Spis treści
Posłowie Polski 2050 przygotowali projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu. Polacy mogliby robić zakupy w pierwszą i trzecią niedzielę w każdym miesiącu. Zniknęłaby obowiązująca w tym roku reguła, która pozwala na handel w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.
Projekt zmian zakazu handlu w niedziele. 200 proc. pensji dla pracowników
Autorzy projektu uważają, że zmiany są konieczne i oczekiwane przez Polaków. Twierdzą, że obostrzenia nie wpłynęły pozytywnie na działalność małych sklepów.
„Wbrew intencjom ustawodawcy z roku 2018, projekt ten nie przyczynił się do wsparcia małych, lokalnych sklepów w ich konkurencji z wielkimi sieciami handlowymi. W okresie 2014-2023 liczba placówek handlowych w Polsce zmalała o 33,5 tys., a w samym 2023 r. zamknięto 3 tys. placówek. Ostatnie lata są natomiast czasem rozkwitu wielkich sieci handlowych, a zwłaszcza tzw. sieci dyskontowych - dzięki agresywnej strategii marketingowej i cenowej oraz długim godzinom otwarcia udało im się skłonić potencjalnych klientów do robienia tam zakupów w piątki i soboty” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Projekt zakłada, że za pracę w niedzielę przysługiwałoby 200 proc. wynagrodzenia, a także wolny inny dzień w ciągu sześciu dni przed lub po niedzieli pracującej (ta zasada ma nie dotyczyć pracowników stacji paliw). Pracownicy mieliby też prawo do co najmniej 2 wolnych niedziel w miesiącu.
Zakaz handlu – według projektu ustawy - nie obowiązywałby w pierwszą niedzielę grudnia i kolejne dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenia. Jeżeli jednak niedziela wypadnie w Wigilię, będzie ona wolna od pracy. W czasie wielkanocnym handlować będzie można w niedzielę poprzedzającym święto.
Projekt zmian został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Posłowie mają zająć się nim w połowie czerwca.
Pracodawcy: trzeba mądrze przygotować nowe przepisy
O konieczności zmian mówią też przedsiębiorcy. Na przykład Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług jest za tym, aby przywrócenie niedzielnego handlu wiązało się z ograniczeniem godzin otwarcia placówek w ten dzień.
"Propozycja przywrócenia handlu w niedziele – po tak wielu latach zakazu – wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania. Czas pracy w niedzielę powinien być krótszy w porównaniu do wcześniej obowiązujących przepisów" - można przeczytać w komunikacie związku.
Według ZPPHiU, krótszy czas funkcjonowania obiektów handlowych umożliwi ograniczenie czasu świadczenia usług wychodzących w skład kosztów wspólnych - takich, jak ochrona czy sprzątanie centrów handlowych. Poza tym, jak twierdzi organizacja, jest prawdopodobne, że klienci będą korzystać z możliwości zrobienia zakupów w niedzielę jednak w mniejszym stopniu.
Związkowcy nie chcą zmian
Propozycja poluzowania zakazu handlu w niedzielę nie podoba się części związkowców. Nie wykluczają oni protestów w obronie obecnych regulacji.
„Nie godzimy się na takie zmiany! Każda niedziela powinna być dla pracownika handlu wolna, tak jest między innymi w Niemczech. Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele było cywilizacyjnym krokiem naprzód dla milionów Polek i Polaków (...) - piszą związkowcy z Międzyzakładowej Organizacji OPZZ Konfederacja Pracy, działającej w spółce Kaufland Polska.
Związkowcy tłumaczą, że warunki pracy w handlu pogarszają się, bo personel jest obciążany dodatkowymi zadaniami. Uważają, że w wielu dużych sklepach załogi są za małe, bo brakuje chętnych do pracy w handlu.
„Warunki pracy w handlu z roku na rok się pogarszają. Pracownicy są przeciążeni pracą. Często wykonują obowiązki za trzech za 3 tys zł z hakiem na rękę – dodają związkowcy.
Do propozycji zmian negatywnie podchodzi też Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” .
Niedziele handlowe w 2024 r. W te niedziele zrobisz zakupy
Przypomnijmy, że ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z przepisami, w maju 2024 r. żadna z niedziel nie była handlowa, a najbliższe zakupy niedzielne zrobimy dopiero 30 czerwca. A następnie:
- 25 sierpnia,
- 15 grudnia,
- 22 grudnia.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
