Międzynarodowa zrzutka na pociski do niemieckich systemów Patriot

Łukasz Prus
Niemiecka wyrzutnia systemu obrony powietrznej Patriot odpala pocisk PAC-2 GEM-T podczas ćwiczeń.
Niemiecka wyrzutnia systemu obrony powietrznej Patriot odpala pocisk PAC-2 GEM-T podczas ćwiczeń. MBDA Deutschland
Pomoc techniczna udzielona Ukrainie tak mocno wydrenowała magazyny niemieckiego wojska, że kolejne okazało się podpisanie kolejnego wielomilionowego kontraktu na pociski do systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, produkowane przez amerykański przemysł zbrojeniowy.

Kontrakt na prawie pół miliarda dolarów

6 sierpnia br. producent systemu Patriot, firma RTX, podpisał kontrakt o wartości prawie pół miliarda dolarów (dokładnie 478 milionów dolarów) na dostawę pocisków obrony powietrznej PAC-2 GMT do Republiki Federalnej Niemiec. Umowa została podpisana za pośrednictwem Agencji Wsparcia i Zakupów NATO (NATO Support and Procurement Agency – NSPA), a do rachunku za pociski rakietowe – którego głównym płatnikiem będą Niemcy dołożą się Dania, Holandia i Norwegia. NSPA napisała w komunikacie, że rządy tych trzech państw demonstrują w ten sposób wsparcie dla Ukrainy wciąż walczącej z rosyjską agresją militarną.

Agencja podkreśliła też, że zakup ten wynika z konieczności uzupełnienia zapasów pocisków przeciwlotniczych, ponieważ Berlin znaczną część z nich – wraz z kompletnymi jednostkami ogniowymi systemu Patriot – przekazał Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Na Ukrainę wysłano trzy jednostki i utajnioną ilość amunicji

Według danych udostępnionych przez niemiecki Urząd Kanclerza Federalnego, do tej pory Berlin wysłał nad Dniepr trzy kompletne jednostki ogniowe systemu obrony powietrznej Patriot oraz niepodaną do publicznej wiadomości liczbę pocisków do niego. Ubytek w zdolnościach Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec okazał się jednak być na tyle poważny, że już wcześniej konieczne stało się szybkie ich uzupełnienie.

Już w tym roku Niemcy podpisały dwie umowy o łącznej wartości 2,4 mld dolarów na dostawy łącznie ośmiu jednostek ogniowych systemu Patriot, przy czym umowy te obejmują wyrzutnie, stacje radiolokacyjne, centra dowodzenia i kierowania oraz inny sprzęt, ale nie pociski.

W styczniu br. agencja NSPA podpisała umowę ramową o wartości ok. 5,5 mld dolarów z przedsiębiorstwem COMLOG – to spółka joint venture zawiązana przez RTX i MBDA Deutschland – na produkcję pocisków przeciwlotniczych PAC-2 GMT do systemu Patriot przeznaczonych dla Niemiec, Hiszpanii, Rumunii oraz Niderlandów.

Jak duże są zdolności produkcyjne Niemiec?

Duża wartość umowy ramowej, a także spodziewanych zamówień wykonawczych, umożliwiła realizację przez spółkę COMLOG inwestycji mających na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych w zakładach MBDA Deutschland na terenie Niemiec.

Nie jest jednak jasne, czy umowa podpisana 6 sierpnia pomiędzy RTX a agencją NSPA jest bezpośrednio związana z zawartą na początku roku umową ramową, której stroną jest przecież COMLOG, a nie amerykańska firma. Być może zdolności produkcyjne fabryki w Niemczech nie są jeszcze na tyle duże, aby zaspokoić zapotrzebowanie niemieckiego wojska na pociski PAC-2 GEM-T. Według nieoficjalnych informacji, Berlin będzie musiał pozyskać ok. 500 pocisków, aby uzupełnić ich zapasy i uzbroić nowo zakontraktowane wyrzutnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu