady nadzorczej… Zakładu Komunalnego w Opolu. Urząd Miasta w Opolu tłumaczy, że o powołaniu Piotra Psikusa zdecydowało „ogromne doświadczenie na niwie komunalnej” – jak czytamy w odpowiedzi na nasze zapytanie.

- Wynagrodzenie (Piotra Psikusa-red.) jest zgodne z przepisami i wynosi ok 3000 zł. netto miesięcznie, co stanowi jednokrotność miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego (2016) ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego – przekazał nam w odpowiedzi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego magistratu.

Takie „krzyżowe wymiany” w radach nadzorczych nie są złamaniem prawa, ale z pewnością należy je traktować jako pewną patologię samorządów i służą głównie zwiększaniu dochodów włodarzy. Kluczowe są tu właśnie wspomniane polityczne koneksje. Aby zrozumieć te mechanizmy warto przyjrzeć się Ruchowi Samorządowemu „TAK dla Polski”, którego opolski oddział powołano w tym roku. Ruch ów w założeniu miał służyć wymianie doświadczeń samorządowców. W praktyce jednak ma pomóc realizować ambitne plany polityczne włodarzy polskich miast oraz stanowić wzajemne wsparcie dla prezydentów czy burmistrzów.

Członkiem "Tak dla Polski" został kilka miesięcy Jakub Chełstowski, autor słynnej na cały kraj wolty w sejmiku województwa śląskiego, który zdradził swoich kolegów z Prawa i Sprawiedliwości i przeszedł na stronę opozycji przewracając tym samym układ sił w regionie. Jak się szybko okazało, porozumienie to było posunięciem mającym w dłuższej perspektywie zapewnić Chełstowskiemu utrzymanie wszystkich możliwości związanych z pełnioną przez niego funkcją, stanowisk i wynikających z nich przywilejów.

Zanim do tego doszło, Chełstowski otrzymał radę nadzorczą w opolskim ECO, które kontroluje prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. W zamian Chełstowski bronił stanowiska Wiśniewskiego w radzie nadzorczej Kolei Śląskich. W nowym klubie Ruchu Samorządowego „TAK dla Polski”, prócz marszałka Chełstowskiego, znalazło się kilku wybranych z listy PiS radnych. Wszyscy zasiedli we władzach Instytutu Rozwoju Regionalnego Silesia, który zajmuje się „rozwojem i promocją Górnego Śląska” na zlecenie urzędu marszałkowskiego, kierowanego przez… Chełstowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejna rada nadzorcza dla prezydenta Opola. Tak Arkadiusz Wiśniewski dorabia korzystając ze swoich politycznych koneksji - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu