Spis treści
Mandat za kierowanie rowerem lub hulajnogą bez karty rowerowej. Kto może go dostać?
Straż Miejska Miasta Poznania cytowana przez rmf24.pl podaje, że od 20 października 2023 r. straż miejska i gminna będzie mogła karać mandatem do 1500 zł niepełnoletnie osoby za kierowanie jednośladami. Chodzi o dzieci i młodzież, która nie posiada karty rowerowej lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1 lub T.
Posiadanie prawa jazdy można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Kierowców. Niestety rejestr nie obejmuje kart rowerowych, a w Polsce nie ma centralnej bazy danych obejmującej osoby posiadające uprawnienia do kierowania rowerami. Poszczególne rejestry prowadzą natomiast szkoły. Mimo to dyrektorzy nie mają obowiązku przekazywania tych informacji do instytucji centralnych. Dostęp do tych danych ma jedynie placówka oświatowa, w której dziecko zdawało egzamin.
A to oznacza, że służby będą musiały pofatygować się do dyrektora. Aplikacja mObywatlel pozwala już na umieszczenie w niej legitymacji szkolnej. Na razie nie wiadomo, czy w ramach oprogramowania nie będzie również możliwości korzystania z karty rowerowej.
Kto ma obowiązek posiadania karty rowerowej?
Karta rowerowa jest dokumentem obowiązkowym dla osób, które nie ukończyły 18 roku życia. Jest wydawana bezterminowo i jest jednym z urzędowych uprawnień wymaganych do kierowania rowerem i hulajnogą przez nieletnich.
Od 20 października za jazdę rowerem lub hulajnogą bez karty rowerowej grozi mandat w wysokości 1500 zł. Czy dziecko ma obowiązek nosić kartę przy sobie? Może się okazać, że policja będzie mieć nie lada wyzwanie, aby ustalić, kto zdał egzamin na kartę rowerową, jeżeli niepełnoletni nie ma jej ze sobą w danym momencie.
Jak wygląda egzamin na kartę rowerową i gdzie można go zdać?
Egzamin na kartę rowerową można zdawać już po ukończeniu 10. roku życia. Organizuje go szkoła podstawowa, do której uczęszcza uczeń. Jest również możliwość zdania tego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, czyli instytucji przeprowadzającej egzaminy na prawo jazdy.
Test na kartę rowerową obejmuje dwie części: teoretyczną i praktyczną. Aby je zdać, trzeba się wykazać znajomością pierwszej pomocy, wyposażenia roweru i ogólnymi przepisami ruchu drogowego.
Część praktyczna obejmuje m.in. jazdę w linii po linii prostej, zatrzymanie się w wyznaczonym miejscu, slalom między pachołkami. Chodzi w niej o sprawdzenie umiejętności prowadzenia roweru.
Karta rowerowa potwierdza, że osoba, której dane są w niej wskazane, nabyła uprawnienia do samodzielnej jazdy rowerem i innymi wymienionymi w dokumencie pojazdami.