Minister infrastruktury o PKP Cargo. Padły mocne słowa

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas briefingu prasowego na dworcu PKP w Zakopanem, 4 września 2024 r.
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas briefingu prasowego na dworcu PKP w Zakopanem, 4 września 2024 r. fot. PAP/Grzegorz Momot
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak przekonuje, że mimo obecnych trudności, PKP Cargo ma przed sobą jasną przyszłość. Firma, będąca kluczowym graczem dla polskiej gospodarki, przejdzie przez restrukturyzację i znów będzie prosperować.

Dariusz Klimczak, pytany o priorytety dla resortu infrastruktury, wskazał w rozmowie z Polsat News na zakończenie procesu restrukturyzacji PKP Cargo.

"Chociaż PKP Cargo to spółka notowana na giełdzie i nie jest typową firmą skarbu państwa, to jednak grupa PKP posiada 33 proc. udziałów, a ja osobiście czuję się odpowiedzialny za losy tej spółki. Niestety, została ona doprowadzona do złej kondycji przez poprzedni zarząd" - stwierdził minister.

"Obecnie firma znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej, ale jestem przekonany, że pod kierownictwem nowego prezesa, dr. Marcina Wojewódki, uda się ją uratować. Dla wszystkich zaniepokojonych losami PKP Cargo mam wiadomość - firma nie tylko przetrwa, ale i wróci do swojej dawnej świetności, ponieważ odgrywa znaczącą rolę w naszej gospodarce" - dodał Klimczak.

Na pytania dotyczące zwolnień pracowników, minister odpowiedział, że są one częścią procesu restrukturyzacji. "Kluczowe są jednak nowe zamówienia. Ostatnio podpisaliśmy umowę na dostawę węgla z Bogdanki do jednej z firm energetycznych i wygraliśmy duże przetargi, czego nie udało się osiągnąć poprzedniej ekipie," wyjaśnił.

Dariusz Klimczak podkreślił również, że ważne jest dla niego zaufanie rynku i akcjonariuszy. "Od kiedy Ministerstwo Infrastruktury przejęło nadzór nad PKP Cargo, wartość akcji spółki wzrosła o 60 proc. Stabilizujemy jej finanse i umacniamy pozycję na rynku. Dbamy również o pracowników - podpisaliśmy listy intencyjne, które umożliwiają 2000 pracownikom PKP Cargo przejście do innych spółek grupy PKP oraz do firm zewnętrznych, takich jak Budimex," zaznaczył minister.

"Problemem jest to, że mimo zatrudnienia, pracownicy nie mają wystarczająco pracy, co jest wynikiem zaniedbań moich poprzedników" - dodał.

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego, udział PKP Cargo w rynku kolejowych przewozów towarowych w okresie styczeń - lipiec 2024 spadł do 27,51 proc., z 31,88 proc. rok wcześniej. W 2022 roku udział ten wynosił 35,93 proc.

PKP Cargo, będąc największym przewoźnikiem towarowym w Polsce, oferuje kompleksowe usługi logistyczne, łączące transport kolejowy, samochodowy i morski. Firma realizuje przewozy towarowe nie tylko w Polsce, ale i w Czechach, Słowacji, Niemczech, Austrii, Holandii, Węgrzech, Litwie oraz Słowenii. Największym akcjonariuszem PKP Cargo jest PKP SA, posiadające 33,01 proc. akcji. 25 lipca bieżącego roku sąd rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne spółki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu