Łukasiewicz dla armii. Roboty wzmocnią zdolności rozpoznawcze Wojska Polskiego

Barbara Wesoła
Opracowanie:
W uroczystości podpisania umowy wzięli udział: wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarze stanu w MON Paweł Bejda i Cezary Tomczyk, generał brygady Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, oraz prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki i dyrektor Łukasiewicz – PIAP Piotr Szynkarczyk.
W uroczystości podpisania umowy wzięli udział: wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarze stanu w MON Paweł Bejda i Cezary Tomczyk, generał brygady Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, oraz prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki i dyrektor Łukasiewicz – PIAP Piotr Szynkarczyk. Mat. prasowe Łukasiewicz/GOV
Polska armia wzbogaci się o nowoczesne, mobilne roboty rozpoznawcze „Tarantula”. Bezzałogowe pojazdy, opracowane przez Sieć Badawczą Łukasiewicz, mają zwiększyć zdolności operacyjne żołnierzy i zapewnić przewagę technologiczną na współczesnym polu walki. Co potrafią „Tarantule” i dlaczego są tak ważne dla obronności?

Spis treści

Nowoczesne technologie dla Wojska Polskiego

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP od ponad 20 lat dostarcza kolejne generacje robotów EOD (Explosive Ordnance Disposal) dla wojsk inżynieryjnych oraz dla Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. W grudniu 2021 roku zakończyły się dostawy 35 kompletów Robota Patrolowo-Przenośnego – model Robot Inżynieryjny 1806. Tym razem jednak nowe roboty nie trafią w ręce saperów, a do rozpoznania, co będzie stanowiło kolejny etap realizacji systemu zbierania, agregacji i dystrybucji danych rozpoznawczych pod kryptonimem Pająk.

Sieć dostarczy 96 zestawów robotów rozpoznawczych, czyli Mobilnych Bezzałogowych Pojazdów Rozpoznawczych (MBPR), za kwotę ok. 50 mln zł brutto, z możliwością zwiększenia zamówienia do 130 MBPR. Ponadto zapewni Siłom Zbrojnym RP 10 Zestawów Obsługowo-Naprawczych (ZON) oraz zorganizuje testy pojazdów i szkolenia operatorów. Dostawy mają zostać przeprowadzone w transzach do końca 2027 roku.

„Tarantula”. Więcej niż robot

Robot MBPR jest rozwiniętą wersją robota PIAP FENIX 3.0 dostosowaną do potrzeb wskazanych przez Agencję Uzbrojenia. Dzięki swojej funkcjonalności MBPR ma zapewnić m.in.

  • prowadzenie rozpoznania w bezpośredniej styczności wojsk,

  • penetrację miejsc niedostępnych dla człowieka,

  • przekazywanie danych z sensorów rozpoznawczych poprzez bezprzewodową transmisję danych audio i wideo do konsoli operatora,

  • przemieszczanie się w różnym terenie.

Konstrukcja MBPR ma umożliwiać także transport w przedziałach desantowych pojazdów wojskowych oraz przenoszenie przez pojedynczego żołnierza.

Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, w którym jesteśmy, to najlepszy przykład możliwości wynalezienia sprzętu na potrzeby bezpieczeństwa państwa polskiego. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że „Tarantule” będą w Wojsku Polskim, a więc że będziemy mieli większe zdolności rozpoznawcze i że będziemy działać na większą skalę, bardzo serdecznie dziękuję i gratuluję tego kontraktu – powiedział wiceprezes Rady Ministrów i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Łukasiewicz dla obronności państwa

Jednym z głównych kierunków rozwoju Sieci Badawczej Łukasiewicz jest obronność i bezpieczeństwo. Dążymy do tego, by stać się dostawcą innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla polskiego przemysłu obronnego oraz Sił Zbrojnych RP. To właśnie Łukasiewicz – PIAP pełni rolę lidera w tym zakresie – podkreślił dr Hubert Cichocki, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

MBPR to kolejny robot mobilny od Łukasiewicz – PIAP, który znajdzie się na wyposażeniu Wojska Polskiego.

To nie jest nasz pierwszy kontrakt podpisywany z MON-em i tak jak do tej pory dostarczaliśmy nasze rozwiązania robotyczne w terminie i dobrej jakości, tak mogę złożyć obietnice, że i tym razem tak się stanie – zapewnił dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Łukasiewicz – PIAP, instytutu należącego do Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Podkreślił także unikatowość robota MBPR:

Podczas ćwiczeń poligonowych zbieraliśmy doświadczenia i kształtowaliśmy nasze konstrukcje. MON zamówił robota, którego na świecie nie ma, takiego, który spełnia dokładnie ich wymagania. My panujemy nad tą technologią i jesteśmy w stanie nasze konstrukcje do wymagań użytkownika dostosować.

Łukasiewicz – PIAP to polskie centrum nowych technologii. Instytut powstał w 1965 roku, a od kwietnia 2019 roku jest jednym z 22 instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz. Specjalizuje się w automatyzacji i robotyzacji produkcji, robotyce mobilnej na rzecz bezpieczeństwa, druku 3D oraz technologiach kosmicznych. Realizuje też prace badawcze i badawczo-rozwojowe, opracowuje, produkuje i sprzedaje do 27 krajów na świecie najwyższej klasy roboty mobilne. Siedziba Instytutu mieści się w Warszawie, a w Toruniu funkcjonuje Grupa badawcza urządzeń i sterowania napędów OBRUSN. Załoga Łukasiewicz – PIAP to blisko 250 osób pracujących w interdyscyplinarnych zespołach.

Źródło: Łukasiewicz Sieć Badawcza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu