Na 30 skrzyżowaniach w 18 miastach planowany jest montaż systemów rejestrujących wykroczenia niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Po zakończeniu tego etapu rozbudowy systemu fotoradarowego, CANARD będzie prowadził kontrole na 50 skrzyżowaniach. Dziś stałymi kontrolami objętych jest 20. - podano w komunikacie.
Jednocześnie trwa procedura przetargowa na dostawę pojazdów z zamontowanymi na pokładzie urządzeniami do rejestracji wykroczeń w ruchu drogowym. Flota CANARD ma zostać powiększona o 11 dodatkowych pojazdów. - Zwiększenie liczby pojazdów do 40 ma wpłynąć na elastyczność w zakresie prowadzenia doraźnych kontroli prędkości- napisano.
ITD: Najniebezpieczniejsze skrzyżowania
Główny Inspektorat Transportu Drogowego przedstawił najbardziej zagrożone wypadkami i kolizjami skrzyżowania, które zostały wskazane przez Instytut Transportu Samochodowego w analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Są to:
- Al. Mickiewicza i ul. Stefana Żeromskiego w Łodzi,
- Al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Wolska w Warszawie,
- ul. Królowej Jadwigi i ul. Kilińskiego w Nowym Sączu
Rozbudowa systemu fotoradarowego prowadzona jest w ramach realizacji projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym". Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi: 162 mln zł, z czego 137,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych.