Spis treści
Na podstawie odrębnych umów, zawieranych odtąd zgodnie z zapisami nowego porozumienia do końca 2029 r. wybudowanych lub zmodernizowanych zostanie blisko 90 podstacji trakcyjnych i kabin sekcyjnych o wartości ponad 2 mld zł.
Zmodernizowanych zostanie blisko 90 podstacji trakcyjnych
- Podpisane [...] dokumenty określają warunki współpracy stron w zakresie inwestycji oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu energetycznego na liniach kolejowych. Doprecyzowują zasady budowy, modernizacji i certyfikacji układów zasilania sieci trakcyjnej. Na podstawie odrębnych umów, zawieranych odtąd zgodnie z zapisami nowego Porozumienia w sprawie zasad przyłączania sieci trakcyjnej do sieci dystrybucyjnej przedsiębiorstwa energetycznego PGE Energetyka Kolejowa S.A., do końca 2029 r. wybudowanych lub zmodernizowanych zostanie blisko 90 podstacji trakcyjnych i kabin sekcyjnych o wartości ponad 2 mld zł - czytamy w komunikacie.
Planowane jest też podjęcie decyzji w sprawie budowy lub modernizacji kolejnych 170 obiektów w następnych 5 latach.
- Według nowych zapisów, PGE Energetyka Kolejowa będzie w pełni odpowiedzialna za cały system zasilania sieci trakcyjnej, w tym budowę wszystkich nowych podstacji trakcyjnych i kabin sekcyjnych. Pozwoli to z wyprzedzeniem planować i realizować inwestycje, co jest niezwykle istotne w kontekście właściwego wydatkowania środków inwestycyjnych, w tym pochodzących z KPO - powiedział prezes PGE EK Mateusz Sławiński, cytowany w komunikacie.
Podział kompetencji i zadań pomiędzy PGE Energetyka Kolejowa a PLK
Drugi podpisany dokument - Porozumienie w zakresie zgodności podsystemu Energia z zasadniczymi wymaganiami kolei, których wypełnienie wymagane jest w celu zapewnienia interoperacyjności, reguluje kwestie współpracy w obszarze zarządzania podsystemem Energia na kolei - umożliwia precyzyjny podział kompetencji i zadań pomiędzy PGE Energetyka Kolejowa a PLK, wymianę dokumentacji i informacji, wspólne prowadzenie badań oraz pozyskiwanie od UTK zezwoleń na dopuszczenie do eksploatacji podsystemu. Określa także zasady certyfikacji podsystemu Energia - tak, aby spełniał wysokie standardy i zapewniał zgodność systemu zasilania elektrycznych pojazdów trakcyjnych z wymaganiami interoperacyjności. Dzięki temu możliwe będzie dotrzymanie oczekiwanych przez przewoźników parametrów dostaw energii, a pasażerowie zyskają coraz szybsze połączenia.
PGE Energetyka Kolejowa, należąca do Grupy PGE, łączy kolej z systemem elektroenergetycznym kraju. Dba o niezawodność i jakość dostaw energii oraz paliw dla transportu kolejowego. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju. Firma odpowiada za dystrybucję 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ok. 3 proc. całej energii dostarczanej w kraju.
PKP Polskie Linie Kolejowe są zarządcą narodowej sieci kolejowej. Są odpowiedzialne za układanie rozkładu jazdy dla pociągów pasażerskich, towarowych oraz specjalnych, który powstaje na zamówienie przewoźników.
