Nowa ulga podatkowa w pracach resortu klimatu. Ma być dostępna dla właścicieli domów już w 2025 roku

OPRAC.: PAP
Już w 2025 roku na Polaków czekać może nowa zachęta do inwestowania w fotowoltaikę i magazyny energii. Mowa o nowej uldze podatkowej.
Już w 2025 roku na Polaków czekać może nowa zachęta do inwestowania w fotowoltaikę i magazyny energii. Mowa o nowej uldze podatkowej. Arkadiusz Wojtasiewicz / Polska Press
Coraz częściej mówimy o konieczności łączenia przydomowych instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii, bez których koszty odkupu i straty energii będą coraz wyższe. I właśnie magazynów energii dotyczyć ma nowa ulga podatkowa, nad którą pracuje resort klimatu. Według minister Pauliny Hennig-Kloski to będzie kolejna zachęta do inwestycji w OZE.

Spis treści

Konieczna jest inwestycja w magazyny energii

Minister klimatu i środowiska chce, aby w Polsce zaczął obowiązywać dodatkowy odpis podatkowy, który będzie dotyczyć przydomowych magazynów energii, wspierających prosumentów w gromadzeniu energii, gdy jej produkcja jest wyższa od zapotrzebowania:

Chciałabym, by w 2025 r. zaczął obowiązywać odpis podatkowy w związku z instalacją przydomowego magazynu energii - powiedziała Paulina Hennig-Kloska w czwartek w Sejmie.

Resort klimatu rozpoczął już pracę nad tym projektem. Zdaniem minister przydomowe magazyny energii muszą zacząć pojawiać się w Polsce. Mogą one pozwolić na odciążenie sieci dystrybucyjnych i ograniczenie kosztów związanych z ich modernizacją.

Dlaczego potrzebujemy inwestycji w magazyny energii? W Polsce nadal relatywnie słaba jest kondycja sieci przesyłowych, a także ich ilość nie powala. Tymczasem, magazyny energii wykorzystujące baterie litowo-jonowe mogłyby zagościć w każdym domu, gdzie zainwestowano już w fotowoltaikę i pompy ciepła. To oznaczałoby często całkowite uniezależnienie się od prądu z sieci.

Nowa ulga podatkowa zachętą do inwestycji w OZE

Hennig-Kloska informuje, że trwają rozmowy na temat ewentualnego odpisu podatkowego związanego właśnie z budową przydomowych magazynów energii.

Chciałabym, by w przyszłym roku wdrożyć do polskiego systemu podatkowego odpis podatkowy na przydomowe magazyny energii. To, myślę, byłoby bardzo dużą zachętą. Rozmawiamy na ten temat (...), by taki program dodatkowy zachęty i wsparcia dla obywateli zrobić - dodaje minister klimatu i środowiska.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewniła, że resort wraz z NFOŚiGW będzie w najbliższym czasie proponować nowe programy wsparcia związane z budową takich magazynów, aby zachęcać do powstawania nowych instalacji fotowoltaicznych już z magazynami energii.

Obecnie w ramach ulgi termomodernizacyjnej można w zeznaniu podatkowym odliczyć od dochodu wydatki poniesione na wymianę źródła ciepła lub docieplenie domu. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł.

Jakie dofinansowania magazynów energii w 2024?

Dotacje na przydomowe instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe czy pompy ciepła to tylko część dostępnych obecnie dofinansowań. Rządowe programy pozwalają na dofinansowanie zakupu także magazynów energii. A jakie dofinansowania magazynów energii w 2024 roku? Przede wszystkim to dotacje z programu Mój Prąd. Za nami pięć edycji wparcia dla przydomowych instalacji fotowoltaicznych oraz magazynów energii.

Planowane jest uruchomienie kolejnego (szóstego) naboru wniosków o dofinansowanie w programie Mój Prąd, o którym będziemy informować w kolejnych komunikatach - czytamy na oficjalnej stronie programu.

Dotychczas w ramach programu Mój Prąd można było otrzymać:

  • 3-7 tys. zł na urządzenia fotowoltaiczne
  • 7,5-16 tys. zł na magazyny energii

W programie można też dofinansować instalacje pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy systemów zarządzania energią HEMS/EMS.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu