Szykują się duże zmiany w niedzielnym handlu. Mogą zmienić się też zasady pracy sprzedawców

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Posłowie Polski 2050 przygotowali projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu. Polacy mogliby robić zakupy w pierwszą i trzecią niedzielę w każdym miesiącu. Związkowcy nie chcą takich zmian
Posłowie Polski 2050 przygotowali projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu. Polacy mogliby robić zakupy w pierwszą i trzecią niedzielę w każdym miesiącu. Związkowcy nie chcą takich zmian 123 rf
Szykują się duże zmiany w przepisach o handlu w niedzielę. Projekt ustawy zakłada, że Polacy mogliby robić zakupy w pierwszą i trzecią niedzielę w każdym miesiącu. Za pracę w niedzielę przysługiwałoby 200 proc. wynagrodzenia w inny wolny dzień.

Spis treści

Posłowie Polski 2050 przygotowali projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu. Polacy mogliby robić zakupy w pierwszą i trzecią niedzielę w każdym miesiącu. Zniknęłaby obowiązująca w tym roku reguła, która pozwala na handel w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. 

Projekt zmian zakazu handlu w niedziele. 200 proc. pensji dla pracowników

Autorzy projektu uważają, że zmiany są konieczne i oczekiwane przez Polaków. Twierdzą, że obostrzenia nie wpłynęły pozytywnie na działalność małych sklepów.

„Wbrew intencjom ustawodawcy z roku 2018, projekt ten nie przyczynił się do wsparcia małych, lokalnych sklepów w ich konkurencji z wielkimi sieciami handlowymi. W okresie 2014-2023 liczba placówek handlowych w Polsce zmalała o 33,5 tys., a w samym 2023 r. zamknięto 3 tys. placówek. Ostatnie lata są natomiast czasem rozkwitu wielkich sieci handlowych, a zwłaszcza tzw. sieci dyskontowych - dzięki agresywnej strategii marketingowej i cenowej oraz długim godzinom otwarcia udało im się skłonić potencjalnych klientów do robienia tam zakupów w piątki i soboty” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Projekt zakłada, że za pracę w niedzielę przysługiwałoby 200 proc. wynagrodzenia, a także wolny inny dzień w ciągu sześciu dni przed lub po niedzieli pracującej (ta zasada ma nie dotyczyć pracowników stacji paliw). Pracownicy mieliby też prawo do co najmniej 2 wolnych niedziel w miesiącu.

Zakaz handlu – według projektu ustawy - nie obowiązywałby w pierwszą niedzielę grudnia i kolejne dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenia. Jeżeli jednak niedziela wypadnie w Wigilię, będzie ona wolna od pracy. W czasie wielkanocnym handlować będzie można w niedzielę poprzedzającym święto.

Projekt zmian został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Posłowie mają zająć się nim w połowie czerwca.

Pracodawcy: trzeba mądrze przygotować nowe przepisy

O konieczności zmian mówią też przedsiębiorcy. Na przykład Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług jest za tym, aby przywrócenie niedzielnego handlu wiązało się z ograniczeniem godzin otwarcia placówek w ten dzień.

"Propozycja przywrócenia handlu w niedziele – po tak wielu latach zakazu – wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania. Czas pracy w niedzielę powinien być krótszy w porównaniu do wcześniej obowiązujących przepisów" - można przeczytać w komunikacie związku.

Według ZPPHiU, krótszy czas funkcjonowania obiektów handlowych umożliwi ograniczenie czasu świadczenia usług wychodzących w skład kosztów wspólnych - takich, jak ochrona czy sprzątanie centrów handlowych. Poza tym, jak twierdzi organizacja, jest prawdopodobne, że klienci będą korzystać z możliwości zrobienia zakupów w niedzielę jednak w mniejszym stopniu.

Związkowcy nie chcą zmian

Propozycja poluzowania zakazu handlu w niedzielę nie podoba się części związkowców. Nie wykluczają oni protestów w obronie obecnych regulacji.

„Nie godzimy się na takie zmiany! Każda niedziela powinna być dla pracownika handlu wolna, tak jest między innymi w Niemczech. Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele było cywilizacyjnym krokiem naprzód dla milionów Polek i Polaków (...) - piszą związkowcy z Międzyzakładowej Organizacji OPZZ Konfederacja Pracy, działającej w spółce Kaufland Polska.

Związkowcy tłumaczą, że warunki pracy w handlu pogarszają się, bo personel jest obciążany dodatkowymi zadaniami. Uważają, że w wielu dużych sklepach załogi są za małe, bo brakuje chętnych do pracy w handlu.

„Warunki pracy w handlu z roku na rok się pogarszają. Pracownicy są przeciążeni pracą. Często wykonują obowiązki za trzech za 3 tys zł z hakiem na rękę – dodają związkowcy.

Do propozycji zmian negatywnie podchodzi też Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” .

Niedziele handlowe w 2024 r. W te niedziele zrobisz zakupy

Przypomnijmy, że ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z przepisami, w maju 2024 r. żadna z niedziel nie była handlowa, a najbliższe zakupy niedzielne zrobimy dopiero 30 czerwca. A następnie:

  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu