NBP pionierem zastosowania sztucznej inteligencji w pracach banku. „Bank centralny nie może lekceważyć tego zjawiska”

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
09.02.2022 warszawa konferencja prasowa przesa nbp adama glapinskiegon/z adam glapinskifot. adam jankowski / polska press
09.02.2022 warszawa konferencja prasowa przesa nbp adama glapinskiegon/z adam glapinskifot. adam jankowski / polska press Adam Jankowski
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że bank centralny nie może lekceważyć sztucznej inteligencji. – Chcemy poznawać i uczyć się wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, by działać efektywniej, ale też przewidywać zmiany i przygotowywać się na zagrożenia – mówi prezes NBP.

Prezes NBP Adam Glapiński o sztucznej inteligencji

Na kanale YouTube Narodowego Banku Polskiego, prezes Adam Glapiński opowiada o sztucznej inteligencji, o szansach i zagrożeniach, ale nade wszystko o przyszłości banku centralnego w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji.

– Uważam, że na tej fazie rozwoju sztucznej inteligencji, rozpoznawać musimy zarówno szanse, jak i zagrożenia płynące z zastosowania tej technologii, a bynajmniej nie lekceważyć zagrożeń, co dobitnie podkreślają sami jej twórcy – mówi Glapiński.

I dodaje, że „powszechnie zakłada się, że zastosowanie sztucznej inteligencji w życiu człowieka i jego pracy, przyniesie olbrzymią rewolucję i zmiany, być może większe niż te, które wywołały komputery, potem Internet, a wcześniej produkcja przemysłowa. Dlatego bank centralny nie może lekceważyć tego zjawiska – chcemy być jego częścią, poznawać i uczyć się, wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, by działać efektywniej, ale też przewidywać zmiany i przygotowywać się na zagrożenia”.

NBP chce być pionierem zastosowania sztucznej inteligencji

Prezes NBP ujawnia, że od „w NBP od kilkunastu miesięcy testujemy najnowsze narzędzia z elementami sztucznej inteligencji z obszaru cyberbezpieczeństwa, informatyki, komunikacji, edukacji i multimediów. Z elementów sztucznej inteligencji korzystamy w zakresie narzędzi cyberbezpieczeństwa, czy też bezpieczeństwa teleinformatycznego i aktualizujemy te rozwiązania na bieżąco”.

Glapiński przyznaje również, że NBP opublikował „w mediach społecznościowych banku całą serię informacji wygenerowanych przez sztuczną inteligencję, np. w zakresie popularyzacji Centrum Pieniądza NBP. Powstał też pierwszy materiał wideo, w którym tekst, dźwięk lektorski i wideo, zostały zrealizowane w całości przez sztuczną inteligencję”.

– W Narodowym Banku Polskim staramy się być pionierami zastosowania sztucznej inteligencji w pracach banku. Narodowy Bank Polski zawsze należał do najbardziej zaawansowanych technologicznie banków centralnych. Potwierdza to również niedawna nagroda dla NBP, ze strony międzynarodowego, eksperckiego gremium Central Banking Awards – dodał prezes NBP.

Całą rozmowę możesz posłuchać na kanale YouTube NBP:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu