Najgłośniejszy biznes Morawieckiego

Maciej Badowski AIP
- To projekt, który pozwoli nam przeskoczyć Zachód - mówił podczas konferencji prasowej wicepremier Mateusz Morawiecki.
- To projekt, który pozwoli nam przeskoczyć Zachód - mówił podczas konferencji prasowej wicepremier Mateusz Morawiecki. Adam Guz
XEOS spółka joint venture zawiązana przez GE Aviation i Lufthansa Technik, zbuduje w Polsce światowej klasy centrum serwisowania silników lotniczych. Wartość inwestycji wyniesie 250 mln Euro i przyczyni się do ekonomicznego rozwoju regionu, również dzięki powstaniu ok. 500 nowych miejsc pracy. Wybór lokalizacji pod inwestycję ogłosili w poniedziałek 5 grudnia 2016 na wspólnej konferencji prasowej Bill Millhaem, Wiceprezes w GE Aviation i Bernhard Krueger-Sprengel, Wiceprezes Engine Services Lufthansa Technik, w obecności Mateusza Morawieckiego, Wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów. Inwestycja zostanie zlokalizowana w Środzie Śląskiej, w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Decyzję podjęto mimo protestów mieszkańców tych wsi, którzy kilkukrotnie protestowali przeciwko tej lokalizacji.

Lufthansa i General Electric w ciągu najbliższych 6 lat nają zainwestować w Polsce ponad miliard złotych. W Środzie Śląskiej powstanie fabryka serwisująca najnowocześniejsze silniki lotnicze. Dzięki tej inwestycji ma powstać 500 nowych miejsc pracy.

- To projekt, który pozwoli nam przeskoczyć Zachód - mówił podczas konferencji prasowej wicepremier Mateusz Morawiecki.

Amerykanie postawią tutaj, mimo wielu protestów mieszkańców, zakład serwisowania silników lotniczych m.in. do najnowszych Boeingów używanych przez Lufthansę.

W Środzie Śląskiej, na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej, ulokowana zostanie fabryka Xeos, zajmująca się serwisowaniem silników typu GEnx-2B, a w kolejnych latach również typu GE9X. Aktualnie w komercyjnym użyciu przez 18 operatorów lotniczych na całym świecie jest prawie 500 silników GEnx-2B, które wylatały już w sumie 5 mln godzin, osiągając świetne wyniki eksploatacyjne. Ich technologiczne zaawansowanie sprawia, że w porównaniu z modelem GECF6, gwarantują niższe zużycie paliwa oraz mniejszą o 15 proc. emisję CO2.

- Wybór Środy Śląskiej jako lokalizacji wspólnej inwestycji GE i Lufthansa jest kolejnym dowodem na to, że nasz kraj jest otwarty i gotowy na przyjmowanie nowych, technologicznie zaawansowanych projektów. Ta inwestycja będzie miała bardzo istotny wpływ na wzmacnianie sektora, który już dziś poprzez najwyższej klasy specjalistów – inżynierów i techników lotniczych - staje się polską specjalnością– podkreślił Morawiecki.

Decyzję podjęto mimo protestów mieszkańców tych wsi, którzy kilkukrotnie protestowali przeciwko tej lokalizacji. Nie chcą mieć od swoimi oknami głośnych samolotowych silników. Niestety protesty, z blokowaniem drogi krajowej włącznie, na niewiele się zdały. Z powodu planowanej inwestycji do dymisji podał się nawet wiceburmistrz Środy Śląskiej. Tłumaczył że nie zgadza się by “interes inwestora był przedkładany nad dobro mieszkańców”

Od początku budowy do pełnego uruchomienia zakładu może minąć nawet 5-6 lat. Budowa będzie odbywała się dwuetapowo. W ciągu pierwszych dwóch lat powstaną główne budynki biurowe i techniczno-operacyjne. Od momentu rozpoczęcia realizowania inwestycji zapotrzebowanie na nowych pracowników wyniesie ponad 200 miejsc. Po zakończeniu pierwszej fazy budowy powstanie nowoczesna, specjalistyczna komora do testowanie silników samolotowych. Jej konstrukcja i przygotowanie do pełnej operacyjności zajmie ok 2 lat. Wraz z rozwojem zakładu zapotrzebowanie na pracowników sięgnie poziomu ok. 500 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dla reżimu glos obywateli nic nie znaczy
k
kibic
A co ma wspólnego Morawiecki z tą inwestycją? To czysty PR i nic więcej, bo o tej inwestycji rozmawiano już od bardzo dawna a czynnikiem in plus dla niej, były prace jakie wykonują polscy inżynierowie w Warszawie przy silnikach samolotowych. Efekty tych prac są bardzo dobre. Morawiecki się tylko podpiął tak samo zresztą jak pod inwestycje Mercedesa z silnikami czy Rolls Royce, który już od prawie dwóch lat buduje fabrykę w Ropczycach.
C
Copper

W tym rejonie, gospodarki to raczej renifery - nie pociągną. Na pewno ładnie słychać dzwonki, ale niestety. Jakiś offset lokalna społeczność od razu mogłaby uzyskać, żeby nie zaczynać na początku od takiego twardego podejścia.

a
ale
te "sukcesy" Morawieckiego są śmieszne jak na prestiżową funkcję jaką obecnie pełni. To jednostkowa inwestycja która może być sukcesem gminy ale nie przedstawiciela w dziedzinie ekonomii 40 milionowego kraju. Zrozumiałbym jego udział przy inwestycji za 10 mld złotych, cieszyłbym się gdyby stworzył podstawy do pojawiania się inwestycji za 10 mld Euro a tak za 1 mld zł wielki sukces ( średnio duże centra handlowe inwestują po 500-800 mln zł). Dalej bieda w Polsce...Zamiast zajmować się eventami inwestycyjnymi powinien pracować nad strategią inwestycyjną kraju.
r
rio9 6y

500 osób do pracy... Tylko się cieszyć. 200 do budowy, 200 do wykończeń. 50 do instalacji urządzeń. 50 na stałe po powstaniu centrum.

a
alehandro
Powinno być "protestów niewielkiej grupy mieszkańców" a nie "mieszkańców"
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu