Spis treści
- Polska złożyła już pięć wniosków w ramach KPO, z czego dwa ostatnie zostały złożone pod koniec ubiegłego roku
- W całym polskim KPO zaplanowano dziewięć transz. Dotychczas Polska otrzymała z KPO 67 mld zł
- 44 proc. funduszy europejskich w Polsce jest inwestowanych i zarządzanych przez samorządy na poziomie wojewódzkim
- Równomierny rozwój regionów i ośrodków w Polsce jest kluczowy, zwłaszcza w kontekście wsparcia miast średnich
Polska złożyła już pięć wniosków w ramach KPO, z czego dwa ostatnie zostały złożone pod koniec ubiegłego roku
Minister Pełczyńska-Nałęcz przypomniała, że Polska złożyła już pięć wniosków w ramach KPO, z czego dwa ostatnie zostały złożone pod koniec ubiegłego roku. Obecnie trwa rewizja tych wniosków, co oznacza, że nie mogą one być oceniane ani wypłacane.
- Zaraz po tej rewizji, która będzie krótka, nastąpi ocena wniosku i w połowie roku wypłacenie kolejnych środków – dodała minister.
Zapowiedziała również, że szósty wniosek zostanie złożony po wakacjach, a siódmy na koniec roku.
- Od początku mieliśmy jasno określony plan działania i realizujemy go w stu procentach - podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz.
W całym polskim KPO zaplanowano dziewięć transz. Dotychczas Polska otrzymała z KPO 67 mld zł
Na początku stycznia Komisja Europejska poinformowała, że otrzymała od Polski wniosek o 7,3 mld euro z KPO, z czego 4,2 mld euro to dotacje, a 3,1 mld euro to pożyczki. W nowym, trzecim wniosku Polska aplikuje o czwartą i piątą transzę pieniędzy, a w całym polskim KPO zaplanowano dziewięć transz. Dotychczas Polska otrzymała z KPO 67 mld zł.
Minister Pełczyńska-Nałęcz zwróciła uwagę na międzynarodową konferencję "Rozwój po europejsku", która odbędzie się pod koniec stycznia w Krakowie. Będzie to jedno z największych wydarzeń unijnej prezydencji Polski i największe organizowane przez jej resort w tym czasie. Podczas konferencji minister planuje omówić przyszłość funduszy europejskich oraz rozpoczęcie rozmów o kolejnej perspektywie finansowej.
44 proc. funduszy europejskich w Polsce jest inwestowanych i zarządzanych przez samorządy na poziomie wojewódzkim
Minister podkreśliła, że 44 proc. funduszy europejskich w Polsce jest inwestowanych i zarządzanych przez samorządy na poziomie wojewódzkim.
- To bardzo dobry model, unikatowy w Europie, i chcemy, aby decentralizacja inwestycji została w jakimś stopniu zachowana - zaznaczyła Pełczyńska-Nałęcz.
Podczas konferencji w Krakowie minister zamierza również poruszyć kwestie konkurencyjności, która jest kluczowa dla Europy.
- Konkurencyjność europejska powinna opierać się na zrównoważonym, sprawiedliwym rozwoju, a nie tylko na inwestycjach w wielkie firmy i metropolie - dodała.
Równomierny rozwój regionów i ośrodków w Polsce jest kluczowy, zwłaszcza w kontekście wsparcia miast średnich
Podczas wizyty w Płocku, minister Pełczyńska-Nałęcz podróżowała pociągiem z przesiadką w Kutnie, co zajęło jej 2 godziny i 20 minut. Podkreśliła, że włączenie miast średnich w ramach połączeń kolejowych CPK powinno być priorytetem, ponieważ dla takich miast jak Płock jest to ważny motor rozwojowy.
Minister zaznaczyła, że równomierny rozwój regionów i ośrodków w Polsce jest kluczowy, zwłaszcza w kontekście wsparcia miast średnich. W obliczu kryzysu demograficznego, Polska potrzebuje około 60 biegunów wzrostu, z czego 20 to metropolie, a 40 to miasta średnie.
W ubiegłym tygodniu Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów priorytety rozwoju Polski do 2035 roku. Tematem obrad była m.in. kwestia dalszego rozwoju mimo depopulacji. Strategia rozwoju kraju trafi do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Główne cele to przełamanie katastrofy demograficznej, utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki oraz policentryczny rozwój Polski.
źródło: PAP
