Kolejny krok Grupy TAURON ku zielonej energii

Zbigniew Bartuś
Rozmowa z wiceprezesami Grupy TAURON: Kamilem Kamińskim i Markiem Wadowskim w studiu PPG podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Rozmowa z wiceprezesami Grupy TAURON: Kamilem Kamińskim i Markiem Wadowskim w studiu PPG podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Polska Press
Jeden z najgorętszych biznesowych newsów zeszłotygodniowego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój dotyczył zakupu przez TAURON farm wiatrowych. Dzięki wartej 137 mln euro inwestycji operujący głównie na południu Polski koncern niemal podwoił swe moce wytwórcze z wiatru.

- Ten zakup wpisuje się doskonale w naszą nową strategię, czyli Zielony Zwrot Grupy Tauron – wyjaśnia Kamil Kamiński, Wiceprezes Zarządu ds. Klienta i Wsparcia Korporacyjnego.

  • TAURON zakupił pięć farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej Polsce:
  • Śniatowo, 16 turbin o łącznej mocy 32 MW
  • Mogilno, 17 turbin o łącznej mocy 34 MW
  • Inowrocław, 16 turbin o łącznej mocy 32 MW
  • Dobrzyń, 17 turbin o łącznej mocy 34 MW
  • Gołdap, 16 turbin o łącznej mocy to 48 MW.

W sumie daje to 180 MW. Po sfinalizowaniu transakcji łączna moc zainstalowana w lądowych farmach wiatrowych Grupy TAURON wyniesie 380,75 MW. Dzięki temu TAURON awansował na drugie miejsce wśród polskich grup energetycznych pod względem zainstalowanej mocy wytwórczej z lądowych wiatrowych elektrowni zawodowych. Wszystkie farmy podłączone są do sieci wysokiego lub średniego napięcia. Całkowita moc zainstalowana koncernu z odnawialnych źródeł energii (OZE) zwiększy się natomiast do poziomu 619 MW.

- Celem strategicznym Zielonego Zwrotu jest zwiększenie do ponad 65 proc. udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym i redukcji emisji CO2 o 50 procent w perspektywie 2030 roku – przypomina wiceprezes Kamiński.

Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów, podkreśla, że zaktualizowane wiosną tego roku kierunki strategiczne opierają się na rozwoju czystej energii, która będzie podstawą budowy wartości Grupy TAURON. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.
- Nie oznacza to rezygnacji z węgla, on nadal będzie dla naszej grupy bardzo ważny i nadal będziemy go na szeroką skale wykorzystywać, choćby dlatego że jest to bardzo stabilne źródło energii. Po prostu utrzymując poziom produkcji opartej na węglu i poprawiając jej efektywność oraz redukując emisyjność, będziemy jednocześnie zwiększać wytwarzanie energii z OZE – tłumaczy wiceprezes Wadowski.

Planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1200 MW oraz zastąpienie wyeksploatowanych bloków przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 MW w Jaworznie pozwoli na obniżenie emisyjności Grupy TAURON o ponad 20 procent do 2025 r. oraz o ponad 50 procent do roku 2030 r. wobec 2018 roku.

Marek Wadowski podkreśla, że Zielony Zwrot podyktowany jest nie tylko troską o środowisko, ale i względami czysto ekonomicznymi – dzięki niemu koncern zapewni sobie pożądane wyniki finansowe w przyszłości, gdy będą wchodzić w życie kolejne normy, przepisy, obciążenia i inne rozwiązania silnie ograniczające rentowność i możliwości rozwoju tradycyjnej energetyki opartej na węglu.

Więcej: w naszej rozmowie wideo, przeprowadzonej z wiceprezesami grupy TAURON w studiu PPG podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Rozmawiał Zbigniew Bartuś.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu