Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy w Polsce? Nabory Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
PARP odgrywa kluczową rolę we wspieraniu przedsiębiorstw.
PARP odgrywa kluczową rolę we wspieraniu przedsiębiorstw. 123rf
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wspiera przedsiębiorczość i innowacyjność w Polsce. Z obecnie dostępnych naborów mogą skorzystać właściciele firm, instytucje badawcze i jednostki samorządu terytorialnego. Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy?

Spis treści

PARP odgrywa kluczową rolę we wspieraniu przedsiębiorstw na terenie kraju, realizując to zadanie poprzez różnorodne konkursy. Działania koncentrują się na udostępnieniu zasobów finansowych oraz doradczych, które są niezbędne dla efektywnego rozwoju i innowacji w sektorze przedsiębiorstw. Dostępne programy oferują wsparcie w takich obszarach jak:

  • rozwój kompetencji,
  • innowacyjność,
  • zrównoważona mobilność miejska.

Usługi rozwojowe 4.0

Klienci stają się coraz bardziej wymagający, poszukując nie tylko produktów i usług, ale także wartościowych doświadczeń oraz zrównoważonych relacji z markami. Wraz z rosnącym wpływem technologii i globalizacji, przedsiębiorcy muszą szybko adaptować się do zmieniających się trendów i oczekiwań, aby zachować konkurencyjność na rynku.

W tym kontekście PARP staje się kluczowym partnerem dla firm, oferując nie tylko wsparcie finansowe, ale także merytoryczne i strategiczne wsparcie w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami biznesowymi.

Nabór „Usługi rozwojowe 4.0”, finansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), stanowi znakomitą szansę dla podmiotów zarejestrowanych w Bazie Usług Rozwojowych (BUR). Celem tego programu jest poprawa jakości świadczonych usług przez podmioty z BUR poprzez dofinansowanie zakupu licencji oraz szkoleń lub doradztwa niezbędnego do wprowadzenia na rynek nowych usług. Podmioty zarejestrowane w BUR zgłaszają się do wcześniej wybranych przez PARP Operatorów.

GOZ – to się opłaca

Kolejny nabór z programu FERS – „GOZ – to się opłaca” skierowany jest do przedsiębiorstw zainteresowanych rozwojem kompetencji w obszarze zielonej ekonomii. Poprzez wsparcie w zakresie rozwoju kompetencji dotyczących niskiej/zerowej emisyjności lub gospodarki o obiegu zamkniętym, środki unijne pomagają przedsiębiorstwom w adaptacji do zmieniających się trendów rynkowych oraz pozwalają promować zrównoważony rozwój gospodarczy. Przedsiębiorcy zgłaszają się do wcześniej wybranych przez PARP podmiotów oferujących szkolenia.

Akademia HR - oferta dla przedsiębiorców

Oprócz zmiany wymagań i zachowań klientów, przedsiębiorcy muszą również liczyć się ze zmieniającym się profilem zatrudnianych osób. W obliczu zmian demograficznych oraz ewoluującego rynku pracy, poszukiwanie i utrzymanie wysoko wykwalifikowanych pracowników staje się coraz większym wyzwaniem dla firm. W tym kontekście, nabór PARP „Akademia HR - oferta dla przedsiębiorców”, wyróżnia się jako istotne narzędzie wspierające przedsiębiorców w adaptacji do nowej rzeczywistości.

Program ten nie tylko oferuje wsparcie finansowe, ale również merytoryczne i praktyczne narzędzia, pomagając firmom w efektywnym zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz dostosowaniu się do rosnących wymagań rynku pracy. Dzięki wsparciu mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, „Akademia HR” staje się platformą umożliwiającą firmom wszelkich rozmiarów dostęp do wiedzy, szkoleń i doradztwa z zakresu zarządzania personelem. Nabór finansowany jest również z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Przedsiębiorcy zgłaszają się do wcześniej wybranych przez PARP Operatorów.

Platformy startowe dla nowych pomysłów

Wiele obiecujących pomysłów biznesowych nie przekształca się w odnoszące sukcesy przedsięwzięcia, często z powodu skomplikowanego labiryntu przepisów prawnych, braku wiedzy o prowadzeniu firmy czy niepewności co do pierwszych kroków.

Aby pomóc przezwyciężyć te bariery, PARP wprowadziła program „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, który zapewnia solidne wsparcie dla innowatorów i przedsiębiorców w Polsce. Celem jest przekształcenie unikalnych koncepcji w rentowne produkty i usługi, poprzez dostęp do wiedzy ekspertów i mentoringu biznesowego.

Program wyróżnia się swoją adaptacyjnością, oferując zindywidualizowane wsparcie na każdym etapie rozwoju projektu – od wstępnych konsultacji, przez proces prototypowania, aż po wprowadzenie innowacji na rynek. Uczestnicy zyskują możliwość uczestnictwa w warsztatach i szkoleniach, a także dostęp do sieci kontaktów, co zwiększa ich szanse na sukces. To wyjątkowa możliwość dla każdego, kto pragnie rozpocząć swoją przygodę z biznesem, która zapewnia pomoc w pierwszych, często najtrudniejszych etapach jego rozwoju.

Nabór finansowany jest z programu Fundusze Europejskie dla Polskie Wschodniej 2021-2027 (FEPW). Wszyscy zainteresowani tworzeniem innowacyjnych produktów mogą przedstawić swój biznesowy pomysł jednej z wybranych przez PARP Platform startowych.

Granty na Eurogranty

W odpowiedzi na szybko zmieniające się warunki globalnej gospodarki, PARP angażuje się w promowanie inicjatyw skupionych na rozwijaniu innowacyjności oraz internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw i jednostek naukowych.

Programy znane pod nazwą „Granty na Eurogranty”, finansowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), stanowią kluczowy element strategii mającej na celu intensyfikację postępu technologicznego i rozwój naukowy w Polsce, umacniając jej pozycję na międzynarodowym rynku.

Dzięki temu, przedsiębiorstwa oraz ośrodki naukowe zyskują unikalną możliwość zwiększenia swojego wkładu w globalny rozwój innowacji, wspierając jednocześnie krajową gospodarkę w osiąganiu konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

Nabór „Granty na Eurogranty – oferta dla przedsiębiorców” jest skierowany do polskich przedsiębiorców z sektora MŚP. Celem działania jest wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienie polskich firm, poprzez zwiększenie ich udziału w programach UE zarządzanych centralnie, tj. przez Komisję Europejską, w szczególności:

  • Horyzont Europa,
  • Kreatywna Europa,
  • Digital „Cyfrowa Europa”,
  • Single Market Programme,
  • Life.

Finansowane są działania niezbędne do przygotowania Eurograntu i przeprowadzenia udziału wnioskodawcy w konkretnym naborze w programie UE. Nabór rozpoczyna się 18 kwietnia br. i trwa do 17 kwietnia 2025 r.

Natomiast „Granty na Eurogranty – oferta dla organizacji badawczych” jest skierowany do organizacji i instytucji badawczych i ma na celu stymulowanie innowacyjnych badań oraz prac rozwojowych. Podobnie jak w powyższym naborze organizacje mogą otrzymać wsparcie na działania niezbędne do przygotowania Eurograntu i przeprowadzenia udziału wnioskodawcy w konkretnym naborze w programie UE. Program otwiera drzwi do międzynarodowej współpracy naukowej, zapewniając jednocześnie fundamenty dla przyszłych innowacji. Nabór rozpoczyna się 25 kwietnia br. i trwa do 24 kwietnia 2025 r.

Zielone światło dla zrównoważonej mobilności

PARP posiada również nabory dotyczące zrównoważonej mobilności miejskiej, finansowane z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, które obejmują: „Zrównoważoną mobilność miejską – nabór niekonkurencyjny” oraz „Zrównoważoną mobilność miejską – nabór konkurencyjny”. W obu naborach dofinansowanie można przeznaczyć m.in. na zakup taboru bezemisyjnego, budowę, przebudowę i modernizację infrastruktury transportu miejskiego oraz digitalizację systemu mobilności miejskiej.

Wskazane programy skupiają się na tworzeniu bardziej efektywnego, bezpiecznego i ekologicznego systemu transportu. Działania te, ukierunkowane na zmniejszenie szkodliwych emisji i wspieranie ekologicznego rozwoju, wspomagają projekty integracyjne różnych środków transportu, oferując mieszkańcom dostęp do komfortowych alternatyw przemieszczania się.

Nabory pokazują kompleksowe podejście do redefinicji miejskiego transportu, umożliwiając jednostkom samorządu terytorialnego znaczący wkład w przekształcanie polskich aglomeracji w kierunku zrównoważonej mobilności.

Nabór do konkursu niekonkurencyjnego trwa do 18 grudnia 2025 roku, natomiast w konkursie konkurencyjnym do 27 czerwca 2024 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu