Kolejne argumenty za zniesieniem zakazu handlu w niedziele. Sklepy znów będą otwarte? Trwa dyskusja o tymczasowym otwarciu sklepów

Justyna Madan
Justyna Madan
Będzie można handlować w niedzielę? Póki co tylko w dwóch województwach, ale jest wniosek aby sklepy otworzyć w całym kraju
Będzie można handlować w niedzielę? Póki co tylko w dwóch województwach, ale jest wniosek aby sklepy otworzyć w całym kraju 123rf
- Ze względu na stan wyższej konieczności apeluję o otwarcie sklepów w województwie podkarpackim i lubelskim – napisała w niedzielę na swoim Twittrze szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Aby handel w niedzielę w tych województwach był możliwy, w planach są zmiany w przepisach dotyczących handlu. Wszystko po to, aby ułatwić pomoc uchodźcom z Ukrainy. Pojawił się jednak wniosek, aby sklepy w niedziele były otwarte w całej Polsce. - Za zasadne należy zatem uznać zniesienie zakazu handlu w niedzielę na terenie całego kraju do czasu ustabilizowania sytuacji humanitarnej i geopolitycznej - powiedział Rafał Baniak, Prezes Zarządu Pracodawcy RP.

W Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedzielę, jednak ze względu na panującą w Ukrainie sytuację, oraz ilość uchodźców przyjmowanych pod polskie dachy, artykuły pierwszej potrzeby, które są przekazywane osobom trafiającym do Polski z Ukrainy, to towar na wagę złota. Dlatego minister Marlena Maląg zaapelowała, o czasowe zniesienie zakazu handlu w niedziele, w województwach podkarpackim i lubelskim.

Zakupy w niedzielę znów możliwe? Czy sklepy będą otwarte w każdą niedzielę?

Zbiórki na pomoc uchodźcom z Ukrainy organizowane są na terenie całej Polski, ale to województwa lubelskie i podkarpackie są głównymi punktami pomocy humanitarnej. To tutaj w pierwszej kolejności trafiają osoby uciekające przed wojną i szukające schronienia lub pragnące dołączyć do swoich bliskich już przebywających na terenie naszego kraju.

Otwarcie sklepów w niedziele daje możliwość usprawnienia działań pomocowych, zwłaszcza w przypadku potrzeby nabycia niezbędnych produktów żywnościowych.

„Zmienimy przepisy dotyczące handlu w niedziele w taki sposób, aby niepotrzebne było powołanie się na klauzulę generalną” – powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu.

„Jest ogólny przepis, zarówno w Prawie karnym, jak i w Kodeksie wykroczeń, który mówi, że nie popełnia wykroczenia ten, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone nie przedstawia większej wartości niż dobro ratowane” – tłumaczył rzecznik.

Wiadomo, że zakaz handlu w niedziele ma być zniesiony w województwach lubelskim i podkarpackim. Sklepy miałyby być otwarte również wzdłuż głównych tras w kraju. Przepisy mają być uregulowane, aby nie było wątpliwości kto i kiedy może otworzyć swój sklep.

Sklepy w niedziele będą otwarte w całej Polsce?

Na informacje minister Marleny Maląg i rzecznika rządu Piotra Müllera odpowiedział Prezes Zarządu Pracodawcy RP, którego zdaniem otwarcie handlu tylko w dwóch województwach nie wystarczy, sklepy w niedziele powinny być otwarte w całej Polsce.

"Pozwoli to usprawnić organizację zbiórek na rzecz pomocy mieszkańcom Ukrainy, a tym samym wspomoże niesienie pomocy humanitarnej. Za zasadne należy uznać zniesienie zakazu handlu w niedzielę na terenie całego kraju do czasu ustabilizowania sytuacji humanitarnej i geopolitycznej. Konieczne jest szybkie wprowadzenie zmian legislacyjnych w tej sprawie" - uważa Rafał Baniak.

Zdaniem prezesa takie rozwiązanie ułatwiłoby pełen dostęp do niezbędnych produktów uchodźcom, którzy masowo przybywają do naszego kraju.

Kolejnym argumentem za otwarciem sklepów w niedziele, jak przekonuje branża handlowa i przedsiębiorcy, są nowe miejsca pracy, które powstałyby wraz ze zniesieniem zakazu handlu, a to mogłoby być okazją do zatrudniania również uchodźców. Odciążyłoby to również system pomocy socjalnej - podaje pulshr.pl.

"Praca w handlu byłaby dla nich szansą na bycie niezależnym od pomocy socjalnej oraz na długotrwałe osiedlenie się w naszym kraju. Możliwość znalezienia pracy jest niezbędna nie tylko ze względów ekonomicznych – praca daje ludziom również poczucie bezpieczeństwa i 'normalności'" - argumentuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, co nie przekonuje jednak związków zawodowych. "Trzeba pilnować, żeby nikt nie próbował wykorzystywać tragedii ludzi, którzy uciekli przed wojną, aby ich kosztem zwiększać swoje zyski" - poinformował Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie