Na początku urzędowania Rządu RP Premier Beaty Szydło, minister obrony Narodowej Antoni Macierewicz objął swoim nadzorem przemysł zbrojeniowy, który dotychczas był rozproszony w różnych miejscach. To natychmiast dało efekt pełnej kooperacji pomiędzy przemysłem zbrojeniowym a wojskiem polskim. Natychmiast dało możliwość tworzenia rzeczywistej konsolidacji przemysłu zbrojeniowego. Na przestrzeni roku wiele wydarzeń to potwierdzało, a dzisiaj jesteśmy uczestnikami i świadkami wydarzenia, które wpisuje się dokładnie w proces konsolidacji przemysłu obronnego pod nadzorem MON- mówił podczas konferencji Arkadiusz Siwko, prezes polskiej Grupy Zbrojeniowej.
W Czwartek w siedzibie polskiej Grupy Zbrojeniowej wziął udział w ceremonii podpisania listu intencyjnego pomiędzy spółka Autosan z Sanoka, której właścicielem jest Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) z amerykańską firmą Raytheon, która produkuje system obrony powietrznej Patriot, który z kolei został wybrany w kwietniu 2015 r. do negocjacji w trybie międzyrządowym w programie "Wisła".
- Ten dzień to wielka radość i wielka nadzieja. Mówiąc kolokwialnie, decyzja uratowania Autosanu przez włączenie go do PGZ i przez objęcie zamówieniami związanymi z przemysłem zbrojeniowym, byłą decyzją słuszną nie tylko w wymiarze społecznym, co oczywiste, ale była decyzją mająca olbrzymie konsekwencje pozytywne dla sfery obronności RP- mówił podczas konferencji Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.
Jak podkreślał szef MON podpisani listu z jednej strony wzmocni polską spółkę Autosan oraz otworzy jej drogę do stabilizacji i produkcji międzynarodowej. Ponadto może otworzyć drogę dla zakupu przez Polskę systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot, którego producentem jest właśnie Raytheon.
- To co było niemożliwe, jak się wydawało przez wiele lat, jest możliwe. Rozwój polskiej gospodarki może się odbywać nie kosztem społeczeństwa, nie kosztem przemysłu zbrojeniowego, nie wbrew dążeniom społecznym, ale odwrotnie- wzmacniając te wszystkie wartości. To bardzo istotna dla nas weryfikacyjna naszych zamierzeń gospodarczych i społecznych oraz obronnych. A także tych, które wiążą się z głównym celem istnienia MON i współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową, jakim jest intensyfikacja i zwiększenie możliwości obronnych RP- mówił Macierewicz.
Jak tłumaczył Arkadiusz Siwko, udało się uzyskać stabilny proces rozwoju dla Autosanu na przestrzeni najbliższej dekady. Jego zdaniem potwierdza to tylko trafność strategii, która została obrana wspólnie z Ministerstwem obrony Narodowej.
- Żeby przemysł obrony narodowej był kołem zamachowym całej gospodarki, potrzebna jest inicjatywa wychodząca ze strony resortu obrony narodowej i ta inicjatywa jest, dzięki temu dzisiaj tutaj jesteśmy razem z partnerami międzynarodowymi. Podpisujemy dokument, który pozwala pozycjonować Autosan w formie dostawcy komponentów dla systemu Patriot dla 13 krajów świata- mówił Siwko.
- Ten List Intencyjny pomaga polskiemu przemysłowi osiągnąć kolejny poziom na drodze do rozpoczęcie budowy polskiego systemu PATRIOT, po formalnym przyznaniu kontraktu na Program WISŁA – powiedział John Baird Wiceprezes RAYTHEON Integrated Defence Systems.
Na mocy Listu Intencyjnego Autosan sp. z o.o. - jedna z najstarszych fabryk w Polsce, której początki sięgają 1832 roku, a która od marca 2016 roku należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ma szansę na dołączenie do grona firm realizujących dostawy na rzecz obronności Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem skutecznie dokonać dywersyfikacji produkcji cywilnej.
Przewidywane zamówienia na kontenery mogą osiągnąć liczbę nawet kilkudziesięciu rocznie. Możliwe jest ich wykorzystanie w innych programach modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP m. in. w zakresie systemów łączności, wozów dowodzenia, warsztatów remontowych, itp. Tylko w Programie WISŁA planowane jest wykorzystanie ponad 100 polskich kontenerów. Na ich podstawie zostaną zbudowane Kabiny Kierowania Walką i Kabiny Kierowania Ogniem, Ruchome Węzły Łączności oraz Wozy Remontowe.
- Podpisany List Intencyjny dla AUTOSAN – u , zatrudniającego obecnie 350 osób to ogromna szansa na stworzenie kolejnych miejsc pracy - podkreślił Prezes Zarządu Autosan sp. z o.o. Marek Opowicz.
List Intencyjny podpisany pomiędzy Autosan sp. z o.o. oraz RAYTHEON Company oraz Polską Grupą Zbrojeniową S.A. dotyczy projektowania kontenerów PATRIOT, ich produkcji i integracji. Nadrzędnym celem jest identyfikacja możliwych obszarów współpracy RAYTHEON Company z AUTOSAN sp. z o.o. , w tym tych, które mogą pozwolić na realizację projektów zmierzających do wywiązania się Raytheona z ewentualnych zobowiązań offsetowych względem polskiego rządu.
