Mniej pracy dla Ukraińców. "Epidemia koronawirusa wpłynęła na zmniejszenie liczby ofert pracy dla pracowników z Ukrainy"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Największe zainteresowanie zgłaszają firmy produkcyjne, logistyczne i usługowe.
Największe zainteresowanie zgłaszają firmy produkcyjne, logistyczne i usługowe. Krzysztof Szymczak/ Polska Press
Udostępnij:
Spadek liczby ogłoszeń dla Ukraińców nie szedł w parze ze zmianą zainteresowania przyjazdem do Polski. - Epidemia koronawirusa wpłynęła na zmniejszenie liczby ofert pracy dla pracowników z Ukrainy- mówi ekspert. Z kolei Pracodawcy RP zwracają uwagę, że przywrócenie obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny ogranicza dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy. W tej sprawie apelują do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Epidemia koronawirusa wpłynęła na zmniejszenie liczby ofert pracy dla pracowników z Ukrainy. Firmy w  Polsce wstrzymywały rekrutacje albo decydowały się na zatrudnianie Polaków. Okazuje się jednak, że był to tylko chwilowy zastój- uważa Yurii Hulets, prezes WorkPort.

Ekspert zwraca uwagę, że to dobra wiadomość dla pracowników z Ukrainy, wśród których zainteresowanie pracą w Polsce nie zmalało, ale też dla polskiego rynku pracy, który nadal potrzebuje kadry ze Wschodu.- Największe zainteresowanie zgłaszają firmy produkcyjne, logistyczne i usługowe- dodaje.

Z danych Workport wynika, że epidemia koronawirusa w znaczący sposób ograniczyła liczbę ofert pracy skierowanych do Ukraińców. W kwietniu opublikowano ich trzykrotnie mniej niż w marcu. W maju ta liczba nieznacznie się zwiększyła, ale już w czerwcu nastąpił przełom. Eksperci Workport wskazują, że ten chwilowy spadek zainteresowania Ukraińcami skończył się i w kolejnych miesiącach liczba ofert pracy dla kadry ze Wschodu nawet o 20 proc.

Jednocześnie eksperci zwracają uwagę, że spadek liczby ofert pracy nie szedł w parze ze zmniejszonym zainteresowaniem pracą w Polsce wśród Ukraińców. Czynnikiem, który nadal powstrzymuje część pracowników przed przyjazdem do Polski i pracodawców do poszukiwania kadry ze Wschodu, są ograniczenia w ruchu granicznym. Co prawda m.in. już 16 czerwca br. na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Medyka-Szeginie wznowione zostały odprawy samochodów osobowych i ciężarowych, ale nadal obywatele Ukrainy, którzy jadą do pracy do Polski, aby przekroczyć granicę, stoją w kolejce po 10-12 godzin.

Dodatkowo, w związku z epidemią COVID-19 cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, przekraczających polską granicę nadal obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. To w większości przypadków oznacza, że pracownicy z Ukrainy, którzy przyjeżdżają teraz do pracy, zanim ją podejmą, muszą przez dwa tygodnie utrzymać się na własny koszt.

Pracownicy przylatujący z Ukrainy nie mogą być objęci dwutygodniową kwarantanną– apelują do Premiera Mateusza Morawieckiego Pracodawcy RP. - Przywrócenie obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny w istotnym stopniu ogranicza dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy, co ma negatywne konsekwencje dla polskich przedsiębiorców, którzy w dobie pandemii muszą zmierzyć się z wieloma problemami” – napisał Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski w liście do Premiera Morawieckiego.

- Obecna sytuacja jest dla przedsiębiorców niezrozumiała. Rząd jednego dnia znosi problematyczny obowiązek, aby za dwa dni go przywrócić– mówi Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert ds. regulacji Pracodawców RP, cytowana w komunikacie prasowym.- Trudno doszukać się logiki w działaniu prawodawcy. A przedsiębiorcy zamiast skupiać się na prowadzeniu biznesu w tych trudnych czasach muszą wertować Dziennik Ustaw, aby wiedzieć jaki jest aktualny stan prawny. Tyle słyszymy zapewnień o wsparciu rodzimych przedsiębiorców. Tymczasem rząd jednym przepisem rzuca im kłody pod nogi- dodaje.

Pracodawcy RP w apelu do premiera Morawieckiego podkreślają, że z punktu widzenia epidemiologicznego nie ma sensu kierowania na kwarantannę pasażerów przylatujących z Ukrainy. Lecący tym samym samolotem Polacy będą bowiem zwolnieni z konieczności 14-dniowej separacji, ale Ukraińcy już nie. W rezultacie pasażerowie siedzący obok siebie podczas lotu, a tym samym w równym stopniu wystawieni na ryzyko zarażenia, będą traktowani odmiennie tylko z powodu obywatelstwa.

Obejrzyj wideo:

Rzecznik MŚP: Kończą się programy pomocowe, kończą się pieniądze i teraz trzeba przejść przez ten trudny okres

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie