Kongres 590 – Trójmorze wiodącym tematem tegorocznego wydarzenia. O wydarzeniach geopolitycznych i wyzwaniach mówili zaproszeni goście

Strefa Biznesu
Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z filarów rozwoju współpracy Trójmorza – powiedziała minister Moskwa podczas otwarcia drugiego dnia Kongresu 590.
Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z filarów rozwoju współpracy Trójmorza – powiedziała minister Moskwa podczas otwarcia drugiego dnia Kongresu 590. Adam Jankowski
Przed nami drugi dzień Kongresu 590. „Łączymy wszystkich” to hasło tegorocznej edycji tego wydarzenia. Zaproszeni goście próbują odpowiedzieć na pytania związane nie tylko z biznesem i sprawami, które biznesu dotyczą, ale również najważniejszych spraw bieżących i współpracy międzynarodowej. Tym razem dyskusje będą dotyczyć m.in. energetyki, transportu i obecnej sytuacji na Ukrainie. Często pojawia się również temat Trójmorza, który zdominował siódmy Kongres 590.

Kongres 590 to cykliczne, coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych.

Nazwa Kongresu 590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa. Jego głównym celem jest uwolnienie potencjału polskiej gospodarki oraz promocja polskich produktów i usług. Ideą Kongresu 590 jest stworzenie przestrzeni do kooperacji dla polskich przedsiębiorców, naukowców i decydentów politycznych.

Kongres 590 trwa dwa dni, 22-23 czerwca 2022. Na pięciu scenach oraz Polsko-Rumuńskim Forum Ekonomicznym goszczą zarówno polscy jak i zagraniczni eksperci. Agendę z całego wydarzenia oraz linki do transmisji debat na żywo można znaleźć pod tym adresem: https://kongres590.pl/7-edycja/agenda/.

Otwarcie II dnia Kongresu 590

Łączymy wszystkich – to hasło 7. edycji Kongresu 590, który w tym roku nabrał międzynarodowego wymiaru. – Hasło tegorocznej edycji wskazuje na pilne wyzwania stojące przed Polską i naszą częścią Europy. Wyzwania, które muszą być podjęte, aby wykorzystać szansę rysującej się na horyzoncie historii – przekazał w liście do uczestników wydarzenia, premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił premier, region Trójmorza znalazł się w epicentrum wydarzeń geopolitycznych, jakie wywołała inwazja Rosji na Ukrainę. – Za nami pierwszy egzamin. Polska przyjęła ponad 3 miliony uchodźców wojennych, a solidarność jaką okazaliśmy naszym przyjaciołom z Ukrainy jest dziś na ustach całego świata – dodał Mateusz Morawiecki.

- Przed nami ogromne wyzwania. Od tego, jak na nie odpowiemy zależy nasza przyszłość – zaapelował premier.

W rozpoczęciu drugiego dnia kongresu wziął udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który z uczestnikami wydarzenia podzielił się swoimi refleksjami na wiodący temat tegorocznego wydarzenia, czyli współpracę krajów Trójmorza.

- Trójmorze, to nasza nadzieja. Jest wiele problemów, które już rozwiązujemy i wiele problemów, które są przed nami. Mamy problem starzenia się naszych społeczeństw, depopulacji, zapaści demograficznej, realny problem bezpieczeństwa – wymieniał Przemysław Czarnek.

Minister dodał, że musimy być solidarni, nie tylko z tymi, którzy dzisiaj już są na świecie, ale także z tymi, którzy przyjdą na ten świat i będą w sztafecie pokoleń nas zastępować. – Dlatego Trójmorze jawi się jako wielka szansa – powiedział.

- W ramach Trójmorza konieczna jest również współpraca akademicka, która może być wielką szansą. Na płaszczyźnie technologicznej, razem jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej. Środków na badania i rozwój każdego roku przeznaczamy coraz więcej. Przed nami projekt Akademii Kopernikańskiej, który ma dźwignąć polską naukę, ale też przyczynić się do zintensyfikowania współpracy w ramach Trójmorza – mówił Przemysław Czarnek.

Akademia Kopernikańska to 20-letni program związany z 550 rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, która przypada 23 lutego 2023 roku. Projekt ten ma być wzmocnieniem wszystkich polskich uczelni, ma zaangażować do pracy w szkolnictwie wyższym i w badaniach naukowych polskich naukowców. W skład Akademii będzie wchodzić sześć izb, a w nich angażować będą się zarówno polscy jak i zagraniczni naukowcy, zapraszani z krajów Trójmorza.

Środowisko, klimat, transformacja energetyczna – ważne tematy Kongresu 590

Tematy środowiska, klimatu i transformacji energetycznej pełnią od kilku lat ważną rolę podczas Kongresu 590, a w ostatnim czasie, w związku z agresją Rosji na Ukrainę nabrały jeszcze większego znaczenia. Dlatego podczas otwarcia drugiego dnia wydarzenia nie mogło zabraknąć minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

- Podczas pierwszego szczytu Trójmorza w 2016 roku w Dubrowniku mówiłam o gospodarce morskiej. To było jedno z niewielu, albo w ogóle jedyne miejsce wtedy, gdzie mówiło się o bezpieczeństwie energetycznym. Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z filarów rozwoju współpracy Trójmorza – powiedziała minister Moskwa.

Dodała, że to, co łączy Trójmorze to wspólne struktury energetyczne. – Od początku w naszej polityce energetycznej ten kierunek północ-południe był najważniejszym, docelowym i strategicznym. Myślę, że wojna na Ukrainie pokazała, jak ważnym elementem są surowce energetyczne i współpraca energetyczna. To się później przekłada na współpracę w innych obszarach i jest kluczem wszystkich innych obszarów – podsumowała Anna Moskwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu