Poniedziałkowa sesja przyniosła zdecydowane wzrosty. Były one na tyle znaczące, że analitycy rozważali bardzo ciekawe scenariusze.
Jeśli i dzisiaj nastąpiłby wzrost to miała się pojawić realna szansa na przełamanie trendu spadkowego w średnim terminie (albo przynajmniej otworzyłaby się szansa na wzrosty w okolice 2400 punktów). Z kolei słabość rynku oznaczałaby, że pozostajemy w dotychczasowym trendzie spadkowym. Jednak już wcześnie analitycy sugerowali, że grudzień dla naszego rynku zawsze przynosi spore wahania i niespodzianki.
Jak powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski, dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa Noble Securities po wczorajszym bardzo mocnym wzroście dzisiaj jest stabilizacja.
- Rynek czeka na impuls, czy to ze strony giełd amerykańskich, czy danych makroekonomicznych. Wczorajsza sesja pokazała, że inwestorzy liczą na udany grudzień, ale zobaczymy czy to się zmaterializuje. Wydaje mi się, że dużo jest już w cenach, przynajmniej w Stanach, ale czy nastąpi jakaś realizacja zysków, trudno przesądzić - powiedział Kozłowski.
Jak zwraca uwagę PAP Biznes we wtorek od rana najsłabszym sektorem na GPW była energetyka. Tauron zniżkował o niemal 5 proc., a PGE szedł w dół o 6 proc. Enea zniżkowała o 2,3 proc. Kurs PGE znalazł się na poziomie najniższym od początku sierpnia tego roku, a akcje Tauronu kosztują najmniej od początku września.
Do energetyki dołączyły dzisiaj także banki wraz z PZU. Ten ostatni notując najwyższe obroty na GWP spadał po południu o blisko 1 proc. olejne spółki z dużymi obrotami jak Pekao czy PKO BP również notowały spadki.
Orlen poinformował dzisiaj, że sfinalizował budowę tłoczni gazu ziemnego w Kopalni Kościan-Brońsko (woj. wielkopolskie). Uruchomienie zespołu sprężarek pozwoli zwiększyć wydobycie gazu ziemnego z już eksploatowanych złóż o dodatkowe około 10 mld metrów sześciennych i wydłuży okres eksploatacji kopalni o kilkanaście lat.
Z indeksu WIG20 na sporym plusie były po południu akcje CD Projekt (4,75 proc.) i Cyfrowy Polsat (2,35 proc.). Jedynie jeszcze Dino ocierał się o 1-proc. wzrost i praktycznie to wszystkie spółki, które mogły dzisiaj pochwalić się znaczącym wzrostem. Większość zanotowała spadki.
Ok. godziny 16.45 WIG20 spadał o 0,42 proc., a WIG szedł w dół o 0,41 proc. Z kolei mWIG40 zniżkował o 0,25 proc, a sWIG80 rósł o 0,39 proc.
