Spis treści
Zawieszenie przyjmowania nowych wniosków w programie „Czyste Powietrze"
– Zawieszenie jest chwilowe, ponieważ cały program wymaga reformy. Nowa odsłona „Czystego Powietrza" ma się pojawić na wiosnę 2025 r. – zapowiedziała prezes NFOŚiGW, Dorotę Zawadzką-Stępniak.
Zawieszenie ma na celu umożliwienie przeprowadzenia gruntownych zmian, które mają poprawić funkcjonowanie programu i zwiększyć jego efektywność. Reforma jest konieczna, aby sprostać rosnącym wyzwaniom związanym z ochroną środowiska i poprawą jakości powietrza w Polsce.
Reforma programu „Czyste Powietrze" ma na celu wprowadzenie nowych mechanizmów, które zapobiegną nieprawidłowościom i nadużyciom. Wiceprezes Funduszu, Robert Gajda, wyjaśnił, że jednym z głównych celów reformy jest ukrócenie zawyżania kosztów jednostkowych.
– Reforma „Czystego Powietrza" ma przede wszystkim za zadanie ukrócić zawyżanie kosztów jednostkowych. Wprowadzone np. zostaną maksymalne ceny dla poszczególnych elementów, na które można otrzymać dotacje – wyjaśnił.
Wprowadzenie maksymalnych cen dla poszczególnych elementów dotacji ma na celu zapewnienie, że środki będą wykorzystywane w sposób bardziej efektywny i transparentny.
Co z dotychczasowymi wnioskami złożonymi w programie „Czyste powietrze"?
Pomimo zawieszenia przyjmowania nowych wniosków, prezes NFOŚiGW zapewniła, że wszystkie dotychczas złożone wnioski zostaną rozpatrzone, precyzując, że do Funduszu trafiło ich w sumie ponad milion na ok. 37 mld zł.
Oznacza to, że osoby, które już złożyły wnioski, nie muszą obawiać się o ich los. Fundusz zobowiązał się do ich rozpatrzenia i realizacji zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jest to ważne dla beneficjentów, którzy liczą na wsparcie w realizacji projektów związanych z poprawą jakości powietrza.
Nowa odsłona programu, która ma zostać wprowadzona na wiosnę 2025 roku, będzie miała na celu lepsze dostosowanie do potrzeb beneficjentów oraz skuteczniejsze wykorzystanie dostępnych środków.
źródło: PAP
