Koronawirus a praca. Pytania od czytelników i odpowiedzi ekspertów [23.03.2020 r.]

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Szef każe iść na urlop? Boisz się przyjść do pracy? Nie wiesz, czy dostaniesz wypłatę? Kończy ci się umowa? Pracujesz w kadrach lub dziale HR? Jesteś przedsiębiorcą? Epidemia koronawirusa w Polsce rodzi wiele pytań i problemów dla pracowników oraz pracodawców. W związku z tym przygotowaliśmy serwis specjalny, w którym będziemy starać się odpowiedzieć na najistotniejsze pytania nadesłane przez czytelników. Odpowiedzi udziela Maciej Mituła, specjalista prawa pracy, redaktor Strefy Biznesu.


Pytanie nr 122

Witam dowiedziałam się właśnie ze burmistrz naszego miasta ponoć rozmawiał z radcą prawnym i chcą wprowadzić wysyłanie nauczycieli na zaległe urlopy. Jestem nauczycielką w przedszkolu i mam urlop z tamtego roku czyli muszę go wykorzystać do września tego roku. W planie urlopów na ten rok ujęłam tez z tamtego roku ponieważ mam zaplanowany lot na uroczystości rodzinne o czym mój dyrektor wie i wyraził na to zgodę. Urlop na ten rok tez mam już rozpisany i zaplanowany. Proszę o odpowiedź co mam zrobić jeśli zechcą mnie wysłać na ten urlop bo ja się na to nie godzę, pozdrawiam.

Pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet bez jego zgody. Nie ma prawa wysłać na bieżący urlop (za wyjątkiem okresu wypowiedzenia).


Pytanie nr 121

Szef wysyła mnie na opiekę nad dziećmi do świąt Wielkanocnych ale również narzucił mi pracę zdalną z domu. Czy jest to zgodne z obecna sytuacja? Czy pracując zdalnie faktycznie mogę złożyć wniosek o przyznanie opieki nad dziećmi? Czy moje wynagrodzenie będzie zależne od opieki czy od pracy zdalnej??

Pracując zdalnie można złożyć wniosek o opiekę nad dzieckiem. Jeśli pracodawca wydaje polecenie pracy zdalnej, to pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia. Pracodawca nie może "wysłać" pracownika na zasiłek, należy to tylko i wyłącznie do decyzji pracownika, jeśli ten spełnia warunki uprawniające do otrzymania świadczenia.


Pytanie nr 120

Pracuję w branży handlowej, która ucierpi przez panującą sytuację. Pracodawca w związku z tym chce obniżyć nam pensje lub zmniejszyć etat. Czy mogę się na to nie zgodzić w dobie koronowirusa i pracować na wcześniejszych warunkach? Czy jeśli nie wyrażę na to zgody jest to równoznaczne z zerwaniem przeze mnie umowy o pracę czy umowę zrywa pracodawca? Czy w takim wypadku należy mi się odprawa i okres wypowiedzenia zgodnie z kodeksem pracy? Pracuję w firmie 14 lat ale obawiam się, że warunki, które zaproponuje mi pracodawca będą nie do przyjęcia.

Zmiana warunków pracy i płacy może nastąpić w drodze podpisania porozumienia (np: aneks) lub poprzez wypowiedzenie zmieniające. Pracownik w każdym przypadku ma prawo nie zgodzić się na zaproponowane warunki, zwłaszcza jeśli są one gorsze od dotychczasowych. Nieprzyjęcie tych warunków nie jest równoznaczne z zerwaniem umowy. Jednakże w przypadku otrzymania wypowiedzenia zmieniającego, jego nieprzyjęcie uruchamia z automatu wypowiedzenie umowy (w zależności od stażu pracy 2 tygodnie, miesiąc lub 3 miesiące). Przez ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia na dotychczasowych zasadach, a po zakończeniu wypowiedzenia nabywa prawa o ekwiwalentu (pracodawca ma jednak prawo w tym okresie wysłać pracownika na urlop). Po zakończeniu stosunku pracy pracownikowi będzie przysługiwać również odprawa przewidziana w przepisach (o ile zakład pracy zatrudnia co najmniej 20 osób).


Pytanie nr 119

Chciałabym się dowiedzieć czy w czasie oficjalnego postoju fabryki możliwe jest przebywanie na zwolnieniu lekarskim?czy zostanie mi ono wypłacone w wysokości 80% czy pracodawca może odrzucić takie zwolnienie w tym czasie?

Pracodawca nie ma prawa "odrzucić zwolnienia" gdyż to nie on jest uprawniony do rozstrzygania jego zasadności, lecz ZUS. Obowiązkiem pracodawcy jest przyjęcie L4 i jego rozliczenie.


Pytanie nr 118

Moje pytanie dotyczy jak będzie naliczana kwota chorobowego czy średnia z 3 miesięcy i równowartość 80% czy najniższa krajowa i z niej 80% w sytuacji gdy pracodawca ogłasza postój zakładu i pracownicy również są zmuszeni do wypisania postoju.

Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 81) pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania– 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przepis oznacza, że jeśli w umowie ma Pan określoną stawkę godzinową lub miesięczną, to w takiej wysokości będzie przysługiwać wynagrodzenie. 80% płatne jest zwolnienie lekarskie (średnia z ostatnich 12 miesięcy). O L4 decyduje lekarz, a nie pracodawca. W czasie postoju zakładu, pracownik nie jest zobligowany do podpisywania żadnych deklaracji.


Pytanie nr 117

Dzień dobry pracuję w żłobku (placówka prywatna) na umowie o pracę na czas nieokreślony. Placówka z decyzji Państwa (nie pracodawcy) jest zamknięta ja do pracy nie chodzę bo mam być pod "telefonem". Czy w trakcie gdy placówka jest zamknięta a ja się rozchorowałam mogę iść na L4?

Pracownik może zachorować w każdej chwili i jeśli ma opłacane obowiązkowe składki na ubezpieczenie chorobowe, to przysługuje mu prawo do zwolnienia lekarskiego w wysokości 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy.


Pytanie nr 116

Mam pytanie odnośnie zasiłku opiekuńczego na dziecko. W naszym powiecie szkoły były zamknięte od 12 marca i tak złożyłam do pracodawcy wniosek o zasiłek. Po czym mój pracodawca 17 marca zamknął moje miejsce pracy z powodu obaw związanych z koronawirusem czy to znaczy ze ja powinnam w tej sytuacji cofnąć wniosek? Czy mogę pomimo zamknięcia skorzystać z zasiłku

Zasiłek jest formą rekompensaty finansowej za okres w którym pracownik nie zarabia, gdyż musi sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Jeżeli Pani zakład pracy został zamknięty, a pracownicy wysłani do domu z zachowaniem prawa do wynagrodzenia postojowego, to zasiłek Pani nie przysługuje.

Pytanie nr 115

Żona obecnie jest na dodatkowym zasiłku opiekuńczym do 25marca. Ja natomiast od następnego tygodnia będę pracował tydzień w pracy tydzień wolnego w każdej chwili mam być dostępny pod telefonem i dyspozycyjny. Czy w takim systemie pracy żona może przedłużyć zasiłek o kolejne 2 tygodnie? Czy może iść na zasiłek tylko wtedy kiedy będzie mój tydzień w pracy?

Żona może iść na zasiłek tylko jeśli Pan (drugi rodzic) będzie pracował. Nie można korzystać z zasiłku, jeśli jeden z rodziców przebywa w tym czasie w domu.


Pytanie nr 114

Pracuje na cały etat w sklepie z odzieżą szef chce wysłać nas na 2 miesiące na zasiłek dla bezrobotnych jak to będzie wyglądać czy będzie musiał nas zwolnić i co z wypowiedzeniem i urlopem za te kilka miesięcy tego roku.

Pracodawca co najwyżej może rozwiązać umowę z pracownikami. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, odprawa (jeśli zakład pracy zatrudnia co najmniej 20 osób) oraz ekwiwalent za urlop (z tym, że pracodawca może wysłać pracownika na urlop w czasie wypowiedzenia). Zasiłek dla bezrobotnych przyznaje urząd pracy, osobom wcześniej tam zarejestrowanym.


Pytanie nr 113

Mam pytanie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa. Jeżeli wzięłam wolne (zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia przedszkola) od 16.03 do 25. 03. 20 to czy mogę go przedłużyć z racji przedłużenia zamknięcia przedszkola? Jeżeli tak to na jaki czas, i jakie daty wpisać we wniosku. Czy mogę np do końca miesiąca wydłużyć o te kilka dni?

Może Pani przedłużyć zasiłek do czasu, aż przedszkole zostanie otwarte. Według decyzji rządu zawieszenie zajęć będzie trwać do Świąt Wielkanocnych.


Pytanie nr 112

Pracuje na cały etat na czas nieokreślony. Szef będzie zawieszał działalność i co za tym idzie, będzie nas zwalniać. Czy będzie mi się należał zasiłek z Urzędu Pracy. W tej firmie pracuje 17 lat. I drugie pytanie.. Koleżanka za 2 lata przechodzi na emeryturę i szef jej zwolnić nie może .. Czy może więc zawiesić działalność?

Będzie przysługiwał Panu zasiłek z Urzędu Pracy. Z zawieszeniem działalności może być jednak problem. Pracodawca nie może tego zrobić jest zatrudnia kogoś na umowę o pracę. Jednocześnie nie może zwolnić osoby, której zostało nie więcej niż 4 lata do wieku emerytalnego. Pozostaje więc likwidacja działalności i wypłata przysługującego wynagrodzenia oraz odprawy.


Pytanie nr 111

Zwracam się do Pana z pytaniem: Na początku kwietnia mija mój urlop rodzicielski i zgodnie z tym wracam do pracy. Pracodawca poinformował mnie, że muszę zrobić badania u lekarza medycyny pracy przed podjęciem stanowiska, co w obecnej sytuacji jest mało możliwe. Ponieważ nie mam jak wykonać badań i tym samym podjąć obowiązku pracy, pracodawca zaproponował, bym wybrała urlop do momentu, aż epidemia ucichnie. Nie chciałabym jednak wybierać większości urlopu na ten cel. Czy pracodawca ma prawo wysłać mnie na przymusowy urlop w tej sytuacji, czy istnieje jakieś inne rozwiązanie tej sytuacji? Dodam, że w lipcu (będąc jeszcze na urlopie) podpisałam drugą umowę o pracę na okres 1 roku.

Pracodawca nie ma prawa wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy (po za zaległym) oraz urlop bezpłatny. Niestety, ale w tych okolicznościach urlop jest jedyną możliwością, która pozwoli Pani zachować prawo do wynagrodzenia. Jeśli nie pójdzie Pani na urlop, pracodawca nie ma prawa dopuścić Panią do pracy, bez zaświadczenia lekarskiego. W związku z tym do czasu przeprowadzenia badania, będzie to usprawiedliwiona nieobecność w pracy bez wynagrodzenia.


Pytanie nr 110

Z dniem 2.03.2020r. rozpoczęłam pracę w nowej firmie (firma zajmuje się produkcją kosmetyków dla hoteli) na umowę o pracę. Dzisiaj zostałam wezwana do pracy i dostałam wypowiedzenie w związku z likwidacją stanowiska pracy spowodowaną koronawirusem. Co mogę zrobić w tej sytuacji, czy powinnam dostać odprawę? Czy mogę się ubiegać o jakiekolwiek świadczenia? Zostałam bez środków do życia.

Jeśli pracodawca zatrudnia minimum 20 pracowników, przysługuje Pani jednomiesięczna odprawa.


Pytanie nr 109

Pracuje w prywatnej firmie na umowę o pracę na czas nie określony. Pracuje jako dostawca mebli i chciałbym się dowiedzieć pracodawca może mnie wysyłać do ludzi z dostawami? Dodam, że nie zapewnia żadnych środków antybakteryjnych, masek i rękawiczek. Czy w ogóle ze względu na panującą sytuację sklep nie powinien być zamknięty albo skrócony czas pracy? Mam prawo wziąć jakiś urlop czy coś, jak wtedy jest z płatnością? Chyba mam prawo się bać, przecież nie wiem do kogo jadę czy ktoś nie jest na kwarantannie, meble muszę dostarczyć do domu, pobrać pieniądze. Dodam, że pracodawca nic nie robi by chronić moje zdrowie, martwi się tylko jak on za wszystko zapłaci i jaki on to straty ponosi.

Nie ma przepisów nakazujących pracodawcy zamknąć zakład pracy czy ograniczyć czas pracy. Sama obawa nie może być podstawą do zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Zachowuje Pan prawo do urlopu, więc może go Pan wykorzystać z tym, że szef ma prawo go nie udzielić lub przesunąć termin.

Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że pracodawca narusza przepisy BHP lub sanitarne, należy powiadomić o tym Inspekcję Pracy lub Sanepid.


Pytanie nr 108

Pracodawca w dniu wczorajszym odmówił mi pracy bojąc się o siebie i swoich pracowników. Pracuje w biedronce natomiast partner mój pracuje w transporcie międzynarodowym i jeździ z towarem na Włochy on jako kierowca funkcjonuje normalnie nie ma żadnych zaleceń do kwarantanny oboje czujemy się dobrze nic mam nie dolega. Co ja mam w tej sytuacji zrobić?

Bez administracyjnej decyzji Sanepidu o kwarantannie, pracodawca może jedynie zwolnić pracownika z obowiązku wykonywania pracy z prawem do zachowania wynagrodzenia. Najlepiej będzie, jeśli Pani poprosi pracodawcę o pisemną decyzję w tej sprawie.


Pytanie nr 107

W Kwietniu i w Maju zakład pracy będzie mi płacił tzw. wynagrodzenie postojowe. Czy mogę iść w tym czasie do pracy na umowę zlecenie jeżeli mam taką możliwość?

Nie ma przeszkód by pracownik mógł podpisać umowę zlecenia z innym podmiotem (po za zakazem konkurencji, jeśli został taki podpisany).


Pytanie nr 106

W dniu dzisiejszym pracodawca poinformował, że wypłaty będą zmniejszone o 20% i to już od marca. Na umowie mam najniższa, a resztę dostaje do ręki, tak wiem, że tak nie powinno być, ale, albo tak, albo do widzenia. Powiedział, że te 20% będzie z całości i jak komuś nie pasuje to może się zwolnić. Pytanie, czy powinien to jakoś usankcjonować, czy zmniejszenie pensji może tak wyglądać?

Wypłacanie wynagrodzenia "pod stołem" jest prawnie usankcjonowane. Za takie działanie pracodawcy grozi wysoka grzywna oraz konieczność zapłaty zaległych składek i podatku. Niestety, jeśli część wynagrodzenia jest wypłacana po za umową, to pracownik nie ma podstaw do domagania się tej części. Zgodnie z prawem, pracownik musi dostać to co ma zapisane na umowie.


Pytanie nr 105

W firmie obowiązuje podstawowy system czasu pracy. Pracownicy produkcyjni wykonują pracę na dwie zmiany, 5 dni w tygodniu. Aktualnie, aby ograniczyć kontakty szef chce podzielić pracowników na dwie grupy, które będą pracowały po 12 godzin co drugi dzień. Czy w związku z tym dni w których pracownicy nie będą świadczyć pracy mogą być uznane jako nieobecność usprawiedliwiona płatna czy raczej powinien być na czas tych zmian wprowadzony równoważny system czasu pracy? A może jest jeszcze inne rozwiązanie?

Powinien zostać wprowadzony równoważny system czasu pracy. Jeżeli w firmie obowiązuje standardowy czas pracy, to jego zmiana wymaga porozumienia z pracownikami (np: aneks do umowy) oraz zmiany regulaminu pracy (chyba, że ten przewiduje taką możliwość). Czas wolnego nie jest nieobecnością w pracy.


Pytanie nr 104

Prowadzę sklep drogeryjny. Jestem w grupie podwyższonego ryzyka ( leki immunosupresyjne). Czy mogę pójść na L4 z powodu ryzyka koronawirusa?

O przyznaniu zwolnienia lekarskiego decyduje lekarz na podstawie badania lub wywiadu. Obawa czy ryzyko nie jest podstawą do wystawienia L4.


Pytanie nr 103

18 marca skończył mi się urlop zaległy (po urlopie macierzyńskim). Obecnie wykorzystuje opiekę na zdrowe dziecko i 3 dni urlopu z tego roku- do końca tygodnia. Nie chce zostawiać 14 miesięcznego dziecka z babcią (pomimo iż to ona miała się nim opiekować) z uwagi na fakt, iż mój mąż jest kierowcą ciężarówki i jeździ po Europie a babcia jest cukrzykiem. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji abym to ja została w domu i zajęła się dzieckiem? Zaznaczę że pracuje w budżetówce, z dużą liczbą ludzi. Podobno zasiłek opiekuńczy mi się nie należy bo dziecko nie uczęszcza do żłobka.

Niestety, ale w tej sytuacji nie przysługuje Pani zasiłek opiekuńczy. Zasiłek przysługiwałby jedynie w przypadku choroby dziecka. Może jedynie Pani starać się o urlop bezpłatny, na który pracodawca może nie wyrazić zgody.


Pytanie nr 102

Czy okres przejściowy do wprowadzenia zmian w regulaminie pracy (wprowadzenie pracy na dwie niezależne zmiany) w celu zminimalizowania niebezpieczeństwa zakażenia koronawirusem przez pracowników a tym samym uniknięcie całkowitego zamknięcia firmy na okres możliwej kwarantanny, w obecnej sytuacji musi być utrzymany czy wprowadzenie nowych zasad może się odbyć z dnia na dzień.

Nie ma przepisów, które wprowadzałyby inny tryby przyjmowania regulaminu pracy, niż dotychczasowe regulacje.


Pytanie nr 101

Z dniem 31.03 kończy mi się umowa zlecenie, około 2 tyg temu dowiedziałam się, iż moja umowa nie zostanie przedłużona. Dodam , że jestem też studentką w trybie zaocznym. Między czasie załatwiłam sobie nową pracę od 01.04.2020, ale niestety lekarze medycyny pracy nie pracują więc nie mogę zrobić badań za czym idzie brak podjęcia pracy. Co mogę zrobić w tej sytuacji ? Czy obecny pracodawca może przedłużyć mi umowę w związku z obecna sytuacją albo czy mogę liczyć na jakąś pomoc ze strony państwa.

Pracodawca lub zleceniodawca nie jest zobowiązany do proponowania nowej umowy, gdy dotychczasowa dobiega końca. W przypadku Pani nowej pracy rzeczywiście jest duży problem. Niestety na chwilę obecną pracodawca nie ma prawa dopuścić pracownika bez aktualnych badan lekarskich (np: wstępnych czy kontrolnych). Brak na razie informacji, czy rząd planuje w jakiś sposób rekompensować utracone wynagrodzenie osobom w Pani przypadku.


Pytanie nr 100

Mam 3 letnie dziecko, zamknięto żłobek więc jestem na opiece do 27.03.20 (włącznie). Dziś okazało się, że pracodawca każe mężowi wziąć zaległy urlop na dzień 26 i 27 z powodu braku zajęć w pracy (wszystko stoi). Czy w związku z tym, że mój mąż będzie na urlopie to ja powinnam powiadomić swojego pracodawcę i odwołać opiekę na dzień 26 i 27 (co mam zrobić napisać oświadczenie, wypełnić druk?). Czy możemy jednocześnie te 2 dni być w domu ja na opiece a mąż na zaległym urlopie? A jak mąż będzie na opiece i jego pracodawca ogłosi postojowe w pracy to czy on dalej zostaje na zdeklarowanej opiece czy musi z niej zrezygnować i pójść na postojowe (ja w tym czasie będę pracować)

Jeśli mąż pójdzie na zaległy urlop, traci Pani prawo do zasiłku, gdyż w gospodarstwie domowym jest osoba, która może sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. W takim wypadku należy dokonać korekty wniosku w dziale kadr Pani firmy. Jeśli mąż będzie na opiece, a pracodawca wyśle pracowników do domu w ramach tzw. postojowego (z prawem do wynagrodzenia) to zasiłek nie przysługuje. Zasiłek jest swoistą rekompensatą za czas w którym pracownik nie zarabia, gdyż musi opiekować się dzieckiem.


Pytanie nr 99

Jeśli pracuje w prywatnej firmie która wstrzymała pracę na czas rozprzestrzeniania się wirusa, Dyrektor wysyła nas na przymusowe urlopy wypoczynkowe lub bezpłatne , czy możemy odmówić. Bo urlopy każdy chce wybrać w potrzebnym zaplanowanym czasie. Czy muszę wziąć bezpłatny, czy po prostu mogę zostać pozbawiona premii ale podstawę z tytułu przestoju firmy powinnam otrzymać.

Pracodawca nie ma prawa wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy (po za zaległym) oraz bezpłatny. Jako, że zakład pracy został zamknięty decyzją pracodawcy, a pracownik jest gotowy do podjęcia pracy, to przysługuje mu pełne wynagrodzenie tzw. postojowe (chyba że nie ma stawki godzinowej lub miesięcznie, wtedy jest 60%). W tej sytuacji nie ma przymusu podejmowania jakichkolwiek działań ze strony pracownika.


Pytanie nr 98

Pracuje na wyspie handlowej, które w związku z rozporządzeniem do odwołania są zawieszone w działaniach handlowych. Czy w tej sytuacji pracodawca może zlecić pracę inwentaryzacyjne w ciągu dnia kiedy centrum handlowe jest otwarte dla klientów?

Pracodawca może zlecić pracownikowi różne zadania wynikające z zapisów umowy, a jeśli nie wynikają, to taką prace może powierzyć tylko na okres 3 miesięcy za tym samym wynagrodzeniem.


Pytanie nr 97

Pracuje w bardzo dużej i licznej firmie na umowę o pracę na czas nieokreślony na pełen etat. Pracuje od poniedziałku do soboty czasem w niedzielę z czego za weekend w pracy dostaje tak zwane setki. Od dziś tj. 23.03.2020 pracodawca skrócił nam czas pracy z 8h dziennie na 7.30 z powodów bezpieczeństwa dotyczącego zaistniała sytuacją " koronawirusa " jednak powiedział że te pół godziny co nam brakuje do pełnych 8h będzie nam zabierać z godzin nadliczbowych a płacić będzie tylko za 7,30h. Moje pytanie brzmi czy pracodawca może tak zrobić ponieważ my pracownicy strasznie dużo stracimy bo wychodzi że będzie nam brakować ponad 10h do podstawowych godzin miesięcznie.

Pracodawca bez podpisanego porozumienia z pracownikiem, nie może zmniejszać wymiaru czas pracy w danym okresie rozliczeniowym. Ograniczenia czasu pracy wynika z decyzji pracodawcy, więc pracownikowi powinno przysługiwać pełne wynagrodzenie. Ponadto nie można w taki sposób rozliczać godzin pracy z nadgodzinami, gdyż jedna godzina pracy nadliczbowej równa się 1,5 lub 2 godzinom normalnej pracy.


Pytanie nr 96

Witam, pracuję w hotelu na stanowisku recepcjonistka, posiadam umowę o pracę na okres 3 miesięce z wypowiedzeniem dwutygodniowym. Pracodawca w zaistniałej sytuacji zamyka zakład pracy i tym samym zaproponował mi rozwiązanie umowy i wypłatę należności za okres wypowiedzenia bądź urlop bezpłatny na czas zamknięcie hotelu. Czuję się bardzo niezręcznie w tym momencie, muszę zapłacić rachunki przez kolejne kilka miesięcy ale z czego w takim razie? Czy pracodawca może w taki sposób nakazać pracownikom podpisać urlop bezpłatny bądź rozwiązanie umowy? Co grozi pracodawcy jeśli pójdę z tym do sądu? Boję się, że zostanę na lodzie bez niczego.

Pracodawca nie może wymusić na pracowniku pójścia na urlop bezpłatny, a także podpisania wypowiedzenia za porozumieniem stron. Jednakże, szef może rozwiązać umowę o pracę. W tym przypadku będzie przysługiwać wynagrodzenie za ten czas oraz ekwiwalent za urlop.


