Nie żyje Virgil Abloh, projektant mody, dyrektor artystyczny Louis Vuitton i założyciel Off-White. Miał 41 lat

Justyna Madan
Virgil Abloh był wszechstronnie utalentowany
Virgil Abloh był wszechstronnie utalentowany Myles Kalus Anak Jihem, praca własna, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Virgil Abloh był uznanym projektantem mody męskiej dla Louisa Vuittona oraz założycielem i dyrektorem generalnym Off-White. Przeszedł do historii jako pierwszy czarnoskóry dyrektor artystyczny LV. W niedzielę, 28 listopada, w wieku 41-lat zmarł na nowotwór. Od dwóch lat walczył z rzadką i agresywną postacią tej choroby - naczyniakomięsakiem serca.

„Jesteśmy zdruzgotani, gdy ogłaszamy odejście naszego ukochanego Virgila Abloha, oddanego ojca, męża, syna, brata i przyjaciela. Zostawił kochającą żonę, dzieci, siostrę, rodziców oraz licznych przyjaciół i współpracowników” – poinformowała w poście na Instagramie rodzina projektanta.

Abloh usłyszał diagnozę w 2019 roku. Walczył z chorobą prywatnie, przechodził liczne wymagające terapie, a jednocześnie nie przestawał pracować. Kierował kilkoma ważnymi instytucjami ze świata mody, sztuki i kultury. Miał za sobą szereg różnorodnych współprac, od Nike po Evian, był teoretykiem mody. Przez ekspansywne i czasami kontrowersyjne podejście do projektowania porównywano go do Andy'ego Warhola czy Jeffa Koonsa.

Pracoholik, który utrzymywał karkołomny harmonogram i pracował również jako DJ i projektant mebli. Był dyrektorem artystycznym albumu „Watch the Throne” Jaya-Z i Kanye Westa. Za swój wkład w ten krążek nominowano go do nagrody Grammy.

W Louis Vuitton projektant wprowadził nowe kolekcje męskiej odzieży, które zacierały granice między „high-fashion” a „streetwearem”. Przesuwał granice artystyczne, które kwestionowały normy płci. Zaprojektował np. błyszczący haftowany „śliniaczek”, który Timothee Chalamet założył na galę rozdania Złotych Globów w 2019 roku.

„Wszyscy jesteśmy zszokowani tą okropną wiadomością. Virgil był nie tylko genialnym projektantem, wizjonerem, był także człowiekiem o pięknej duszy i wielkiej mądrości" – napisała na Twitterze grupa LVMH, do której należy Louis Vuitton.

Nie tylko projektant ale człowiek-orkiestra

Abloh urodził się w 1980 roku w Rockford w stanie Illinois. Był synem imigrantów z Ghany. Uzyskał dyplom z inżynierii lądowej na Uniwersytecie Wisconsin-Madison oraz tytuł magistra architektury w Illinois Institute of Technology. Zanim został projektantem mody pracował jako architekt i inżynier.

„Traktuję swoją pracę jako metaforę – co może istnieć w różnych dyscyplinach projektowania, jak można stworzyć nowy język projektowania i zaangażować młodszą publiczność, poprzez ikony, przy użyciu różnych technik i badań” – powiedział w wywiadzie dla CNN w 2020 roku.

Jak sam mówił ubrania nie były dla niego ubraniami, ale wymiennymi totemami tożsamości, które znajdowały się na styku sztuki, muzyki, polityki i filozofii. Był mistrzem w używaniu ironii, odniesień i dystansu.

Abloh znalazł się wśród 100 najbardziej wpływowych osób magazynu Time w 2018 roku, a Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago zaprezentowało w 2019 roku wystawę prac „zmieniającego się gatunku artysty i projektanta”.

Zaledwie w lipcu ubiegłego roku awansował na nowe stanowisko w LVMH, które umożliwiło mu pracę nad 75 markami grupy. Przed swoją przedwczesną śmiercią pracował nad planami pokazu mody w Miami na Florydzie, który miał zbiegać się z otwarciem nowego męskiego sklepu Louis Vuitton w tym mieście.

Off-White

Abloh miał 22 lata, kiedy poznał Kanye Westa. Jakiś czas później panowie rozpoczęli sześciomiesięczny staż w Fendi, zarabiając 500 dolarów miesięcznie i ucząc się biznesu od podszewki. W 2010 roku Virgil Abloh został dyrektorem kreatywnym Dondy, inkubatora twórczego Westa, pomagając urzeczywistniać artystyczną wizję amerykańskiego rapera i projektanta.

Dwa lata później Abloh i dwóch innych mężczyzn, których poznał za pośrednictwem Dondy, połączyli siły, aby stworzyć Been Trill. Kolektyw kreatywny przekształcono później w markę o nazwie Pyrex Vision, pierwotnie zakładającą projekt artystyczny z ubraniami, która następnie stała się Off-White.

„Zdefiniowanie szarego obszaru między czernią a bielą jako koloru Off-White” – to motto marki, która współpracowała m.in. z takimi firmami jak Levi's, Moncler, Nike, Warby Parker czy nawet Ikea. Abloh używał Off-White do „dekonstrukcji i rekonstrukcji kultury młodzieżowej, łączył idee streetwearu, luksusu, sztuki, muzyki i podróży.”

Off-White to nie tylko moda ale całe imperium sztuki. W 2016 roku Abloh otworzył pierwszy sklep koncepcyjny w dzielnicy Aoyama w Tokio. W sklepie znajdował się dystrybutor wody z kubkami z logo Off-White. Odwiedzający brali kubki za darmo, a następnie odsprzedawali je na rynku wtórnym. W tym samym roku zadebiutowała kolekcja Grey Area w Mediolanie. Pierwsze meblowe przedsięwzięcie Off-White. Znalazły się w nim krzesła, ławki i stoły z żelazną kratą, skórzanymi poduszkami i blatami z marmuru Carrara.

Podsumowując „najgorętsza marka modowa na świecie została zbudowana na ironii i bluzach za 1000 dolarów” Ubrania Off-White nosi m.in. Rihanna, a buty Nike Air Prestos zaprojektowane przez Abloha były wymieniane w mediach społecznościowych ponad 250 000. Były tak trudne do kupienia, że są teraz dostępne w aplikacjach do odsprzedaży w cenie nawet o 450% wyższej niż na początku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu