Ogłoszone w tygodniu strefy żółte i czerwone weszły w życie właśnie w sobotę. Ministerstwo Zdrowia opracowało specjalną mapę, wyznaczając miejsca, gdzie zachorowań na COVID-19 jest najwięcej.
Strefy czerwone - obostrzenia
„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji. W strefie czerwonej będzie obowiązywał zakaz imprez masowych. Liczba uczestników wesel zostanie ograniczona do 50. W komunikacji miejskiej dostępna będzie tylko połowa miejsc siedzących. Wprowadzony zostanie zakaz organizacji targów i wydarzeń kulturalnych. Zamknięte będą siłownie, kina, sanatoria, a wydarzenia sportowe będą odbywać się bez kibiców.
Strefy żółte - obostrzenia
Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków będą oznaczane kolorem żółtym. Resort zapowiada aktualizowanie wskaźnika zakażeń i mapy COVID-owej dwa razy w tygodniu. W strefie żółtej w weselach będzie mogło brać udział maksymalnie 100 gości.
Zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej, także na ulicach czy w parkach.
Strefa czerwona (powiaty):
- ostrzeszowski
- nowosądecki
- Nowy Sącz
- wieluński
- pszczyński
- Ruda Śląska
- rybnicki
- Rybnik
- wodzisławski
Strefa żółta (powiaty):
- wieruszowski
- Jastrzębie Zdrój
- jarosławski
- Żory
- kępiński
- przemyski
- cieszyński
- pińczowski,
- oświęcimski
- Przemyśl
Nowe rozporządzenie rządu
Wprowadzenie stref to niejedyne zmiany, które wchodzą w życie od dzisiaj. W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
W ramach rozporządzenia, w całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych oraz w miejscach ogólnodostępnych - chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m.
Zaznaczono jednak, że z zakrywania nosa i ust można być zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
