Konfederacja Lewiatan: obniżanie się bezrobocia to głównie efekt demografii

OPRAC.:
PAP
PAP
Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Mariusz Zielonka z Konfedracji Lewiatan: Długoterminowe obniżanie się bezrobocia to w głównej mierze efekt demografii, a nie nadzwyczajnego popytu na pracowników
Mariusz Zielonka z Konfedracji Lewiatan: Długoterminowe obniżanie się bezrobocia to w głównej mierze efekt demografii, a nie nadzwyczajnego popytu na pracowników 123 rf, mat. prasowe Konfederacji Lewiatan
Długoterminowe obniżanie się bezrobocia, to w głównej mierze efekt demografii, a nie nadzwyczajnego popytu na pracowników - wskazała Konfederacja Lewiatan w komentarzu do danych GUS.

Spis treści

Stopa bezrobocia w maju 2024 r. wyniosła 5,0 proc. wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła zaś 776,6 tys. w porównaniu do 797,1 tys. osób miesiąc wcześniej.

Jak zauważył ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka opublikowany odczyt GUS ws. bezrobocia, to efekt wywołany głównie przez demografię.

Efekt demografii, a nie nadzwyczajny popyt na pracowników

"Bezrobocie po chwilowym, niewielkim wzroście na początku roku kontynuuje marsz w dół. W maju wyrównany został rekord z lata 2023 roku i stopa bezrobocia wyniosła 5 proc. Długoterminowe obniżanie się bezrobocia to w głównej mierze efekt demografii, a nie nadzwyczajnego popytu na pracowników" - wskazał.

Dodał, że według niego historyczny odczyt bezrobocia w maju może być spowodowany dobrą pogodą w tym miesiącu oraz dwoma długimi weekendami i wzrostem zapotrzebowania na pracowników sezonowych. "Oczywiście samo bezrobocie jest silnie regionalne, z wyraźnie wyższymi wskaźnikami na ścianie wschodniej Polski" - podkreślił Zielonka.

Firmy chcą utrzymać poziom zatrudnienia

"Gdy przyjrzymy się bliżej jakościowym badaniom pracodawców przez GUS, to widzimy, że w głównej mierze firmy mają zamiar utrzymywać w najbliższym czasie poziom zatrudnienia, co oznacza, że wszelkie wahania na rynku pracy, czy to wskaźnika bezrobocia czy zatrudnienia nie będą zwiastowały niczego nadzwyczajnego. Te miękkie badania potwierdzają też dane o wakatach zgłaszanych do urzędów pracy. Te w maju w skali miesiąca zmalały o blisko 4 tys." - dodał ekspert.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu