Spis treści
Długa droga do przyjęcia
Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, który od dawna jest przedmiotem szeroko zakrojonych konsultacji, wreszcie zbliża się do etapu przyjęcia przez rząd. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Czesław Mroczek, w rozmowie z Polskim Radiem, podkreślił, że proces tworzenia ustawy był długotrwały ze względu na liczne uwagi zgłaszane w trakcie konsultacji.
– To niezwykle potrzebna regulacja, która ma służyć bezpieczeństwu obywateli – zaznaczył Mroczek, wskazując na znaczące środki finansowe przeznaczone na inwestycje związane z ochroną ludności.
Co zmieni nowa ustawa?
Zapowiedzi o radykalnych zmianach w funkcjonowaniu obrony cywilnej, w tym budowie schronów oraz wzmocnieniu obrony ludności w różnych aspektach, nie są bezpodstawne. Minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak, w ubiegłym tygodniu wskazał na zasadniczą transformację, jaką przyniesie nowa ustawa. Projekt, który został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów 8 sierpnia, a następnie miał być rozpatrzony przez rząd 10 września, zakłada kompleksowe podejście do ochrony ludności.
Nowa ustawa określa, że system ochrony ludności w Polsce opiera się na współpracy organów administracji publicznej, podmiotów wykonujących zadania ochrony ludności oraz zasobów ochrony ludności. Wśród organów ochrony wymieniono m.in. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów, marszałków województw, wojewodów oraz ministrów kierujących działami administracji rządowej.
Do podmiotów ochrony ludności należą między innymi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, ochotnicze straże pożarne, służby, inspekcje, straże, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, podmioty lecznicze oraz społeczne organizacje ratownicze. Koordynację działań na poziomie centralnym ma zapewnić szef MSWiA, wspierany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności (RZOL), będący organem doradzającym rządowi w sprawach ochrony ludności i obrony cywilnej. W przypadku wojny, system ochrony ludności przejdzie w formułę obrony cywilnej, a szef MSWiA stanie się krajowym organem obrony cywilnej – Szefem Obrony Cywilnej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?