Chwasty to zmora każdego ogrodnika. Rosną na grządkach i rabatkach, pomiędzy płytkami chodnika, na ścieżkach i wszędzie tam, gdzie nie powinno ich być. Chcecie się ich pozbyć, ale jednocześnie wolicie unikać herbicydów? Środki chemiczne kosztują, poza tym nie są bezpieczne, ponieważ szkodzą nie tylko chwastom, ale również pożądanym roślinom i glebie. Co zrobić w takiej sytuacji? Poszperać w kuchennych szafach. Znajdziecie tam produkty, które pomogą w skutecznym zwalczaniu chwastów.
Proste domowe sposoby na chwasty
Soda oczyszczona
Poradzi sobie np. z chwastami wyrastającymi ze szczelin pomiędzy płytami chodnikowymi. Trzeba je posypywać sodą. Metoda sprawdzi się najlepiej wiosną, kiedy chwasty są jeszcze małe. Na zlikwidowanie mniszka lekarskiego wystarczą 24 godziny, w takim czasie od posypania go sodą, powinien zginąć.
Ocet
Ma on bardzo wiele zastosowań, nie tylko w ogrodzie, ale również w domu. Jeśli chodzi o zwalczanie chwastów, to najlepiej rozcieńczyć ocet spirytusowy, który jest najbardziej kwasowy, z wodą i takim roztworem pryskać niechciane rośliny. Można dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. W tym wypadku również najlepiej pryskać wiosną, ale nie oznacza to, że nie można tej metody stosować podczas innych pór roku. Po prostu młode chwasty są mniej odporne i łatwiej je zlikwidować.
Sól kuchenna
To kolejny, sprawdzony domowy sposób. Liście chwastów posypujemy solą kuchenną. Najlepiej zadziała na rośliny wyrastające ze szczelin między płytami chodnika czy przy krawężnikach. Rośliny posypujemy solą, a następnie spryskujemy je wodą.
Ocet i sól
Jeśli połączymy ze sobą te składniki (1 litr wody, pół szklanki soli, 250 ml octu spirytusowego) możemy łatwo pozbyć się chwastów. Roztwór zadziała najlepiej jeśli spryskamy nim suche rośliny w upalny dzień. Efekty zobaczymy po 3 dniach.
Ściółkowanie
Wokół grządek rozkładamy warstwy starych gazet i tektury. Robimy to dachówkowato w miejscach, gdzie są chwasty. Taka warstwa izolacyjna zablokuje roślinom dostęp do światła i tlenu. Gazety i tekturę należy dodatkowo posypać kilkucentymetrową warstwą kory. Pomoże również stary dywan, który kładziemy na ziemi, a po kilku tygodniach, kiedy go zdejmiemy, chwasty znikną, ich resztki należy wypielić motyką.
Alkohol
W tym przypadku nie unikniemy co prawda odrobiny chemii, ale takie rozwiązanie również można rozważyć. 30 ml wódki lub spirytusu mieszamy z 2 szklankami wody i kilkoma kroplami mydła w płynie. Roztwór rozpylamy na liściach chwastów.
Chwastów najlepiej pozbyć się na początku sezonu, bo nie wytworzyły jeszcze nasion. Można je usunąć ręcznie, na przykład za pomocą motyki czy po prostu dłońmi. Warto pamiętać jednak, że nie wszystkie chwasty reagują na motykę, jej użycie może wręcz przyśpieszyć rozmnażanie i wzrost, dlatego przy pieleniu trzeba pozbywać się też tego, co znajduje się pod ziemią, całego korzenia, nie tylko jego części. Jeśli usuwamy chwasty ręcznie, trzeba to robić regularnie, najlepiej raz w tygodniu.
