Szykują się spore zmiany dotyczące zakazu handlu w niedziele? Jest decyzja Sejmu. „Zakaz nie pomógł małym i średnim sklepom"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Sejm zdecydował o przekazaniu do dalszych prac propozycji zmian w ustawie o handlu w niedziele autorstwa Polski 2050. Projektodawcy zauważyli, że opinie Polaków nt. zakazu handlu w niedzielę są podzielone, dlatego proponowane rozwiązanie ma charakter kompromisowy.
Sejm zdecydował o przekazaniu do dalszych prac propozycji zmian w ustawie o handlu w niedziele autorstwa Polski 2050. Projektodawcy zauważyli, że opinie Polaków nt. zakazu handlu w niedzielę są podzielone, dlatego proponowane rozwiązanie ma charakter kompromisowy. K.Dobuszynski/ Polska Press
W Polsce trwa gorąca debata dotycząca przyszłości handlu w niedziele. Projekt ustawy dopuszczający dwie niedziele handlowe w miesiącu został skierowany do komisji. Proponowane zmiany mają na celu złagodzenie obowiązujących restrykcji, dopuszczając dwie niedziele handlowe w miesiącu. W ocenie Polskiej Izby Handlu, przywrócenie handlu w niedzielę mogłoby negatywnie wpłynąć na małych i średnich przedsiębiorców. – Naszym zdaniem cała ustawa o handlu w niedziele powinna trafić do kosza – skomentował z kolei Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

Spis treści

Zmiany w zakazie handlu w niedziele

Projekt nowelizacji ustawy, złożony przez posłów Polski 2050, wprowadza możliwość handlu w dwie niedziele w miesiącu. Zgodnie z propozycją, za pracę w niedzielę przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie, a pracodawcy musieliby zapewnić pracownikom dzień wolny w ciągu 6 dni przed albo po pracy w niedzielę.

Inicjatywa ta wywołała szereg dyskusji i kontrowersji, zwłaszcza że, jak wskazano w uzasadnieniu projektu, zakaz handlu wprowadzony w 2018 roku nie przyniósł oczekiwanych korzyści dla małych, lokalnych sklepów, które miały dzięki niemu zyskać przewagę nad wielkimi sieciami handlowymi.

– W okresie 2014-2023 liczba placówek handlowych w Polsce zmalała o 33,5 tys., a w samym 2023 roku zamknięto 3 tys. placówek. Ostatnie lata są natomiast czasem rozkwitu wielkich sieci handlowych, a zwłaszcza tzw. sieci dyskontowych – dzięki agresywnej strategii marketingowej i cenowej oraz długim godzinom otwarcia udało im się skłonić potencjalnych klientów do robienia tam zakupów w piątki i soboty – wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Ponadto projektodawcy zwracają uwagę na podzielone opinie Polaków na temat zakazu handlu, proponując rozwiązanie kompromisowe. – Zgoda na częściowe niedzielne otwarcie sklepów, wraz z wyższymi wynagrodzeniami dla pracowników, pozwoli pogodzić interesy klientów chcących robić zakupy oraz pracowników sektora. Warto też pamiętać, że z możliwości pracy w niedzielę korzystają też osoby, które ze względu na naukę nie mogą pracować w inne dni tygodnia – np. studenci chcący choćby częściowo pokryć koszt życia w mieście akademickim – wyjaśniono.

PIH: złagodzenie zakazu handlu w niedziele niekorzystne dla mikroprzedsiębiorstw

Jednakże, Polska Izba Handlu wyraża zaniepokojenie, twierdząc, że przywrócenie handlu w niedzielę mogłoby negatywnie wpłynąć na małych i średnich przedsiębiorców.

– Wprowadzenie wolnych niedziel dla pracowników i jednoczesne pozostawienie możliwości prowadzenia w te dni sprzedaży przez mikroprzedsiębiorców oraz małe i średnie firmy, zgodnie z intencją ustawodawcy, miało wyrównywać szanse małych placówek w konkurencji z sieciami wielkopowierzchniowymi. Odebranie im tej szansy będzie skutkować umocnieniem się trendu zamykania lokalnych sklepów – podkreśla Maciej Ptaszyński, prezes PIH.

PIH oraz Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU) wskazują również na ryzyko wzrostu kosztów działalności, co może doprowadzić do zamknięcia wielu lokalnych sklepów.

– Coraz wyższa presja płacowa jest szczególnie niebezpieczna dla MŚP i ma również wpływ na zwiększanie kosztów prowadzenia działalności, w niektórych przypadkach oznaczając konieczność zamykania różnych firm. Co więcej, w wielu regionach kraju konsumenci nie zgodzą się na wzrost płac przeniesiony bezpośrednio na ceny i po prostu zrezygnują z zakupów w sklepach prowadzonych przez przedsiębiorców MŚP – zauważa Ptaszyński.

ZPPHiU sugeruje, że w przypadku przywrócenia handlu w niedziele, należałoby ograniczyć godziny otwarcia placówek.

Istotne jest prawidłowe zaplanowanie czasu otwarcia sklepów w niedzielę. Powinien być krótszy w porównaniu z wcześniej obowiązującymi zasadami – na przykład ośmiogodzinny. Pozwoliłoby to na optymalne dostosowanie czasu funkcjonowania placówek handlowych do potrzeb zakupowych klientów, przy ograniczeniu skrajnych porannych i wieczornych godzin – podkreśla Zofia Morbiato, dyrektor generalna ZPPHiU.

Projekt ustawy niekorzystny dla pracowników

– Pomysły Szymona Hołowni i Ryszarda Petru są lepsze od obowiązujących przepisów, ale to nadal niespójne i wątpliwe prawnie rozwiązania, które tylko w niewielkim stopniu naprawiają złą ustawę. Naszym zdaniem cała ustawa o handlu w niedziele powinna trafić do kosza, a zamiast niej ustawodawca powinien wprowadzić do Kodeksu pracy 2,5 razy wyższe stawki za pracę w niedziele i święta – skomentował Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

Ponadto, jego zdaniem, wyższe wynagrodzenia powinny obowiązywać nie tylko w handlu, ale również gastronomii, rozrywce, ochronie, transporcie, kulturze czy ochronie zdrowia. – Powinny dotyczyć tak umów o pracę, jak też umów zlecenie – podkreśla.

– Przypominamy, że obecnie w niedziele pracują setki tysięcy pracowników i większość z nich otrzymuje identyczne stawki jak za pracę w dni powszednie – dodaje. – Dlatego apelujemy do wszystkich parlamentarzystów o odrzucenie niekorzystnej dla pracowników i konsumentów ustawy o handlu w niedziele oraz wprowadzenie przepisów, dzięki którym każda osoba pracująca w niedziele będzie miała godny ekwiwalent płacowy za utratę dnia ustawowo wolnego od pracy – podsumowuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło:PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu