Koronawirus. Rząd: będzie specjalna ustawa z publicznym wsparciem dla biznesu w zakresie podatków, ZUS-u, kredytów itd. [18.03.2020 r.]

AIP
Minister Jadwiga Emilewicz: - Profilaktyka jest ważna, by zachować zdrowie. Podobnie ważne jest zapobieganie niepożądanym zjawiskom w gospodarce. Właśnie taką rolę odegrać ma - przygotowany przez rząd - pakiet osłonowy dla firm w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Minister Jadwiga Emilewicz: - Profilaktyka jest ważna, by zachować zdrowie. Podobnie ważne jest zapobieganie niepożądanym zjawiskom w gospodarce. Właśnie taką rolę odegrać ma - przygotowany przez rząd - pakiet osłonowy dla firm w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. mat. prasowe Ministerstwa Rozwoju
Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów – zawiera pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa MR przygotuje projekt specustawy w tej sprawie.
  • Specjalna ustawa przygotowana w ministerstwie rozwojuo wsparciu przedsiębiorców na czas koronawirusa przewiduje
  • Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS;
  • Instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów;
  • Ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów – zawierać będzie pakiet osłonowy dla przedsiębiorców.

Pakiet rozwiązań osłonowych

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa MR przygotuje projekt specustawy w tej sprawie.
– Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał mnie do przygotowania – wspólnie z MF, ZUS, KAS, UOKiK, BGK, PFR i ARP – pakietu rozwiązań osłonowych dla przedsiębiorców. W efekcie intensywnych spotkań i rozmów w ostatnich dniach stworzyliśmy katalog działań, które mogą wesprzeć nasze firmy w obecnej sytuacji – mówi minister Jadwiga Emilewicz.
– Dlatego rząd podejmuje wszelkie możliwe działania, które minimalizują skutki epidemii. Najważniejsze jest ludzkie zdrowie, ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i minimalizowanie liczby zachorowań - kontynuuje.
– Równolegle podejmujemy też wszelkie możliwe działania, by ograniczyć inne negatywne skutki epidemii, w tym te dla polskiej gospodarki, naszych firm i pracodawców - dodaje.
Jak podkreśla szefowa MR: – Profilaktyka jest ważna, by zachować zdrowie. Podobnie ważne jest zapobieganie niepożądanym zjawiskom w gospodarce. Właśnie taką rolę odegrać ma - przygotowany przez rząd - pakiet osłonowy dla firm w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Wszechstronny pakiet osłonowy

Projekt pakietu osłonowego dla przedsiębiorców będzie zawierał propozycje zmian legislacyjnych. Mają one poprawić sytuację przedsiębiorców m.in. poprzez:
- Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS
- Poprawę płynności finansowej firm - instrumenty finansowe dla firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów
- Ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów.

Wymaga to m.in. nowelizacji ustaw dotyczących: VAT, udzielania pomocy publicznej w tym pomocy de minimis, wsparcia BGK, szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

Odroczenia w płatnościach

- ułatwianie rozliczenia VAT – przesunięcie wejścia w życie z 01.04. 2020 na 01.07.2020 r. nowego JPK
- ułatwienia w split payment,
- przesunięcie z 01.04 na 01.07.2020 r. terminu obowiązku wpisywania się firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy)
- wcześniejsze zwroty VAT,
- ułatwienia zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej,
- zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków związanych z anulowaniem wycieczek w stosunku do branż dotkniętych skutkami kryzysu,
- zniesienie opłaty prolongacyjnej,
- zmiana schematu pomocy publicznej, rozszerzenie dla MŚP i dużych firm.

Poprawa płynności finansowej
- odliczenie „wstecz” straty od dochodu (tj. straty z 2020 od 2019) - stratę poniesioną z działalności gospodarczej w danym roku możemy odjąć od dochodu osiągniętego w ciągu następnych pięciu lat
- wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów – działania BGK
- udzielanie pomocy w ramach pomocy de minimis. Obecnie kwota udzielanych przez BGK gwarancji de minimis nie może stanowić więcej niż 60% kwoty kredytu i przekroczyć kwoty 3,5 mln zł (jednostkowa gwarancja) – postulat zwiększenia gwarancji do 80% kwoty kredytu.
- dopłaty do oprocentowania kredytów -poprzez rozszerzenie zakresu funduszu klęskowego o epidemię.

Ochrona i wsparcie rynku pracy

Zaproponujemy nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Chcemy ułatwień dla przedsiębiorców, którzy znajdują się w kryzysie. Postulujemy skrócenie - z 6 do 3 miesięcy – okresu kryzysu, który uprawnia do objęcia wsparciem. Przy czym kryzys oznacza spadek obrotów gospodarczych, sprzedaży towarów lub usług o 15%.

W przypadku przestoju, pracownikom takiego przedsiębiorcy, przysługiwałoby:
- świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych (823,60 zł) zwiększone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne
- oraz wynagrodzenie finansowane ze środków przedsiębiorcy w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zasiłki chorobowe i opiekuńcze
Przedsiębiorca z ubezpieczeniem chorobowym, który w związku z koronawirusem nie może wykonywać działalności gospodarczej, otrzyma z ZUS zasiłek chorobowy na ogólnych zasadach, tj. jeżeli otrzyma zwolnienie lekarskie albo decyzję państwowego inspektora sanitarnego o kwarantannie lub izolacji.

Przedsiębiorca otrzyma także zasiłek opiekuńczy, jeśli sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny (zwolnienie lekarskie), dzieckiem objętym izolacją lub kwarantanną (decyzja sanepidu), albo dzieckiem do lat 8 w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły (oświadczenie ubezpieczonego).
Jeśli nieprzewidziane zamknięcie placówki jest związane z koronawirusem, przyjęta specustawa przewiduje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni z tego tytułu.

Po raz pierwszy od pięciu lat RPP obniżyła stopy procentowe dla złotego. teraz są one najniższe w historii. Sprawdź ile zaoszczędzisz teraz na spłacie kredytu, w tym w karcie kredytowej. Czy w ogóle warto jeszcze trzymać pieniądze na lokacie? Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

ZUS – obecnie dostępne ulgi w spłacie lub umorzenia należności z tytułu składek
Przepisy prawa oraz działania ZUS wspierają przedsiębiorców w obliczu ewentualnych trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej na kilka sposobów.

Przedsiębiorcy, których dotykają opóźnienia lub brak realizacji dostaw, zatory płatnicze, absencja pracowników związane ze wzrostem zachorowalności lub czynnościami mającymi na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa obywateli, mogą liczyć na pomoc ZUS: odroczenie terminu płatności składek, układ ratalny, umorzenie należności.

Odroczenie terminu płatności składek – jeśli przedsiębiorca ma problem z opłaceniem w ustawowym terminie składek bieżących lub przyszłych, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Przedsiębiorca nie zapłaci wtedy odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną.

Układ ratalny – jeśli przedsiębiorca ma zadłużenie z tytułu składek i nie może go spłacić jednorazowo, może złożyć wniosek o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty. Przedsiębiorca nie zapłaci wtedy odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną. Po podpisaniu układu ewentualne postępowanie egzekucyjne zostaje zawieszone.

Umorzenie należności – jeśli przedsiębiorca poniósł straty materialne w wyniku nadzwyczajnego zdarzenia, które powoduje, że opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia działalności. Umorzeniu podlegają wyłącznie należności z tytułu składek za siebie. Umorzone składki i okres nie będą się liczyć przy ustalaniu prawa do świadczeń

W placówkach ZUS działają doradcy ds. ulg i umorzeń. Udzielają oni informacji oraz pomagają skompletować i wypełnić dokumenty. Z doradcą można porozmawiać telefonicznie lub umówić się na spotkanie.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Zapewniamy szybkie informacje, analizy i porady ekspertów. Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie godne Twojej uwagi nowości i porady znajdziesz na swojej osi czasu bez zbędnego szukania. Naprawdę warto!

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 marca, 12:19, Rh-:

Będzie, nie będzie, a może jednak będzie... obiecanki i dobre chęci a termin ZUS-u minął wczoraj, PITa będzie trzeba zapłacić w piątek, a VAT w kolejną środę.... a Sejm i Senat grają w kulki...

17 marca, 17:11, Gość:

W marcu płacisz podatek za luty, kiedy zakłady jeszcze pracowały, więc jak nie umiesz rozporządzać się pieniędzmi w firmie i wydajesz jak robol od 1 do 1, to może czas pomysleć o zamknięciu.

W tym trudnym czasie jak interes nie idzie można przyjąć się do pracy do szpitali, potrzebują nie tylko lekarzy i pielęgniarek, każda para rąk się przyda do pomocy i w ten sposób też zarobicie, może niewiele, ale przyczynicie się do czynienia dobra.

G
Gość

Przedsiębiorstwa będa miały pomoc a pracownicy co ? Po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego pojdą na bezpłatny i co z nimi ?

P
Piotr

Węgry zawiesily spłaty kredytów i dla Przedsiębiorców do końca roku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A
Andrzej

Zawiesić spłaty a nie odraczać i pakować s długi ludzi Brać przykład z Węgier!!!!!!!!!!

A
Adam

Węgry zawiesiły spłaty kredytów i dla przedsiębiorców!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????

A
Anna

Natychmiast zawiesić spłaty jak na Węgrzech to jest prawdziwy Rząd a nie PiS który odracza i pakuje w długi!!!!!!!!!

P
Piotr

Żadne odroczenie i pakowanie w długi!!!!! Zrobić tak jak Węgry natychmiastowe zawieszenie spłaty kredytów dla osób fizycznych oraz spłat dla przedsiębiorców!!!!!!!!!!!!!!!!!!

M
Mig
11 marca, 9:37, A.:

Moje dziecko skończyło w styczniu 2020r. 8 lat. Nie dostanę zasiłku opiekuńczego jeśli zamkną szkołę. Mam zostawić 8 letnie dziecko samo

w domu ???

11 marca, 9:58, Gość:

Z babcią

12 marca, 14:21, Gość:

Nie wpadło ci do głowy że babcia może być w pracy???

16 marca, 13:20, Korona...:

Ja usłyszałam w pracy żeby dziecko zostawić samo w domu, narobić kanapek i doglądać co jakiś czas, no paranoja ? moim zdaniem powinno być conajmniej do tego 12 roku życia, starsze dziecko obsłuży się już samo ale niespełna 9-letnie jakoś nie widzę tego.

Ja mam ten sam problem usłyszałam, że dziecko może zostać samo w domu. Dodam, że babcia jest w grupie ryzyka astma, nadciśnienie, 67 lat a mieliśmy chronić seniorow... Tylko jak?

G
Gość
11 marca, 9:37, A.:

Moje dziecko skończyło w styczniu 2020r. 8 lat. Nie dostanę zasiłku opiekuńczego jeśli zamkną szkołę. Mam zostawić 8 letnie dziecko samo

w domu ???

11 marca, 9:58, Gość:

Z babcią

12 marca, 14:21, Gość:

Nie wpadło ci do głowy że babcia może być w pracy???

16 marca, 13:20, Korona...:

Ja usłyszałam w pracy żeby dziecko zostawić samo w domu, narobić kanapek i doglądać co jakiś czas, no paranoja ? moim zdaniem powinno być conajmniej do tego 12 roku życia, starsze dziecko obsłuży się już samo ale niespełna 9-letnie jakoś nie widzę tego.

Się zdziwisz jak się obsłuży... . Biadolenie-masz dziecko, to sie nim opiekuj jak możesz i nie płacz tu publicznie.

G
Gość
16 marca, 16:30, Gość:

A co z leasing'ami ????????? nikt o tym nie mówi. Ciągle tylko, że będzie pomoc dla kredytów, a ja się pytam co np z leasingiem na auto ?

Trzeba było nie lizać auta... .

G
Gość
12 marca, 22:32, Jola:

Znajomy pracuje na umowę o pracę w muzeum, które teraz zamknięto. Pracodawca (firma zewnętrzna współpracująca z muzeum) wymusza na pracownikach urlop wypoczynkowy (aktualny) lub, jeśli komuś jeszcze nie przysługuje,bo za krótki ma staż - bezpłatny. Bez wynagrodzenia. Z czego taki człowiek ma żyć?

17 marca, 10:18, Gość:

A z czego ma mu firma zapłacić jak ZAMKNIĘTA?

To jeszcze nic. Agencja zatrudnuajaca Polaków do pracy w Czechach pozwalniala ludzi. Matki ktore mogly iść na opiekę. Nawet te samotne matki.

G
Gość
16 marca, 16:30, Gość:

A co z leasing'ami ????????? nikt o tym nie mówi. Ciągle tylko, że będzie pomoc dla kredytów, a ja się pytam co np z leasingiem na auto ?

Dzisiaj dzwoniłam do RCI. Trzeba złożyć wniosek lub po prostu napisać maila z prośbą o odroczenie spłaty. Do końca tygodnia rozelsa po klientach informację na jakich zasadach się to odbędzie. Planują zamrażać spłaty na 3 miesiące, a potem wydłużyć okres spłaty o te trzy miesiące lub rozłożyć tą kwotę i doliczać do kolejnych rat.

G
Gość

No, ale dlaczego nie zniosą podatku dochodowego, który praktycznie wnosi ok 12% do budżetu. BO JAKO KOMUNISTYCZNY RZĄD CHCa MIEĆ HAKA NA KAŻDEGO?

R
Rh-

Będzie, nie będzie, a może jednak będzie... obiecanki i dobre chęci a termin ZUS-u minął wczoraj, PITa będzie trzeba zapłacić w piątek, a VAT w kolejną środę.... a Sejm i Senat grają w kulki...

G
Gość
12 marca, 22:32, Jola:

Znajomy pracuje na umowę o pracę w muzeum, które teraz zamknięto. Pracodawca (firma zewnętrzna współpracująca z muzeum) wymusza na pracownikach urlop wypoczynkowy (aktualny) lub, jeśli komuś jeszcze nie przysługuje,bo za krótki ma staż - bezpłatny. Bez wynagrodzenia. Z czego taki człowiek ma żyć?

A z czego ma mu firma zapłacić jak ZAMKNIĘTA?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie