Mimo kolejnych zmian, bariery prawne hamują rozwój rodzinnych firm w Polsce

Agnieszka Moryc / AIP
Szymon Starnawski /Polska Press
Na przestrzeni ostatnich miesięcy nie brakowało rządowych programów skierowanych do przedsiębiorców. Konstytucja Biznesu, ulga na start ZUS czy obniżenie stawki podatku CIT dla małych przedsiębiorców miały poprawić warunki funkcjonowania małych firm. Inne wnioski płyną z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. NIK zwraca uwagę na potrzebę likwidacji barier prawnych, blokujących rozwój małych firm rodzinnych.

Aż 73-proc. badanych przedsiębiorców ocenia iż, warunki prowadzenia firm nie uległy poprawie. Ciągle zmieniające się przepisy, rosnąca biurokracja i opresyjność państwa nie stwarzają przedsiębiorcom odpowiednich warunków do rozwoju biznesu.

Złożone przepisy podatkowe i niejasne interpretacje blokują rozwój firm

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw to główne koło zamachowe polskiej gospodarki. Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego firmy z sektora MŚP generują 49-proc. polskiego PKB. Sektor MŚP (mikro, małych i średnich przedsiębiorstw) stanowi przeważającą większość przedsiębiorstw w Polsce, aż 99,8-proc. Polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP najczęściej skarżą się na złożoność przepisów podatkowych i brak jednolitych interpretacji, częste zmiany prawa, rosnące z roku na rok obowiązki administracyjne związane z prowadzeniem firmy oraz na poziom kompetencji pracowników administracji publicznej oraz ich opresyjne nastawienie wobec prowadzących biznes. Wg raportu “Doing Business” Banku Światowego polski przedsiębiorca w 2018 roku musiał poświęcić 336 godzin na niezbędne czynności administracyjne i rozliczenia podatkowe ze skarbówką (wzrost z poziomu 260 godzin rok wcześniej). Polska wypada blado na tle innych europejskich państw - dla przykładu statystyczny przedsiębiorca w Wielkiej Brytanii musiał poświęcić na rozliczenia podatkowe zaledwie 105 godzin, czyli ponad trzykrotnie mniej niż w Polsce. Działania podejmowane przez polski rząd są zdaniem przedsiębiorców niewystarczające.

Polacy zakładają firmę za granicą z powodu wysokiej biurokracji

Brak odpowiednich warunków do prowadzenia firmy nad Wisłą skłania coraz więcej przedsiębiorców do poszukiwania alternatywnych kierunków rozwoju dla własnego biznesu. Jednym z nich jest rejestracja firmy za granicą. Polacy otwierają firmy za granicą z powodu niższego poziomu biurokracji i przejrzystego prawa - taki powód wskazało 57,8-proc. badanych w raporcie kancelarii podatkowej Admiral Tax.

Rejestracja firmy za granicą poza korzystnymi warunkami do prowadzenia biznesu, pozwala na dostęp do szerszego rynku odbiorców produktów i usług oraz daje wymierne korzyści z tytułu ulg i zwolnień podatkowych. Wśród Polaków największym powodzeniem cieszą się Wielka Brytania i Irlandia - tylko w Wielkiej Brytanii Polacy prowadzą ponad 60 tys. firm.
Polacy prowadzący biznes na Wyspach bardzo często podkreślają ogromną różnicę w podejściu brytyjskiej administracji do przedsiębiorców - urzędnicy w pierwszej kolejności chcą pomóc przedsiębiorcy, a kary i kontrole są czymś ostatecznym. Rosnące uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej oraz bezprawne prowokacje urzędników nie tworzą klimatu zaufania administracji państwowej u prowadzących firmę nad Wisła.
Polscy rządzący powinni przeanalizować zgłaszane postulaty przez przedsiębiorców. Bez wyraźnego uproszczenia przepisów podatkowych i minimalizacji biurokracji nastroje wśród prowadzących biznes w Polsce nie ulegną poprawie. Warto w tej materii wziąć przykład z Wielkiej Brytanii i Irlandii zanim będzie za późno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tadeusz
Dopóki politycy będą dominować w gospodarce, normalność nie będzie funkcjonować. W tej rzeczywistości nie jest to możliwe.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu