Na rynkach wciąż kupisz maliny. Ile kosztuje mały pojemnik z owocami? Taniej prosto z plantacji

Katarzyna Zawada
Obecnie za maliny na targu płaci się średnio 10 zł za pojemnik 250 g. Taniej można kupić bezpośrednio od rolnika.
Obecnie za maliny na targu płaci się średnio 10 zł za pojemnik 250 g. Taniej można kupić bezpośrednio od rolnika. Katarzyna Renata Brzostowska/Polska Press
Na straganach coraz mniej truskawek i czereśni, swoje pięć minut mają jeszcze maliny. Sprzedawcy oferują owoce z polskich upraw, najczęściej sprzedawane w małych pudełkach. Ile trzeba zapłacić za smak lata?

Spis treści

Dlaczego warto jeść maliny?

Maliny kojarzą się z upalnymi, ciepłymi dniami. Owoce można wykorzystać jako przekąskę, bazę do deserów lub składnik ochładzających napojów. Mają wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego warto je włączyć do diety, póki są dostępne.

Maliny to niskokaloryczne owoce, które są znakomitym źródłem witaminy C, a także błonnika pokarmowego. Dodatkowo mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu osoby ze stanem przedcukrzycowym, cukrzycą lub insulinoopornością mogą bezpiecznie spożywać ich umiarkowane ilości, informuje Strona Zdrowia.

Przez cały rok można kupić maliny z importu, jednak różnią się smakiem od tych zerwanych prosto z krajowego krzaczka. W Polsce sezon na świeże rarytasy trwa od czerwca aż do września, w zależności od odmiany. W tym roku wegetacja przyspieszyła dojrzewanie krzewów.

Tyle kosztuje pudełko malin w lipcu

Na początku sezonu w niektórych miastach stawka za opakowanie 250 g przekraczała 20 zł. Wraz ze zwiększeniem podaży, zaczęły spadać ceny. Co istotne dla klientów, płaci się mniej niż rok temu. Na rynku hurtowym w Broniszach kilogram owoców kosztuje obecnie 25-30 zł.

Rozbieżność cen widać na bazarkach. Wszystko zależy od regionu i sprzedawcy. W Radomiu małe pudełko malin to koszt 10 zł, w Łomży 12 zł, zaś w Warszawie 14 zł. Nieco taniej liczą sobie lokalni rolnicy. Oto kilka ofert:

  • Podkarpackie. Maliny jesienne czerwone, bez oprysków. 15 zł/kg.

  • Mazowieckie. Świeżo rwane maliny, pierwszej klasy, 15 zł/kg, minimum 10 kg.

  • Wielkopolskie. Sprzedam maliny świeżo rwane pod zamówienie. Idealne na przetwory. 20 zł/kg.

  • Śląskie. Zapraszam po niepryskane maliny, 10 zł/250 g.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na rynkach wciąż kupisz maliny. Ile kosztuje mały pojemnik z owocami? Taniej prosto z plantacji - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu