Spis treści
Ograniczenie dostępu do polskiego rynku zamówień publicznych
Pierwszy z przyjętych projektów koncentruje się na ograniczeniu dostępu wykonawców z państw trzecich do polskiego rynku zamówień publicznych. Zmiany mają umożliwić zamawiającym podejmowanie decyzji o dopuszczeniu do postępowania wykonawców z krajów, które nie są stronami umów międzynarodowych ani członkami Unii Europejskiej.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśla, że wykonawcy z krajów, które podpisały z UE odpowiednie porozumienia, takie jak Porozumienie Światowej Organizacji Handlu w sprawie zamówień rządowych (GPA), będą traktowani na równi z wykonawcami z państw UE. Celem tych zmian jest zapewnienie równych szans dla polskich przedsiębiorców i ochrona przed nieuczciwą konkurencją.
Podwyższenie progu stosowania prawa zamówień publicznych
Drugi projekt dotyczy zmian w Prawie zamówień publicznych, w tym podwyższenia minimalnego progu wymagającego stosowania tej ustawy z 130 do 170 tys. zł. Zmiana ta obejmuje również ustawę o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi.
Minister rozwoju i technologii, Krzysztof Paszyk, podkreślił znaczenie dostosowania przepisów do realiów gospodarczych.
– Podczas spotkań z przedsiębiorcami niejednokrotnie słyszałem o nieadekwatnych do realiów gospodarczych minimalnych progach stosowania Prawa zamówień publicznych. Zmieniają się koszty realizacji robót budowlanych, dostaw oraz usług, więc to oczywiste, że przepisy muszą nadążać za rynkowymi realiami – wskazał minister Paszyk.
Dzięki tej zmianie, przedsiębiorcy będą mieli większą swobodę w realizacji projektów, co ma przyczynić się do pobudzenia rynku i zwiększenia konkurencyjności.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Trzeci projekt dotyczy nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowymi przepisami, gminy będą mogły realizować inwestycje celu publicznego równolegle z opracowywaniem planu ogólnego.
Dodatkowo gminy będą miały możliwość wydawania decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego nawet po 1 lipca 2026 roku, w sytuacji gdy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy straci moc, a plan ogólny nie zostanie jeszcze wprowadzony w życie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ocenia, że zmiany te pozwolą na kontynuację niezbędnych inwestycji w sposób niezakłócony.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