Pytanie nr 95

Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim i opiekuje się bliźniakami. Dodatkowo mam 3 latka który nie chodzi teraz do przedszkola czy w tym przypadku mnie lub małżonkowi który został zmuszony do urlopu bezpłatnego należy się zasiłek?

Pracownikowi na urlopie bezpłatnym nie przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem. Jeśli pobiera Pani zasiłek macierzyński, nie przysługuje Pani inny zasiłek.


Pytanie nr 94

Pracuje w salonie fryzjersko - kosmetycznym . Posiadam umowę o prace ( najniższa krajowa ). Od 16.03 do 30.03 został zamknięty salon ( podjęta decyzja przez właściciela ). Jakie wynagrodzenie mi się należy ? I czy mamy wracać normalnie do pracy od kwietnia , jeżeli salon normalnie zostaje otwarty przez właściciela ? Czy mamy prawo zostać w domach ? Osobiście się , boje wrócić do pracy . Jeżeli mogę zostać w domu tak to na jakich warunkach ? Co mi przysługuje w obecnej sytuacji ?

Jeśli salon został zamknięty wskutek decyzji pracodawcy, to przysługuje Pani wynagrodzenie postojowe. Gdy salon zostanie otwarty będzie Pani zobowiązana do stawienia się w pracy. Jeśli nie zostaną wprowadzone nadzwyczajne przypisy, pracownik nie może zostać nie przyjść do pracy bez uzasadnionej przyczyny (l4, zasiłek, urlop).


Pytanie nr 93

Posiadamy dwójkę dzieci z których jedno jest poniżej 8 roku życia. W związku z powyższym żona znajduje się na zasiłku opiekuńczym w ramach dodatkowych 14 dni. Obecnie mój pracodawca kieruję nas na rotacyjną pracę zdalną. Czy w związku z powyższym żona może pozostać na zasiłku podczas gdy ja będę wykonywał pracę zdalna w domu.

Praca zdalna uniemożliwia osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem. W związku z tym żona wciąż zachowuje prawo do zasiłku opiekuńczego.


Pytanie nr 92

Znajoma w związku z koronawirusem przeszła na postojowe pracuje w sklepiku przyzakładowym który został zamknięty. Ze względu na brak pracowników została ściągnięta do pracy przy sprzątaniu biur czy jest to zgodne z prawem jak będzie wyglądać kwestia wynagrodzenia za postojowe?

To pracodawca decyduje o organizacji pracy i przydziela zadania. Pracownik natomiast musi się stawić do pracy w wyznaczonym miejscu i czasie. Pracodawca ma prawo wysłać pracownika do domu (z prawem do wynagrodzenia), a także ściągnąć go z powrotem do zakładu pracy. Jednocześnie pracodawca może powierzyć pracownikowi inne zadania niż wynikające z umowy (na okres maksymalnie 3 miesięcy) z prawem do zachowania dotychczasowego wynagrodzenia.


Pytanie nr 91

Jestem mamą 4 latka, który uczęszcza do przedszkola. (Przedszkole zamknięte). Jednocześnie pracuje w żłobku, pracownicy są na tzw. postojowym. (Zakład pracy jest zamknięty). Czy mimo to mogę wykorzystać zasiłek opiekuńczy na dziecko z tytułu koronawirusa...? Czy niestety on mi nie przysługuje...?

Jeżeli zakład pracy jest zamknięty, jest w Pani w domu i pobiera wynagrodzenie postojowe, to ma Pani możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W takiej sytuacji zasiłek opiekuńczy nie przysługuje. Zasiłek jest pewną formą rekompensaty za utracone wynagrodzenie w związku koniecznością zajęcia się dzieckiem.


Pytanie nr 90

Pracuje przez agencje pracy w firmie produkcyjnej umowę mam przedłużaną co miesiąc jestem na zasiłku opiekuńczym związanym z koronawirusem i chce go przedłużyć o kolejne 2 tygodnie w związku z zamknięciem przedszkola czy agencja ma prawo nie przedłużyć lub rozwiązać umowę w czasie opieki nad dzieckiem??

W czasie pobierania zasiłku opiekuńczego na dziecko pracodawca nie może rozwiązać umowy. Jednakże pracodawca nie jest zobowiązany do podpisania nowej umowy, gdy dotychczasowa zbliża się do końca. Wszystko zależy od jego decyzji.


Pytanie nr 89

Dyrektor przedszkola prosi pracowników o wybranie zaległego urlopu za 2019 rok w związku z przedłużonym zamknięciem placówki z powodu koronawirusa, (dotyczy pracowników Przedszkola Samorządowego, państwowego). Kieruje prośbę do pracowników niepedagogicznych ( obsługi) jak i do nauczycieli. Czy nauczyciel, który pozostaje przecież w gotowości do pracy i ma tą pracę świadczyć zdalnie wysyłając rodzicom i dzieciom materiały dydaktyczne musi wybrać zaległy urlop lub czy może być przez dyrektora wysłany na taki urlop wypoczynkowy?

Dyrektor (a więc pracodawca) ma prawo w każdej chwili wysłać każdego pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy. To dyrektor odpowiada za organizację zajęć i pracy. Jeśli uznał, że jest w stanie ułożyć zastępstwa na czas urlopowanych pracowników, to należy zastosować się do polecenia służbowego.


Pytanie nr 88

Pracuję w korporacji czy są jakieś wytyczne ile maksymalnie pracowników może być na terenie firmy w ciągu dnia ? Pracodawca większości pracownikom dał możliwość pracy zdalnej a mi i jeszcze jednej pracownicy odmówił tłumacząc, że nie ma więcej komputerów. Czy to zgodne z prawem?

Przepisy o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób nie dotyczą zakładów pracy. Polecenie pracy zdalnej należy całkowicie w gestii pracodawcy. To on decyduje, którzy pracownicy mają wykonywać swoje obowiązki po za zakładem pracy, a którzy muszą przyjeżdżać do pracy. Brak komputerów jest jak najbardziej zgodnym z prawem wytłumaczeniem.


Pytanie nr 87

Czy jeśli mąż przebywa na urlopie wypoczynkowym,to czy ja mogę wziąć opiekę nad dzieckiem do lat 8 z powodu zamknięcia przedszkola?

W czasie urlopu mąż może sprawować osobistą opiekę na dzieckiem, w związku z tym nie przysługuje Pani prawo do zasiłku opiekuńczego. Zasiłek jest swoistą rekompensatą, gdy w powodu opieki nad dzieckiem nie zarabiamy.


Pytanie nr 86

Czy jak odmówię pójścia na urlop bezpłatny, czy pracodawca może mnie zwolnić, trudno się z szefową rozmawia.

Pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop bezpłatny. Taki urlop jest przyznawany jedynie na wniosek pracownika. Trzeba mieć niestety świadomość, że pracodawca może zwolnić pracownika w każdym momencie (np: w związku z trudną sytuacją ekonomiczną). Trzeba zatem ocenić ryzyko, czy pracodawca będzie się mścił.


Pytanie nr 85

Nie korzystałam z zasiłku opiekuńczego na dziecko z powodu koronawirusa,ponieważ byłam na zaległym urlopie wypoczynkowym do 24.03.2020. Czy od 25.03.2020 - jeżeli przedszkola są nadal zamknięte będę mogła wystąpić z takim wnioskiem ?

Jeżeli w Pani gospodarstwie domowym nie ma osoby pełnoletniej, która mogłaby sprawować osobistą opiekę nad Pani dzieckiem/dziećmi do lat 8, to może Pani jak najbardziej wnioskować o zasiłek opiekuńczy.


Pytanie nr 84

Pracuję w prywatnej klinice chirurgii plastycznej na umowę o pracę na czas nieokreślony. Rozumiem, że pracodawca może wysłać mnie na zaległy urlop, a jak to jest z urlopem za rok 2020? Jeśli klinika została zamknięta czy pracodawca może kazać mi wykorzystać cały płatny urlop, a następnie pójść na urlop bezpłatny do odwołania?

Po za urlopem zaległym oraz w okresie wypowiedzenia umowy, pracodawca nie może wysłać pracownika wbrew jego woli na urlop. Urlop może zostać udzielony jedynie na wniosek pracownika. Jeśli klinika została zamknięta decyzją pracodawcy, a nie władz państwowych, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie postojowe w związku z niemożliwością podjęcia pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.


Pytanie nr 83

Witam pracuje w branży gastronomicznej , mam umowę o pracę na pół etatu , która kończy się w grudniu. Ze względu na panującą sytuacje poszedłem na L4 które kończy się za 2 dni tj. 25.03.2020. Szef napisał mi żebym nie przychodził do pracy ponieważ nie ma ruchu. Co z moją wypłatą? Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy szef ma w ogóle prawo do takiego czegoś?

Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Jednak, nie zwalnia go to on obowiązku wypłaty wynagrodzenia za ten czasu (jeśli pracownik jest zdolny i gotowy do podjęcia pracy). Pracownikowi należy się w takiej sytuacji wynagrodzenie postojowe (płatne 100%) ustalane na podstawie stawki godzinowej lub miesięcznej opisanej w umowie o pracę.


Pytanie nr 82

Jestem na dodatkowym zasiłku opiekuńczym 14 dniowym od 16.03. W związku z przedłużeniem zamknięcia przedszkola gdzie uczęszcza syn (6lat) , czy zasiłek tez jest przedłużony do dni 13.04.

Zasiłek nie jest przedłużany automatycznie. Należy złożyć nowy wniosek.


Pytanie nr 81

Dzień dobry. Mam pytanie. Mama jest na umowie o pracę na czas nieokreślony. Teraz obecnie jest na urlopie ponieważ boi się iść do pracy. Ale urlop w końcu się skończy i nie wie co dalej. W jej zakładzie pracuje około 2000 ludzi. W związku z tą epidemia koronawirus boi się o swoje zdrowie. Ma rozstrzenie oskrzeli każde przeziębienie ciężko przechodzi z uporczywym kaszlem i dusznościami. Co może i czy może coś zrobić żeby nie stracić pracy.

Jeżeli zachodzą uzasadnione obawy o zdrowie, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli uzna on za zasadne, może wystawić zwolnienie lekarskie. W tym momencie urlop zostaje przerwany, a pracownik jest na L4.


Pytanie nr 80

Pracuje jako spawacz i nie mogę wziąć pracy do domu, aby wykonywać swoje obowiązki. Szef zamknął firmę. Czy przysługuje mi prawo no wynagrodzenia, i w jakiej wysokości ono musi być. Dodam że pracuję na umowę o pracę na czas nie określony.

Przysługuje Panu wynagrodzenie postojowe, płatne 100% jeśli ma Pan w umowie określoną stawkę godzinową lub miesięczną.

Nie znalazłeś tu odpowiedzi na swoje pytanie, może jest w pierwszej części artykułu - kliknij w ten tekst a przeczytasz go od razu. Następne odpowiedzi będą w kolejnych artykułach, które opublikujemy dzień po dniu. Jeśli nie zadaliście jeszcze pytania, wciąż można je zadać pisząc pod wskazany wcześniej adres.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A co z Matkami które miały zacząć poszukiwanie pracy, skoczył się im macierzyński to tylko zasiłek z urzędu pracy?

- Jest to śmieszna kwota

- Przymusowe nie szukanie pracy (z tytuły Pandemii)

G
Gość

Czy jeżeli jestem na zasiłku opiekuńczym na dziecko z powodu zamknięcia przedszkola przez koronawirusa pracodawca może mnie zmusić żebym zmniejszyła etat w trakcie mojego zasiłku. Dodam że pracodawca kazał pracownikowi wybierać pomiędzy zmniejszeniem etatu a zwolnieniem .

G
Gośćgosia

Mam umowę o pracę, szef zamyka firme na 2 tygodnie i proponuję mi pójść na urlop wypoczynkowy. Czy mogę wspomnieć o postojowym? Zarabiam najniższą krajową więc ile mi przysługuje na postojowyn?

G
Gość

Gość2 minuty temu

pracuje na umowe zlecenie odprowadzam dobrowolne skladki na niewiadomo jak dlugo jestesmy wstrzymani z pracy czy moge sie starac o jakies pieniadze bo jak to potrwa tyle co zapowiadaja nie dlugo nie bede mial z czego zyc i gdzie powinnem sie ztym zwrucic

A
Agaman

Mam pytanie, obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym, od 01.04 chce wziąć opiekę na przedszkolaka i chciałabym się dowiedziec czy we wniosku wpisać daty 01.04 do 14.04?pytalam parę osób i w sumie nikt nie potrafi mi odpowiedzieć o konkretnych datach...

G
Gość
24 marca, 10:57, Gość:

Jak wypłacają jak się pracuje na 1/4etatu

Płacą 1/4

G
Gość

Jak wypłacają jak się pracuje na 1/4etatu

G
Gość
23 marca, 16:26, Rozumny:

Co to za EKSPERT - odpowiada, że na Urlop pracodawca może wysłać pracownika bez jego zgody ???

Miałem takiego pracodawcę - żle skończył (w sądzie dostał 3 x po 15000 zł)

Gdzie to zostało napisane? W odpowiedziach jest odwrotnie niż Pan pisze....

G
Gość
23 marca, 16:26, Rozumny:

Co to za EKSPERT - odpowiada, że na Urlop pracodawca może wysłać pracownika bez jego zgody ???

Miałem takiego pracodawcę - żle skończył (w sądzie dostał 3 x po 15000 zł)

Tylko w przypadku urlopu zaległego lub na wypowiedzeniu.

G
Gość

Dzień dobry. Będąc na czasowej umowie o pracę zostałam zwolniona 2 tygodnie temu - ostatni dzień pracy to następna sobota. Pracodawca poinformował mnie, że nie udzieli dodatkowych 2 dni na poszukiwanie pracy, ponieważ jetem zwolniona z wykonywania pracy w biurze więc mam czas na poszukiwanie pracy. Czy ma pracodawca prawo odmówić mi 2 dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy w takiej sytuacji?

R
Rozumny

Co to za EKSPERT - odpowiada, że na Urlop pracodawca może wysłać pracownika bez jego zgody ???

Miałem takiego pracodawcę - żle skończył (w sądzie dostał 3 x po 15000 zł)

G
Gość

Czy jeśli mąż przebywa na urlopie wypoczynkowym,to czy ja mogę wziąć opiekę nad dzieckiem do lat 8 z powodu zamknięcia przedszkola?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu