Według wstępnych danych produkcja przemysłowa (odczyt w cenach stałych niewyrównany sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) w lutym 2018 r. wzrosła o 7,4 proc. w skali roku, a więc o 0,7 pkt. proc. poniżej oczekiwań rynkowych. Natomiast po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym dynamika wyniosła 7,3 proc. r/r. Wzrost (niewyrównany sezonowo) odnotowano w 26 z 34 sektorów przemysłu, z czego największa dynamika widoczna była w produkcji maszyn i urządzeń (20,5 proc. r/r), co sugeruje wzrost dynamiki inwestycji dokonywanych przez przedsiębiorstwa. Z kolei największy spadek miał miejsce w produkcji wyrobów farmaceutycznych (-12,8 proc. r/r).
Luty 2018 r. był kolejnym udanym miesiącem w budownictwie. Na podstawie wstępnych danych GUS oszacował tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej (wyrażone w cenach stałych, niewyrównane sezonowo, w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) na 31,4 proc. w skali roku, tj. o 1,4 pkt. proc. powyżej konsensusu. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej osiągnęło wartość +31,2 proc. r/r. Wzrost (niewyrównany sezonowo) odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym największy (+65,0 proc. r/r) zanotowano w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej.
W związku ze zmianą prezentacji danych o rynku mieszkaniowym przez GUS, dane dotyczące budownictwa indywidualnego i przeznaczonego na sprzedaż lub wynajem prezentujemy sumarycznie. Dane sumaryczne za luty 2018 r. porównaliśmy z danymi sumarycznymi pochodzącymi z publikacji ubiegłorocznych. Porównując liczbę oddanych do użytkowania mieszkań można zaobserwować 34 proc. wzrost w skali roku, co od początku roku przekłada się na narastającą dynamikę rzędu +13 proc. r/r. Tak wysokie wzrosty sugerują, że po rekordowym 2017 r., bieżący rok może być również udany dla rynku mieszkaniowego. Przechodząc do danych dotyczących mieszkań, których budowę rozpoczęto w lutym 2018 r., można zaobserwować 16 proc. wzrost r/r oraz narastająco 20 proc. wzrost w skali roku za pierwsze dwa miesiące 2018 r. Luty 2018 r. nie był najlepszy pod kątem liczby wydanych pozwoleń na budowę lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym, bowiem spadła ona o 10 proc. w skali roku, a od początku roku wynosi +9 proc. r/r.
Z rynku pracy kolejny raz napłynęły dobre informacje. W lutym 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób wyniosło 6 197,0 tys. osób, co oznacza wzrost o 3,7 proc. w skali roku (zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi). Z kolei przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło do 4 599,72 zł miesięcznie, tj. o 6,8 proc. r/r (o 0,5 pkt. proc. poniżej wysokich oczekiwań rynkowych).
Według danych GUS inflacja CPI w lutym 2018 r. wyniosła 1,4 proc. r/r, a więc o 0,3 pkt. proc. poniżej oczekiwań rynkowych i po raz pierwszy od grudnia 2016 r. poniżej dolnej granicy celu NBP (1,5 proc.). Największy wzrost miał miejsce w przypadku żywności i napojów bezalkoholowych (+3,4 proc. r/r), a zwłaszcza jaj (+35,7 proc. r/r) oraz masła (+21,8 proc. r/r). Z kolei największy spadek ponownie zanotowały ceny odzieży i obuwia (-4,2 proc. r/r). Dodatkowo, GUS opublikował zrewidowane wagi koszyka CPI na 2018 r., które bazują na strukturze wydatków z 2017 r. Zmiany te były na tyle nieistotne, że po przeliczeniu styczniowego odczytu inflacji CPI wg nowych wag, nie dokonano żadnych korekt i tym samym potwierdzony został odczyt na poziomie +1,9 proc. r/r za styczeń 2018 r.
Sprzedaż detaliczna w lutym 2018 r. utrzymała wysokie tempo wzrostu z początku roku, tj. na poziomie +7,7 proc. w skali roku. W przeciwieństwie do stycznia, sprzedaż rosła we wszystkich kategoriach, zwłaszcza w „tekstyliach, odzieży i obuwiu” (+20,7 proc. r/r). Biorąc pod uwagę sprzedaż detaliczną wyrażoną w cenach bieżących, roczna dynamika w lutym 2018 r. wyniosła +7,9 proc. r/r, tj. o 0,1 pkt. proc. poniżej konsensu rynkowego.