Twarda reakcja UE. Nie dla amerykańskich ceł, będzie odwet

Eryk Kołodziejek
Opracowanie:
UE uważa cła USA za nieuzasadnione i szkodliwe, przynoszące szkody gospodarcze obu stronom i gospodarce światowej.
UE uważa cła USA za nieuzasadnione i szkodliwe, przynoszące szkody gospodarcze obu stronom i gospodarce światowej. PAP
Unia Europejska ogłosiła w środę decyzję o wprowadzeniu ceł odwetowych na towary importowane z USA, które sięgną nawet 25%. Nowe taryfy obejmą produkty o łącznej wartości 22 miliardów euro, a ich wdrażanie rozpocznie się w połowie kwietnia. Działanie to jest odpowiedzią na decyzję Stanów Zjednoczonych o nałożeniu dodatkowych ceł na stal i aluminium pochodzące z UE.

Spis treści

Komisja Europejska i lista towarów objętych cłami

Komisja Europejska, odpowiedzialna za politykę handlową Unii, przedstawiła w poniedziałek propozycję listy towarów, które mają zostać objęte nowymi cłami. W środę kraje członkowskie UE zatwierdziły tę listę w drodze głosowania.

W oficjalnym komunikacie Komisja Europejska zaznaczyła, że cła odwetowe mogą zostać zawieszone w każdej chwili, jeśli USA zgodzi się na sprawiedliwe i zrównoważone rozwiązanie negocjacyjne.

UE uważa cła USA za nieuzasadnione i szkodliwe, przynoszące szkody gospodarcze obu stronom i gospodarce światowej. UE wyraźnie wyraziła swoje preferencje dotyczące znalezienia negocjowanych wyników z USA, które byłyby zrównoważone i korzystne dla obu stron - podkreśliła KE.

Szczegóły dotyczące objętych towarów

Dokument, który widziała Polska Agencja Prasowa, zawiera 67 stron i wymienia produkty, które będą objęte nowymi taryfami. Na liście znalazły się m.in. produkty rolne, takie jak drób, owoce, orzechy i soja, a także motocykle i jachty. Z listy wyłączono whisky, co wynika z obaw krajów winiarskich w Europie przed ewentualnym odwetem USA na europejskie alkohole.

Decyzja o wprowadzeniu ceł przez UE jest odpowiedzią na podwyższenie przez USA 12 marca stawek na stal i aluminium do 25%. Unijne taryfy będą wprowadzane stopniowo, począwszy od połowy kwietnia. Kolejna faza wejdzie w życie 16 maja, a niektóre cła, w tym na soję i orzechy, zostaną podniesione 1 grudnia.

Wpływ na handel międzynarodowy

Zgodnie z zapowiedziami, unijne cła obejmą amerykańskie towary, których import w 2024 roku osiągnął wartość 22 miliardów euro. Dla porównania, wartość eksportu stali i aluminium z UE do USA wyniosła 26 miliardów euro.

UE nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie tzw. ceł wzajemnych, które USA nałożyły na partnerów handlowych z nadwyżką handlową. W przypadku towarów z UE, stawka wynosi 20%. Decyzje te mogą mieć daleko idące konsekwencje dla relacji handlowych między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu