Spis treści
Wymagana zmiana instytucji małego świadka koronnego
Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek pisma Rzecznika Praw Obywatelskich, instytucja małego świadka koronnego, mimo licznych zmian wprowadzonych w ostatnich latach, wciąż budzi wiele wątpliwości. RPO Marcin Wiącek zwrócił uwagę na fakt, że obecne przepisy, które weszły w życie jesienią 2023 roku, nadmiernie upraszczają procedurę przyznawania świadkom statusu małego świadka koronnego i związanych z tym przywilejów.
Przenosi to na prokuratora decyzję o możliwości zastosowania przez sąd tej instytucji, co budzi wątpliwości konstytucyjne - ocenił Rzecznik.
Zbyt duża dowolność prokuratorów?
Jednym z głównych zarzutów RPO jest zbyt duża dowolność prokuratorów w podejmowaniu decyzji o skierowaniu wniosku o zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary dla świadka koronnego. Jak podkreśla RPO, taka sytuacja może prowadzić do nadużyć i niesłusznych skazań, zwłaszcza w przypadku, gdy zeznania takiego świadka są jedynym dowodem obciążającym oskarżonego.
Rzecznik zwraca się (...) o analizę ponowionych problemów i rozważenie zainicjowania działań legislacyjnych w tym zakresie. Prosi też o stanowisko - napisał Wiącek w swoim piśmie adresowanym do szefa MS Adama Bodnara.
Jakie zmiany proponuje RPO?
W swoim piśmie RPO zaproponował szereg zmian, które mają na celu poprawę funkcjonowania instytucji małego świadka koronnego. Wśród nich znalazły się m.in.:
- Obowiązkowe nagrywanie przesłuchań: RPO uważa, że nagrywanie przesłuchań z udziałem małego świadka koronnego jest niezbędne dla zapewnienia rzetelności postępowania.
- Egzekwowanie współpracy: RPO proponuje, aby współpraca świadka koronnego była egzekwowana również na etapie sądowym, pod rygorem utraty statusu.
- Gromadzenie danych statystycznych: RPO uważa, że sądy powinny gromadzić dane statystyczne dotyczące udziału małych świadków koronnych w postępowaniach karnych, co umożliwiłoby lepszą ocenę skuteczności tej instytucji.
Kwestiami kompleksowych zmian Prawa karnego zajmuje się obecnie reaktywowana przy Ministerstwie Sprawiedliwości w tym roku Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego. Jak poinformowała PAP, komisja ta będzie miała za zadanie m.in. analizę przepisów dotyczących instytucji małego świadka koronnego i opracowanie propozycji zmian.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło: