KE: Polska coraz bliżej w drodze do zmiany waluty
Ze sprawozdania Komisji Europejskiej wynika, że Polska spełnia już 2 warunki umożliwiające przystąpienie do strefy euro. Są to:
- kryterium konwergencji długoterminowych stóp procentowych (nie więcej niż 2 pkt. proc. powyżej poziomu trzech krajów UE o najniższej długoterminowej stopie procentowej w okresie jednego roku poprzedzającego badanie);
- kryterium dotyczące finansów publicznych (nie są objęte procedurą nadmiernego deficytu w czasie badania).
Niestety, ciągle nie spełniamy dwóch pozostałych wymogów, bez których o euro możemy tylko pomarzyć. Zaliczamy do nich:
- kryterium stabilności cen (ceny na stabilnym poziomie oraz średnia inflacja w okresie jednego roku poprzedzającego badanie nie wyższa niż 1,5 punktu procentowego ponad poziom trzech krajów UE o najniższej inflacji);
- kryterium kursu walutowego (przed przystąpieniem do euro wymagane jest co najmniej dwuletnie uczestnictwo w mechanizmie kursowym ERM II).
Kryteria przyjęcia do strefy euro są nazywane „kryteriami z Maastricht”, określone są w art. 140 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
KE: Najbliżej euro są Szwecja i Chorwacja
Sprawozdanie z konwergencji za 2020 r. przygotowane przez KE obejmuje siedem państw członkowskich, które są prawnie zobowiązane do przyjęcia euro: Bułgarię, Czechy, Chorwację, Węgry, Rumunię, Polskę, Szwecję.
Wiceprzewodniczący wykonawczy Valdis Dombrovskis w oficjalnym komunikacie o sprawozdaniu stwierdził, że poszczególne kraje członkowskie są coraz bliżej euro, ale jeszcze nie wszystkie kroki ku nowej walucie zostały wykonane:
Sprawozdanie z konwergencji pokazuje, że niektóre kraje poczyniły bardzo obiecujące postępy, choć od przyjęcia wspólnej waluty wciąż dzieli je kilka ważnych kroków do wykonania. [...] Jednym z kamieni milowych na tej drodze jest przystąpienie do ERM II, do czego przygotowują się obecnie Chorwacja i Bułgaria. Wysiłki podejmowane przez oba te kraje przyjmujemy z dużym zadowoleniem.
Raporty o konwergencji są sporządzane przez Komisję Europejską (KE) i Europejski Bank Centralny (EBC). Sprawozdanie stanowi podstawę decyzji Rady Unii Europejskiej okreslającej, czy państwo członkowskie spełnia warunki przystąpienia do strefy euro.
