Najnowsze, zakrojone na szeroką skalę badania, dowodzą, że mchy odgrywają ważną rolę w skali globalnej. Okazuje się, że pochłaniają one duże ilości dwutlenku węgla, spowalniając tym samym postępujące zmiany klimatu.
Ten przodek roślin magazynuje ok. 6,43 gigaton dwutlenku węgla z atmosfery. Oprócz tej funkcji mech pomaga w utrzymywaniu wilgoci w glebie oraz w jej schładzaniu. Jeśli wolimy jednak, aby mech pełnił swoją niezwykle ważną funkcję w lesie i innym dzikim otoczeniu, są sposoby, aby pozbyć się go z ogrodu.
Czym jest mech?
Zacznijmy najpierw od tego, że jeśli chcemy usunąć mech, to usuwamy go z ogrodu. Mchy rosnące np. w lesie, zostawiamy w spokoju. Przypominamy, że „zgodnie z artykułem 153. kodeksu wykroczeń, jeśli ktoś zbiera mech lub ściółkę w nienależącym do niego lesie, to podlega karze grzywny”. Kwota grzywny zależy od poziomu wykroczenia, a więc od ilości zebranego wcześniej mchu. Mowa jest o 250 zł grzywny, ale zdarzały się mandaty w wysokości nawet 1000 zł.
- Mchy (Bryophyta) – gromada roślin telomowych obejmująca małe, osiągające od 1 do 10 cm wysokości organizmy, przeważnie żyjące skupiskowo w ocienionych i wilgotnych miejscach. Nie wykształcają one prawdziwych liści, łodyg czy korzeni, zamiast nich posiadają listki (mikrofile), łodyżki oraz chwytniki, spełniające podobne funkcje, lecz mające odmienną budowę – podaje Wikipedia.
Bez struktur naczyniowych liści, łodyg i korzeni mech rośnie tam, gdzie jest stała wilgoć. Czasami wygląda pięknie, ale kiedy osiada na trawniku, ma jeden cel — całkowitą dominację. Jeśli mech zaczyna przejmować kontrolę nad naszym otoczeniem, warto rozważyć jego usunięcie.
Jak naturalnie pozbyć się mchu?
Soda oczyszczona
To rozwiązanie krótkoterminowe i nie zawsze skuteczne, ale przy małej ilości mchu można najpierw wypróbować tę metodę. Mieszamy 3 łyżki sody oczyszczonej z 1 litrem wody, aż soda całkowicie się rozpuści. Przelewamy płyn do butelki z rozpylaczem. Pryskamy mech w suchy, ciepły dzień, dobrze jest sprawdzić prognozę pogody i upewnić się, że przez kolejne dni nie będzie padał deszcz. Unikamy pryskania roztworem trawy i innych roślin. Po 2-3 dniach mech powinien wyschnąć i zmienić kolor na jasnobrązowy. Wówczas grabimy lub zeskrobujemy mech i wyrzucamy do pojemnika z odpadami zielonymi.
Płyn do mycia naczyń
Wymieszaj 60 ml delikatnego, najlepiej naturalnego i nietoksycznego płynu do mycia naczyń z 3,5 litra wody i przelej do butelki z rozpylaczem. Pryskamy mech z bliska, tak aby był dobrze mokry. Unikamy pryskania innych roślin, chyba że są to chwasty. Czekamy kilka dni, mech powinien wyschnąć i zbrązowieć, wówczas możemy go wykopać i wyrzucić.
Ocet
To jedna z ekonomicznych i bezpiecznych metod usuwania mchu. Wystarczy najzwyklejszy, biały ocet. Wystarczy wymieszać 1 łyżkę octu z 1 litrem wody, napełniamy butelkę z rozpylaczem i pryskamy bezpośrednio na mech. Mieszankę możemy też wykorzystać do pozbycia się chwastów z ogrodu. Mieszankę octu i wody stosujemy codziennie, aż mech wyschnie. Jeśli po kilku dniach nic się nie wydarzy, warto do wody dodać kolejną łyżkę octu.
Mech na dachu?
Jeśli mech zaczyna porastać nasz dach, w takim wypadku warto się go pozbyć. Przede wszystkim używamy szczotki z miękkim włosiem i delikatnie zeskrobujemy mech z dachu. Większość powinna zejść bez problemu. Reszty pozbywamy się za pomocą jednego z powyższych sposobów.
