O wyzwaniach dla samorządowych finansów, inwestycjach a także sferze mieszkalnictwa Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. Rozmawialiśmy w czasie Local Trends - Samorządowego Kongresu Finansowego, który odbywa się właśnie w Sopocie.
Magdalena Czarzyńska-Jachim podkreśliła, że polskie samorządy są obecnie na „dobrej drodze do większej sprawczości i niezależności finansowej”.
- To zapoczątkowała reforma ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Wyzwań niemniej jest wciąż dużo, spora część samorządów ma problemy w spięciu budżetów inwestycyjnych – podkreślała prezydentka Sopotu.
Magdalena Czarzyńska-Jachim podkreśliła, że samorządy będą musiały zmierzyć się m.in. z problemami dotyczącymi zmian demograficznych, które odbiją się m.in. na samorządowej oświacie.
Prezydentka Sopotu wspomniała o budowie nowych mieszkań, wykorzystaniu środków z KPO oraz inwestycjach w Obronę Cywilną oraz lokalną infrastrukturę.