Wyniki badań publikowanych przez Narodowy Bank Polski wskazują, że w 2006 roku z usług bankowych korzystała niespełna połowa Polaków, podczas gdy w roku 2009 ubankowieni stanowili już trzy-czwarte populacji dorosłych Polaków. Obecnie 77 procent osób posiada konto, a 23 proc. dorosły rodaków nie ma go - podaje PBS.
Większość „nieubankowionych”, jak mówią, nie potrzebują korzystać z usług banków lub też wolą tradycyjną gotówkę. Dotyczy to głównie najstarszych osób.
W naszym kraju konto posiadają prawie wszystkie osoby posiadające wyższe wykształcenie. - Są to najczęściej przedstawiciele takich grup społecznych, jak: kadra, pracownicy umysłowi, właściciele firm lub pracujący w handlu podaje PBS.- Nieposiadających konta bankowego najwięcej jest w mniejszych miejscowościach, szczególnie na wsiach, w których dostęp do usług bankowych jest ograniczony (niemal połowa osób, które nie posiadają konta, mieszka na wsi). Nie są to osoby zamożne, jedynie co 10-ta z nich deklaruje, że posiada dochód przekraczający 1500 zł netto.
Źródło: PBS
W których bankach nasi rodacy mają konta? Liderem jest PKO Bank Polski – 27 procent. Na kolejnej pozycji Polacy wymieniają Pekao S.A. oraz ING Bank Śląski - 13 proc. i 11 proc. Silną pozycję zajmują też BZ WBK (9 proc.) i internetowy mBank (6 proc.).