– Decyzja o cofnięciu aktu oskarżenia przed rozpoczęciem przewodu sądowego wynika z ponownej analizy czynów zarzuconych oskarżonym i zgromadzonego materiału dowodowego – wyjaśniła prok. Beata Syk-Jankowska, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Nie podała jednak szczegółów.
Akt oskarżenia, skierowany do Sądu Okręgowego w Warszawie 10 stycznia, dotyczył 13 osób, w tym byłych osób członkowskich Zarządu i Rady Nadzorczej PKP Cargo S.A. Zarzuty dotyczyły szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, sięgającej łącznie ponad 8,77 mln zł, oraz sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w kwocie nie mniejszej niż 1 mln zł, w zawiązku z nabyciem 80 proc. udziałów spółki AWT BV.
Wątpliwości co do transakcji
Centralnym punktem zarzutów była transakcja nabycia 80 proc. udziałów w spółce AWT BV, która miała doprowadzić do znacznych strat finansowych dla PKP Cargo. Według prokuratury, nieprawidłowości miały obejmować między innymi nienależne wynagrodzenie z tytułu doradztwa oraz niezasadne ubezpieczenie transakcji.
Jak podała Syk-Jankowska, według aktu oskarżenia, szkoda majątkowa miała powstać „poprzez nienależne wynagrodzenie z tytułu doradztwa przy nabyciu wskazanej spółki oraz niezasadne ubezpieczenie transakcji”.
Śledztwo, które zostało wszczęte w 2016 roku na podstawie zawiadomienia nowego zarządu PKP Cargo, koncentrowało się na zakupie udziałów spółki Advanced World Transport B.V. Śledczy twierdzili, że wartość transakcji, przekraczająca 103 mln euro, została zawyżona o ponad połowę, a szkody mogły sięgać nawet ćwierć miliarda złotych.
Reakcje i początki
Decyzja prokuratury została przyjęta z ulgą przez oskarżonych, w tym przez byłego przewodniczącego rady nadzorczej PKP Cargo, Jakuba Karnowskiego.
– Po pięciu i pół latach (1982 dni) Prokuratura Regionalna w Lublinie umorzyła (postępowanie) prowadzone przeciwko mnie i 12 członkom zarządu i rady nadzorczej PKP Cargo z czasów, kiedy był to jeszcze narodowy champion. Dziękuję niezależnym prokuratorom – napisał Karnowski w mediach społecznościowych.
Były prezes oraz członkowie zarządu PKP Cargo zostali zatrzymani w lutym 2019 roku. Prokuratura informowała, że śledztwo zostało wszczęte w 2016 r. na podstawie zawiadomienia nowego zarządu PKP Cargo, opartego na ekspertyzie biegłych i dotyczy zakupu przez PKP Cargo 80 proc. udziałów w mającej siedzibę w Amsterdamie spółce Advanced World Transport B.V. realizującej m.in. kolejowe przewozy towarowe na terenie Czech. Według śledczych, wartość dokonanej w grudniu 2014 r. transakcji (wynosząca przeszło 103 mln euro) została zawyżona o ponad połowę, a szkody w związku z tą transakcją miały sięgać ćwierć miliarda złotych.
Prokuratura podawała, że członkowie zarządu PKP Cargo zdecydowali się na zakup zagranicznej spółki za tę kwotę, ‘pomimo świadomości dużego ryzyka wpływającego na wycenę przedsiębiorstwa, nieuwzględnionego podczas jej opracowywania’. Było ono związane m.in. z możliwością utraty głównego klienta kupionej spółki – kopalni OKD w Czechach, która wygaszała wydobycie węgla oraz z zawierającej liczne błędy kalkulacji wyceny kupowanego przedsiębiorstwa, m.in. zaniżonej wartości zakupionego taboru kolejowego.
Źródło: PAP
- Ach co to był za wieczór. Potańcówka w skansenie to prawdziwy hit! Zdjęcia
- Setki wystawców i tysiące zwiedzających. Wielka wystawa rolnicza w Sitnie
- Dni Chełma 2024. Ania Dąbrowska zachwyciła publiczność. Zdjęcia
- Uroczyste czepkowanie pielęgniarek w chełmskiej PANS
- Centrum nauki w Dworcu Lublin Północ? Taki pomysł mają radni [ZDJĘCIA]
- „Urodziny Henryka Wieniawskiego” w Ogrodzie Saskim. Zobacz zdjęcia
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?