Koniec pracy zdalnej. Małe firmy nawet jeśli są za home office, w większości nie mają warunków na taki model pracy

Zbigniew Biskupski
Opracowanie:
Niemal połowa pracowników małych firm podczas pracy zdalnej narzekała na trudności w dostępie do  danych zgromadzonych w firmowych systemach.
Niemal połowa pracowników małych firm podczas pracy zdalnej narzekała na trudności w dostępie do danych zgromadzonych w firmowych systemach. Paweł Relikowski / Polska Press
Elastyczny model pracy nie dla małych firm! 58 proc. pracowników zatrudnionych w małych firmach zakłada, że po ustaniu pandemii będzie pracować z biura. Główną przeszkodą we wdrożeniu elastycznego modelu pracy w firmach z tego sektora jest brak dostępu do danych podczas pracy zdalnej oraz procesy bazujące na papierowych dokumentach.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Ricoh 3 na 5 pracowników zatrudnionych w małych firmach po ustaniu pandemii będzie pracować z biura. Główną przeszkodą we wdrożeniu elastycznego modelu pracy w firmach z tego sektora jest brak dostępu do danych podczas pracy zdalnej oraz procesy bazujące na papierowych dokumentach.

Inwestycje cyfrowe w powijakach

Żmudne procesy administracyjne są również wskazywane przez 4% badanych jako jedna z głównych przyczyn obniżonej efektywności pracy. Ponadto brak dostępu do narzędzi umożliwiających automatyzację i wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów hamuje rozwój małych firm.
Minimalne inwestycje w innowacyjne środowisko pracy i cyfrową transformację przekładają się niejednokrotnie również na niższy poziom obsługi klienta oraz uniemożliwiają wprowadzenie określonych, stałych standardów w tym zakresie.

Rozważają zmianę pracy

Aż 40% badanych, podczas pracy zdalnej, narzekała na trudności w dostępie do danych zgromadzonych w firmowych systemach. 51% uważa, że dobrym wsparciem byłyby narzędzia do automatyzacji. Dzięki nim można podnieść komfort pracy i zatrzymać na pokładzie najlepszych pracowników. Ten argument ma duże znaczenie, bowiem aż 25% respondentów wskazało, że rozważa zmianę pracy i przejście do firmy, która zapewni im lepsze warunki do pracy.

“Małe firmy borykają się często z brakiem środków na inwestycje w nowe technologie. Dlatego często doradzamy naszym klientom z tego sektora przyjęcie metody małych kroków. Wprowadzanie nawet małych zmian przynosi dużo dobrego. Kluczowe w tym procesie jest znalezienie dobrego doradcy i zaplanowanie ścieżki cyfrowej transformacji – powiedział David Mills, CEO Ricoh Europe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anita

Pracować zdalnie mogę ciągle chociaż czasami brakuje kontaktu z ludźmi. Ale nie ma tego złego przynajmniej zaoszczędziłam kasę, kupiłam roombe i uzbierałam na remont salonu :)

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu