Kredyty 2019. Czy warto brać kredyt na sfinansowanie urlopu? Jaki jest najlepszy

Zbigniew Biskupski AIP
Karolina Misztal / Polska Press
Urlop wypoczynkowy ma posłużyć zregenerowaniu sił na kolejny rok pracy. W kategoriach biznesowych można by więc go uznać za inwestycję w siebie. Jeśli więc nie mamy bieżących środków, możemy czuć się usprawiedliwieni, finansując odpoczynek z pożyczonych pieniędzy.

Udane wakacje można zaplanować z wyprzedzeniem, zarówno jeśli chodzi o destynację, towarzystwo, jak i finansowanie. Najważniejsze, by sprawdzić wszystkie możliwości, dlatego najlepiej zacząć planowanie kolejnego wyjazdu… tuż po urlopie.

Jak sfinansować wyjazd

Sposobów finansowania jest wiele, choć warto zacząć od własnego budżetu. Eksperci podpowiadają, że najlepsza jest metoda małych kroków i odkładania niewielkich kwot dziennie.
- Gotówkę na wakacje można zatem odkładać przez cały rok, a jeżeli uda nam się zaoszczędzić np. 5 zł dziennie, zyskamy 150 zł oszczędności w skali miesiąca i 1800 zł w skali roku - podpowiada Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM. - Jeżeli chcemy się zapożyczyć, warto dowiedzieć się, czy możemy zwiększyć debet w koncie osobistym lub zapytać o „pożyczkę” rodzinę czy znajomych.

Im lepiej zregenerujemy siły i moce twórcze podczas urlopu, z tym większą energią będziemy realizowali kolejne zadania

Kolejnym krokiem jest wzięcie pożyczki w instytucji finansowej lub banku - tu warto uważać na całkowity koszt pożyczki i oprocentowanie RRSO. Dobrze jest rozważyć, jak długi będzie okres spłaty. Często zdarza się tak, że im dłuższy okres spłaty, tym comiesięczne raty są niższe, ale całkowite koszty pożyczki - wyższe. Lepiej spłacać taką pożyczkę przez kilka, czy kilkanaście miesięcy aniżeli kilka lat.
Na drugim biegunie są koszty wypoczynku organizowanego bez planu, pod wpływem impulsu.

Skorzystałeś z wypełnienia PIT przez fiskusa i nie zaakceptowałeś rozliczenia? Co z nadpłatą albo podatkiem do zapłacenia? Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Przynajmniej porównaj oferty

Przed urlopem branym bez wcześniejszego planowania nie ma zbyt wiele czasu na przygotowania, a w szczególności na sprawdzanie w różnych bankach propozycji kredytowych.
Tuż przed świętami wielkanocnymi gdy wielu Polaków szuka szybkiej gotówki na sfinansowanie wydatków z tym związanych eksperci Bancovo sprawdzili, jak duże mogą być różnice w cenie kredytu, w zależności od tego, która instytucja pożyczy nam pieniądze.

- Analizując jeden z przykładów przy wnioskowanej kwocie 2200 zł, najtańsza oferta oznaczała koszt 305 zł, a najdroższa to 2 174 zł. Różnica to aż 1869 zł, można więc pożyczyć stosunkowo tanio lub dość drogo - mówi Monika Charamsa, prezes Bancovo. I dodaje: - To skrajne oferty, ale praktyka pokazuje, że wybierając najtańszą spośród kilku propozycji, możemy sporo zaoszczędzić. Wniosek jest prosty: tylko porównywanie różnych możliwości pozwoli nam wybrać najbardziej rozsądną propozycję. Należy być ostrożnym, szczególnie biorąc pożyczkę w pośpiechu, w ostatniej chwili - chyba że mamy przedstawionych równocześnie kilka ofert dostosowanych do danej osoby i jej zdolności kredytowej, tak jak na platformie Bancovo, z których możemy wybrać tę najkorzystniejszą.

Rozwaga w wyborze ofert kredytowych jest bardzo istotna, bo odpowiedzialne podejście do pożyczania pieniędzy na bieżące wydatki nie jest mocną stroną Polaków. Kolejne badania pokazują, że ponad połowa z nas przekracza zakładany budżet na wydatki przed świętami czy w związku z innymi cyklicznymi wydarzeniami życia rodzinnego. Jest to najwięcej spośród wszystkich europejskich krajów.
Na dodatek, co ważne, jesteśmy również społeczeństwem, które najczęściej odkłada zakupy na ostatnią chwilę, np. w przypadku prezentów razem z Włochami wiedziemy pod tym względem prym w Europie.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu