Nawet 50 tys. zł kary! Tak przebiegają kontrole przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Każdy właściciel nieruchomości musi okazać dokumenty potwierdzające regularny wywóz nieczystości.
Każdy właściciel nieruchomości musi okazać dokumenty potwierdzające regularny wywóz nieczystości. Archiwum Polska Press
Urzędnicy w całej Polsce sprawdzają szczelność szamb. Właściciel musi okazać umowę na wywóz nieczystości i rachunki za regularny odbiór ścieków.

Spis treści

Ruszyły kontrole przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb. Ma to związek z nowelizacją ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie w sierpniu 2022 r.

- Głównym celem zmian jest dostosowanie polskiego prawa do unijnych wymogów, tzw. dyrektywy ściekowej oraz realizacja kamienia milowego, dotyczącego monitorowania i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków w Polsce – wyjaśnia Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Jeszcze w tym roku gminy muszą złożyć szczegółowe sprawozdania na temat liczby bezodpływowych zbiorników na ścieki i przydomowych oczyszczalni na swoim terenie. Kluczowa będzie też informacja o szczelności tych instalacji. Urzędnicy ustalą to na podstawie dokumentów.

- Zgodnie z nowymi przepisami, posiadacze szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków są zobowiązani do okazania umowy na odbiór nieczystości ciekłych, a także do przechowywania dowodów uiszczenia opłat za wywóz nieczystości – informują urzędy i ostrzegają: - Za brak podłączenia domu do kanalizacji wg przepisów obowiązujących w Polsce, grozi grzywna do 50 tys. złotych.

W gminie Świecie pierwsze kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków rozpoczęły się we wrześniu. W pierwszej kolejności u osób, które nie wywiązały się z obowiązku przedstawienia dokumentów potwierdzających regularny wywóz nieczystości. Wezwania w tej sprawie trafiły wcześniej do wybranych mieszkańców. - Ich listę stworzyliśmy porównując umowy na pobór wody z umowami na odbiór ścieków odprowadzanych do kanalizacji – wyjaśnia Ireneusz Gutowski z referatu gospodarki odpadami Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Jak często powinny być opróżniane szamba i oczyszczalnie ścieków?

- W przypadku szamb przydomowych, jest to minimum raz na cztery miesiące, a w przypadku domków letniskowych, raz w roku – wyjaśnia Aleksandra Arczyńska-Lisek, kierownik referatu gospodarki odpadami w gminie Świecie. - Usuwanie osadu z przydomowych oczyszczalni powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku.

Inaczej wygląda to w gminie Lipno, gdzie osady z oczyszczalni powinno się wywozić nie rzadziej niż raz na dwa lata, a zbiorniki bezodpływowe opróżniać co najmniej raz na pół roku.

Jednak każda nieruchomość ma być oceniana indywidualnie. - Kontrolerzy mogą szacować m. in. czy ilość wywiezionych nieczystości jest proporcjonalna do zużycia wody i liczby mieszkańców nieruchomości – tłumaczą w Świeciu.

Kara za utrudnianie kontroli oczyszczalni ścieków i szamb

W Lipnie dodają, że będą też sprawdzać, czy szambo jest zbudowane zgodnie z prawem. - Szczególnie w zakresie jego lokalizacji, odległości od innych obiektów – informuje Urząd Miejski w Lipnie. - Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie będą skutkować nie tylko karą, ale też natychmiastową koniecznością naprawy uchybień.

Jeśli właściciel nieruchomości nie okaże dokumentów potwierdzających wywóz nieczystości, będzie to podstawa do nałożenia na niego grzywny.

- Ukarany poniesie też koszty opróżnienia zbiornika, które gmina musi zlecić w sytuacji, kiedy właściciel nie jest w stanie udokumentować prawidłowego zagospodarowywania ścieków – wyjaśnia Urząd w Lipnie.

Utrudnianie kontroli szamb również będzie karane. - Nasze działania mają ograniczyć nielegalne pozbywanie się ścieków, co może spowodować skażenie bakterią coli wód gruntowych lub zbiorników wodnych – tłumaczą urzędnicy ze Świecia.

Raport Najwyższej Izby Kontroli z grudnia 2021 wskazał, że ponad 80 proc. ścieków komunalnych z nieruchomości niepodłączonych do kanalizacji trafiło do środowiska, a w przypadku nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe - prawie 90 proc.

Źródła: UM Świecie, UM Lipno, Wody Polskie

od 12 lat

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko...

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nawet 50 tys. zł kary! Tak przebiegają kontrole przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

(bez)radny
Gminy i burmistrze mają w ....e kontrolę, ochraniają tych bandytów co ścieki wylewają najczęściej do rowu albo na grunt sąsiada, dbają tylko o lans że np. azbest usunęli itp itd. Dostają nagrody za niby ekologie bo mają polityczne wsparcie w wfoś bo razem lody kręcą na inwestycjach i dotacjach rządowych nikt za nic dzisiaj nie odpowiada!!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu