Zarządzanie energią i analiza efektywności będą obowiązkowe
Z najnowszych informacji pochodzących z Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że zmiany mają na celu wprowadzenie działań wspierających efektywność energetyczną. Celem jest osiągnięcie założonych celów w zakresie efektywności energetycznej do 2030 roku, które są określone w dyrektywie 2023/1791, a także dalsza poprawa efektywności energetycznej po tym terminie.
W myśl projektu, inwestorzy realizujący projekty o budżecie przekraczającym 100 mln euro, a w przypadku infrastruktury transportowej 175 mln euro, będą musieli przeprowadzić analizę efektywności energetycznej dla swoich inwestycji.
Projekt ustawy zakłada również, że instytucje publiczne będą miały za zadanie zmniejszyć zużycie energii finalnej o 1,9% rocznie, w stosunku do danych z 2021 roku.
Ponadto, w ramach nowych regulacji, ustalony zostanie nowy krajowy cel oszczędności energii finalnej, w tym cel dotyczący zmniejszenia ubóstwa energetycznego.
Wprowadzenie regulowanego zawodu audytora efektywności energetycznej ma na celu przeniesienie odpowiedzialności za weryfikację audytów z Urzędu Regulacji Energetyki na audytorów. Planowane jest również stworzenie systemu kwalifikacji, akredytacji i certyfikacji dla zawodu audytora energetycznego oraz dostawców usług energetycznych.
Przedsiębiorstwa o średnim rocznym zużyciu energii przekraczającym 23,61 GWh (85 TJ) będą zobowiązane do implementacji certyfikowanego systemu zarządzania energią. Z kolei firmy zużywające ponad 2,78 GWh (10 TJ) energii rocznie będą musiały raportować swoje zużycie energii. Dodatkowo, właściciele i operatorzy centrów danych o zapotrzebowaniu na energię elektryczną powyżej 500 kW będą zobligowani do podawania informacji o swojej charakterystyce energetycznej.
Źródło:
