Nie możesz teraz wziąć urlopu, ale nie chcesz pracować w biurze? Oto, co musisz zrobić, by zapewnić bezpieczeństwo danych firmy

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Praca na wakacjach? Dane firmy mogą być zagrożone
Praca na wakacjach? Dane firmy mogą być zagrożone pl.123rf.com/profile_andreypopov
Praca hybrydowa wykonywana bez odpowiednich zabezpieczeń może kosztować firmę nawet miliony złotych – wynika z tegorocznego raportu Cisco Cybersecurity Readiness Index: Resilience in a Hybrid. Eksperci zdradzają też, jakie jest najpopularniejsze hasło służące do zabezpieczeń i radzą co zrobić, by nie paść ofiarą hakerów.

Spis treści

W świecie pracy hybrydowej zaledwie 7 procent firm w Polsce może uznać się za w pełni bezpieczne, a nawet duże organizacje potrafią tracić setki tysięcy czy wręcz miliony złotych w wyniku działań cyberprzestępców – to najważniejsze wnioski z tegorocznego badania Cisco Cybersecurity Readiness Index: Resilience in a Hybrid.

Jak dużo osób obawia się włamania na konto firmy i jego konsekwencji

Okres wakacyjnego rozluźnienia sprzyja cyberprzestępcom, a ataki phishingowe wykorzystujące nieuwagę użytkowników oraz zaniedbania w kwestii aktualizacji to największe zagrożenia dla naszego cyberbezpieczeństwa – bez względu czy odpoczywamy w domu, na szlaku, czy w nadmorskim kurorcie.

Fakt, że w dobie pracy hybrydowej granica między pracą a czasem wolnym coraz bardziej się zaciera, zaś naszych prywatnych laptopów czy smartfonów często używamy także do pracy, np. by szybko sprawdzić służbowego maila na wakacjach, stwarza dodatkowe zagrożenia – ostrzegają autorzy badania. Pracownicy mają jednak świadomość tego, z czym wiąże się brak odpowiedzialności podczas pracy zdalnej.

Według najnowszego raportu Cisco 3/4 osób ankietowanych w badaniu spodziewa się, że incydent związany z cyberbezpieczeństwem zakłóci działalność ich firm w ciągu najbliższych 12 do 24 miesięcy.

– Wielu cyberprzestępców jest aktywniejszych w wakacje, dlatego by w pełni wypocząć, musimy najpierw należycie zadbać o cyberbezpieczeństwo – mówi Przemysław Kania, Dyrektor Generalny Cisco w Polsce.

Oto najpopularniejsze hasło służące zabezpieczeniu danych

Według ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa nawet najlepsze hasło może wpaść w ręce niepowołanych osób. Tymczasem według oficjalnych danych hasło: 123456 to wciąż najpopularniejsze hasło na świecie. Nieoczywisty kod dostępu do konta, znaki specjalne i cyfry pomagają wzmocnić bezpieczeństwo danych. Warto też aktywować uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) – dostęp do danych pozostaje wtedy bezpieczny, dzięki potwierdzeniu naszej tożsamości w trakcie logowania za pomocą wybranego, dodatkowego urządzenia.

Administrator powinien mieć możliwość interwencji, dzięki metadanym

W przypadku prowadzenia firmy dobrym rozwiązaniem jest także zapewnienie sobie dodatkowej ochrony, które pozwoli zorientować się, gdy ktoś próbuje uzyskać dostęp do naszych zasobów, a administratorzy IT będą mieć do dyspozycji metadane, dzięki którym mogą odpowiednio zareagować, gdy dostrzegą nietypowe działania.

– Przed wyjazdem należy zaktualizować oprogramowanie urządzeń, aktywować uwierzytelnianie wieloskładnikowe lub biometrię wszędzie, gdzie jest to możliwe, ze szczególnym naciskiem na naszą bankowość, ale także aplikacje służbowe. A przede wszystkim w trakcie wakacji należy zachować zdrowy rozsądek – tak w świecie realnym, jak i online – radzi Kania.

Oto podstawowe środki, jakie należy przedsięwziąć, by wakacje w sieci przebiegły spokojnie:

  • Stwórz długie i trudne do złamania hasło. Nieoczywisty kod dostępu do konta, znaki specjalne i cyfry pomagają wzmocnić bezpieczeństwo danych;
  • Włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe;
  • Zaktualizuj oprogramowanie;
  • Nie ufaj wiadomościom przychodzącym na twój e-mail oraz powiadomieniom w mediach społecznościowych;
  • Nie korzystaj z publicznego Wi-Fi, chyba że możesz włączyć wirtualną siecią prywatną (VPN), aby wymieniane dane były szyfrowane.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu