Kujawy charakteryzuje dobrze rozwinięte rolnictwo, w powiązaniu z którym działa przemysł spożywczy. Niewykorzystany jak dotąd potencjał regionu to m.in. trzy parki naukowo-technologiczne oraz jeden z najwyższych wśród województw odsetek firm z dostępem do internetu.
Atuty regionu
Dobrym przykładem współpracy miedzy biznesem a ośrodkami naukowymi są PESA i Uniwersytet Techniczno - Przyrodniczy w Bydgoszczy. W ramach współpracy powstało laboratorium badawcze, które zajmuje się badaniami struktur wielkogabarytowych. Projekt powstał dzięki wsparciu NCBiR. W marcu br. firma dostała kolejny grant na rozwój energooszczędnego metra.
Newag wycofał odwołanie do przetargu, który wygrała Pesa. Dotyczył dostawy 13 ElfówRównież innowacyjną firmą motoryzacyjną z tego regionu jest Solbus, który produkuje autobusy napędzane ciekłym gazem. Województwo ma wysoki potencjał do rozwoju branży astronomicznej z racji mocno rozwiniętego kierunku na UMK oraz prężnie działającego planetarium.
Rolnicy Pomorza i Kujaw spotkali się w uzdrowisku
- Potencjał regionu jest ogromny. Chcąc odpowiednio go wykorzystać, Kujawy będą musiały nadal rozwijać sektory, w których się specjalizują: kolejowy, chemiczny, drzewno-papierniczy czy spożywczy. W planach pomogą unijne dotacje. Przykładowym programem rozwijającym przemysł kolejowy jest projekt „Lukstorpeda 2.0”. Z programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 Kujawsko - Pomorskie oraz Wielkopolska otrzymają 8,5 mld euro na rozwój transportu kolejowego oraz niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach - komentuje Natalia Kukulska z Zespołu Analiz Branżowych Departamentu Ratingu w Banku Millennium.
Mazowieckie na czele
Najlepszy wynik - 95,9 pkt. w rankingu osiągnęło Mazowieckie. Województwo uzyskało najwyższe noty pod względem wydajności pracy, wydatków na B+R, liczby osób pracujących w B+R oraz liczby wydanych patentów, co zawdzięcza głównie danym z Warszawy.
Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły województwa: małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Mają one największy potencjał innowacyjności - i tylko one osiągnęły wyniki powyżej średniej dla Polski (69,9 pkt).
Sugeruje to, że działalność innowacyjna nie jest równomiernie rozproszona, ale skoncentrowana w głównych ośrodkach miejskich i akademickich. Ciekawe jest wysokie miejsce lubelskiego (63,7 pkt) i podkarpackiego (59,8 pkt), gdzie niskie PKB na mieszkańca nie idzie w parze z brakiem innowacyjności. Dla tych regionów innowacyjność może być napędem, dzięki któremu dogonią one województwa o większym potencjale gospodarczym.
Źródło: Bank Millenium