Spis treści
Bardziej przejrzyste rachunki za energię elektryczną
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza zmiany, które mają na celu uproszczenie rachunków za energię elektryczną, aby były one bardziej zrozumiałe dla odbiorców. Dzięki tym zmianom najważniejsze informacje, takie jak łączna kwota do zapłaty, opłata za zużytą energię i koszt jej dostarczania, będą lepiej widoczne.
– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom odbiorców energii. Upraszczamy rachunek – najważniejsze informacje i wyraźnie zaznaczona kwota do zapłaty będą lepiej widoczne. Łatwiej będzie też skorzystać z rachunku elektronicznego. Dla wielu odbiorców to ważne uproszczenie. Dla tych jednak, którzy wolą tradycyjne formy komunikacji, wciąż dostępne będą papierowe wersje dokumentów – powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska.
Nowi klienci będą mogli otrzymywać rachunki oraz inne dokumenty drogą cyfrową, co jest szybkie, wygodne i ekologiczne. Jednak dla osób preferujących tradycyjne formy komunikacji, dostępne będą nadal papierowe wersje dokumentów. Obecni klienci będą mogli przejść na komunikację elektroniczną na własne życzenie.
Mniej formalności przy inwestycjach w odnawialne źródła energii
Zmiany w ustawie mają również na celu ułatwienie i przyspieszenie inwestycji w odnawialne źródła energii. Jednym z kluczowych rozwiązań jest podniesienie progu obowiązku uzyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej z OZE z 1 MW do 5 MW. Oznacza to, że instalacje takie jak panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe czy biogazownie o mocy do 5 MW nie będą wymagały uzyskania koncesji.
– Przyjęte dziś przez rząd przepisy to kolejne rozwiązania ułatwiające i przyspieszające inwestycje w energetyce. Łagodzimy obowiązek koncesyjny i obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę dla instalacji małej mocy oraz rozszerzamy formułę tzw. cable poolingu o możliwość wykorzystania magazynów energii. Odpowiadamy w ten sposób na postulaty inwestorów małych i średnich, lokalnie inwestujących w rozproszone źródła energii. To ważny krok w budowaniu bezpiecznego i zrównanego systemu elektroenergetycznego – dodała ministra Hennig-Kloska.

Biznes
Dzięki tym zmianom, rolnicy, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz lokalni inwestorzy będą mogli łatwiej inwestować w zieloną energię. Dodatkowo uproszczone zostały procedury związane z budową instalacji fotowoltaicznych, co przyspieszy realizację inwestycji i obniży ich koszty.
Optymalizacja wykorzystania sieci elektroenergetycznej
Projekt ustawy przewiduje również usunięcie barier prawnych ograniczających szersze stosowanie tzw. cable-poolingu. Rozszerzenie tej formuły, obejmujące możliwość budowy różnego rodzaju instalacji – w tym magazynów energii – w ramach jednego przyłącza, ma na celu optymalizację wykorzystania istniejącej infrastruktury sieciowej.
Dzięki tym zmianom możliwe będzie zwiększenie liczby obiektów możliwych do przyłączenia oraz lepsze zarządzanie nadwyżkami energii z OZE. To istotny krok w kierunku przyspieszenia transformacji energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!